Mutsuzluğu yenmek için ne yapmalı?

MAKALEYİ DİNLE

Hayat zor…

Hükümet kurulamıyor…

Partiler “Nuh diyor, peygamber demiyor”…

İşsizlik artıyor…

Asgari ücret evlere şenlik…

Türkiye’de mutsuz insanların sayısı milyonları geçiyor…

İntiharlar, soygunlar, dolandırıcılar, kadına şiddet…

Gün geçtikçe artıyor…

 ***

Peki mutsuzluğu yenmek için ne yapmalı?

Bertrand Russel (Britanyalı filozof, matematikçi, tarihçi, toplumsal eleştirmen) mutsuzluğu yenmek için uyguladığı formülleri şöyle sıralamaktadır:

***

1) Kendinizi melankoliye kaptırmayın. Melankoli geçici bir ruh halidir, sakın bilgelikle karıştırmayın.

2) Rekabet yarışmalarına da kapılmayın. Tek gerçek başarı mutlu hissetmektir.

3) Can sıkıntısı ve heyecan konusunda ayarlı olun. Heyecanı küçük dozlarda ve yerinde kullanmak en iyisi… Biraz can sıkıntısı da olacak tabii.

4) Endişelerinizi somutlaştırın, bastırmayın. 'Olabilecek en kötü şey ne?' diye sorun kendinize.

5) Haset değil, hayranlık duyun. Sahip olduğunuzun tadını çıkartın, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın.

6) Suçluluk ve utanç duygularıyla mücadele edin. Genç yaşınızın hurafelere dayanan iç sesini mantığınızla yenin.

7) Abartılmış bir adaletsizliğe uğramışlık duygusundan kaçının. Kendinizi de, başkalarının size ilgisini de fazla büyütmeyin.

8) Başkalarının hakkınızda ne düşündüğüne fazla kulak asmayın. Kamuoyuna aç kalmayacak ya da hapse düşmeyecek kadar dikkat etmek yeter.

 

MUTLULUĞU FETHETMEK İÇİN:

1) Yaşamdan tat alma duygunuzu besleyin. Her konuda yeni ilgiler oluşturup geliştirin.

2) Sevecen olun. Başka insanlara sevecenlik sunmaya çaba gösterin, ama karşılığını talep etmeyin.

3) İyi bir ebeveyn olun. Çocuğunuza zaman ayırın.

4) İlginç, çok yönlü ve yapıcı bir iş yapın. Becerilerinizin gelişebileceği ve yaratıcı olan bir iş…

5) Çok sayıda küçük ilgi alanları bulup geliştirin. Günlük yaşamınıza çeşitlilik katın.

6) Mücadele ile teslimiyet arasında denge kurun. Elinizden geleni yapın gerisini gelişmelere bırakın. http://sufizmveinsan.com

 

Gözler mutsuzluğu ele veriyor!

 

Bir kişinin mutsuz ya da depresyonda olup olmadığını anlamak istiyorsanız gözlerine bakın. Çünkü kişi ne kadar inkar ederse etsin, ne kadar mutluluk gülücükleri dağıtırsa dağıtsın gözler mutsuzluğu saklayamıyor. Nasıl mı?  Yöntem çok basit! Bakışlarına dikkat edin… Mutsuz ve depresyondaki kişilerin başkalarıyla göz temasından kaçındığı belirlendi. Yapılan bir araştırmada depresif ve mutsuz kişilerin, sosyal bir ortamda göz temasından kaçınarak kendilerini toplumdan soyutladığını ortaya koydu.

 

Dilenci uyarısı!

Ramazan ayında dilencilerin sayısı artar. Birçok köşe başında dilenci görmek mümkün… Bir de buna Suriyeliler eklenince, iş çığırından çıktı. Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürü Selman Çelik, dilencilerle ilgili uyarıda bulunarak, “Özellikle ilçemizin ana arterleri ve cami avlularında vatandaşlarımızı duygu sömürüsü yaparak rahatsız ediyorlar. Dilencilerden rahatsız olan vatandaşlarımız şikayetlerini 373 60 60 Zabıta Müdürlüğü ve belediyemizin 444 33 73 numaralı telefonlarına başvuruda bulunabilirler ”dedi. Şikayet etsen de etmesen de, Ramazan ayında dilencilerden kurtulmak pek mümkün gözükmüyor. 

 

Evde bakım, güzel bir hizmet

İzmit Belediyesi'nin Kocaeli Kamu Hastaneler Birliği işbirliği gerçekleştirdiği evde bakım hizmetinden 95 kişinin yararlandığı öğrenildi. İzmit sınırları içinde ikamet eden,  kendi kişisel bakımını yerine getiremeyen ya da başkası tarafından bakımı gerçekleştirilmeyen yatağa bağımlı hastaların banyo-saç ve tırnak kesimi gibi kişisel bakımları yerine getiriliyor. Güzel bir hizmet… Hastalar da bu hizmetten memnun.

 

Yaşlılar unutulmadı!

İzmit Belediyesi ekipleri Ramazan ayında da yaşlıları unutmadı. Bu uygulama 4 yıldır haftanın 5 günü devam ediyor. Yaşlıların hal hatırları soruluyor, onlarla sohbet ediliyor. Hatıra olarak da İzmit Belediyesi’nin havluları hediye ediliyor. Yaşlılar da kapılarının çalınmasından memnun.

 

Başkan Ellibeş’ten 63 yıllık esnafa ziyaret

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, 82 yaşında 63 yıldır ilçede esnaflık yapan Cafer Yılmaz’ı işyerinde ziyaret etti. Ziyaretten memnun kaldığını belirten Cafer Yılmaz’ın elini öpen Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, kendi yaşından fazla esnaflık yaptığını belirterek,ilçemizde emsallerinin az olduğunu belirtip kendisini tebrik etti. Ellibeş, Cafer amcaya sağlıklı uzun ömürler dileyerek, hayır duasını da aldı.

 

AKP’li İlyas Şeker’den Yücel’e geçmiş olsun

Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, boyun fıtığı ameliyatı olan AKP Gölcük eski ilçe başkanı Sedat Yücel'i evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Hoş sohbetlerin yapılıp anıların tazelendiği ziyaret hayırlı ramazanlar dilekleriyle son buldu

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR