Putin’in mesajı

MAKALEYİ DİNLE

Rus uşağını düşürmemizden bu yana Rusya’nın hem “çatışma tehdidi” hem de “ekonomik ambargosu” altında yaşıyoruz.

Turizm sektörünün kaybı onbinlerce dolar olarak ifade ediliyor!

En büyük gıda ihracatını yaptığımız Rusya, tüm alımları iptal edince hem üreticilerimiz hem de ihracatçı şirketlerimiz büyük bir ekonomik kriz içine girdiler. Rusya ile iş yapan şirketlerimizin işleri bozuldu. Türk-Rus ortaklı şirketlerde büyük ölçüde işten çıkartmalar oldu.

Kısacası, çok yönlü çok büyük bedel ödedik!

Şimdi, Rusya Devlet Başkanı Putin’in “Ilımlı bir mesajı” ile yeniden umutlandık. Putin; “Türkiye ile ilişkileri iyileştirmeye hazırız. Ama ilk adım Türkiye’den gelmeli” diyor!

Yani, Türkiye’den “özür ve tazminat” bekliyor!

Aslında, maddi olarak tazminatın da ötesinde çok ağır maddi bedel ödedik ve halen ödüyoruz.

Bu sorunun nedeni, AKP iktidarının yani Erdoğan’ın yanlış dış siyaset anlayışıdır! Dış siyasette “kabadayılık” sökmez! Hele, sizden daha güçlü bir devlet karşısında!

Şimdi, bu sorunun asıl nedeni olan AKP hükümeti ve Erdoğan’ın bu uzatılan eli tutması ve Rusya ile yeniden dostluğun ve ekonomik ilişkilerin kurulması gerek.

Dış siyasette yapılan her yanlış, ülke ekonomisine çok ağır yükler getirir.

Birinci “Körfez Savaşı” döneminde ABD’nin “Irak’a ambargo” kararına ilk uyan Turgut Özal olmuş ve Türkiye ekonomisi çok ağır bedel ödemişti.

SURİYE ile dalaşmamız sonucu; Ortadoğu ülkeleriyle karayolundan ticaretimiz de büyük darbe aldı.

Kadim dostumuz LİBYA’ya yönelik NATO Harekatı sırasında önce; “NATO’nun Libya’da ne işi var?” diyen ERDOĞAN, daha sonra görüş değiştirdi ve NATO’nun “Lojistik Destek” hamaliyesini üstlendik! Sonuç? Libya’da iş yapan Türk şirketleri milyarlarca dolar zarar etti, işlerini kaybetti. O şirketlerde iş yapan işçiler de sefil oldular!..

Tekrar altını çizelim ki; Dış politika duygusallıkla, kabadayılıkla, dış politika uzmanlarını “MONŞERLER” diye aşağılayarak  ya da güçlü devletlere karşı boyun eğerek yapılamaz! Dış politika “Ülke çıkarları gözetilerek” ve “Diplomasi Kurallarına göre” yapılır!..

Mustafa Kemal; “YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ” sözünü boşuna söylememiş!

Ama, her yerden ve her şeyi ile Mustafa Kemal’i silmenin akılsızlığı içindeki bir siyasi harekete bu gerçeği kabul ettiremezsiniz!

Evet, “yanlışın neresinden dönülürse kardır” sözüne uygun olarak, bu belayı başımıza açan AKP iktidarı ve sayın Erdoğan’ın şimdi bu sorunu giderme görevi vardır!

Putin’in uzattığı eli tutun lütfen!

Tutun da, hiç değilse bir komşumuzla ilişkilerimiz düzelsin!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR