Pasaportun renkleri…

MAKALEYİ DİNLE

İnsanlarımızın yurtdışına çıkma hakkı konusunda bugünkü anayasamızın küçük bir kitapçık şeklindeki olanını ilk elime alışımda okumuştum. O gün, bu gündür bu maddesinde bir değişiklik yok. Bu demektir ki, herkesin seyahat etme özgürlüğü vardır. Kıymetli Bakanımızın bir açıklamasını okudum. Yeşil Pasaportu memurlarımıza vermeyelim, sanayicilerimize verelim diyor. Yeşil denilen pasaport, devlette belirli süre hizmet etmiş olan memurlara veriliyor. Bu pasaporta sahip olanlar belirli ülkelere vizesiz giriş yapabiliyorlar. Yeşil pasaporta sahip olsanız bile bazı ülkeler için mutlaka vize almanız gerekiyor. Bunların için Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere bulunuyor.
Şimdi olaya memurlar açısından bakarsak, bir yeşil pasaporta sahip olmak için en az 15 yıl çalışmanız gerekiyor. O yıllar içinde eğer bir dış ülkeye gitmek isterseniz, o ülke için mutlaka vize almak zorundasınız. O yıllar içinde vize kuyruklarında bekliyorsunuz. Çeşitli sorularla karşılaşıyorsunuz. Sudan sebeplerle vize başvurularınız kabul edilmiyor. Yıllarca çalıştıktan sonra zor bela bu hakkı elde edenlerimizin pasaportu aldıktan sonraki durumunu yazayım mı? Bir kere, evlenmiş oluyorlar, çocuk sahibi oluyorlar, giderleri artıyor, vizesiz seyahat hakkı sağlayan bu evrak sahip olunsa da evdeki hesaplar çarşıya uymuyor. Bunu orta sınıf gelirliler için yazıyorum. Bu arada, orta sınıf diye bir şey de kalmadı aslında… Ama yine de çok öncelerden planlayarak insanlar bu haktan yararlanıp pekâlâ yurt dışlarına gittiler.
Gelelim sanayicilerimize… Ya, bunu neden tartışıyoruz? Sanayici ve İşadamlarımıza bırakın yeşil pasaport vermeyi derhal diplomatik pasaport vermeliyiz. Ekonomi artık yerel değil, küresel boyutlarda tartışılıyor. Bir ürünü üretmek, onu geliştirmek ve en önemlisi de onu pazarlamak için gayret gösteren insanlarımıza bu pasaport haklarından uzak tutmamamız gerekir. Pazarlama ile birlikte bu işin satışını yapanlara çok daha büyük kolaylıklar sağlamalıyız. 
İşin bir başka yanını sizlerle paylaşayım: Neden pasaporta takılıp kalıyoruz ki? Yeni kimliklerimiz çıktı, almaya başlayacağımızı gazetelerden okuyorum. Bu kimliklerimiz bizim pasaportumuz olsun. Vize konusunda bizim Dışişleri Bakanlığımızın daha çok gayret göstermesi gereklidir. Kendi insanımıza güvenmeliyiz. Bize vize dayatması yapan ülkelerle çetin pazarlıklar yapmalıyız. Ben bu konuda onlardan ziyade kendi insanımıza zorluklar çıkarılıyor görüşüne sahibim.
Pasaportun hangisi bizi yurtdışına vizesiz seyahat hakkı tanıyorsa gelin bunu uygulayalım. Gezmek, okumak, ticaret yapmak isteyen binlerce insanımızı şu vize belasından kurtaralım. 
Kullananlarımız bilirler, bir de gri renkli pasaport var ülkemizde. Devlet adına geçici görevle yurt dışına çıkacakların kullandıkları bu pasaport vizeden muaf ve süresi içinde gidilecek ülkeye rahatlıkla giriş yapılabiliyor.  Spor Federasyonlarının çoğu bu pasaportu kullanıyorlar. Kulüpler, milli takımlar, bireysel ya da takım sporları ile uğraşanlar bu evrakla seyahat ediyorlar. Geçici de olsa gerçekte çok etkili bir yöntem. Ben hatırlarım, eskiden normal pasaportlara vize almak için federasyon görevlileri haftalarca çalışırlardı. Şimdi bu imkân var ve sıklıkla tercih ediliyor. Ama en iyisi kimliklerimizle seyahat etmek değil midir?
Pasaport bir kimliktir. İnsan ve ait olduğu ülkeyi temsil eder. Seyahat günümüz dünyasının en büyük hürriyetidir. Bunu kullanmak isteyenlere kolaylıklar sağlamalıyız. Çocuklarımız, gençlerimiz erken yaşlarda dünyayı gezmeli ve tanımalıdırlar. Geleceğin şekillenmesinde seyahat yapanlarımızın katkısı çok daha büyük olacaktır. Biz ki, durduğumuz yeri, doğduğumuz yeri beğenmeyip yer değiştirmeyi seven bir milletiz… O halde seyahati renklerle kısıtlamayalım, geçelim bunları, geleceğe bakalım…

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

DÜŞÜNEN ADAM - Neden pasaporta takılıp kalıyoruz ki? Yeni kimliklerimiz çıktı, almaya başlayacağımızı gazetelerden okuyorum. Bu kimliklerimiz bizim pasaportumuz olsun.BU CÜMLEDEN SONRA YAZI YAZANLARIN NE KADAR ÜSTÜNKÖRÜ BİLGİYE SAHİP OLABİLECEĞİNE HAYRETLER İÇİNDE BAKIYORUM.HEM BİLMİYOR HEMDE AKIL VERİYOR BRAVO.

Yanıtla . 0Beğen 02 Nisan 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR