Son okuduğu kitabı hatırlamaz ama sevgililerini ezbere sayar!

MAKALEYİ DİNLE

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye'de sadece yüzde 0.01. Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (DESAM) tarafından hazırlanan Ar-Ge raporuna göre, Türk halkı günde 6 saatini televizyona, 3 saatini ise internete ayırırken, kitap okumaya yılda ancak 6 saat vakit ayırıyor. DESAM raporuna göre, Türk halkı olarak kitap okunmuyor.

Türkiye'de okuma alışkanlığı yok denecek kadar az. AB ülkelerinde yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye'de sadece yüzde 0,01.

 

EN ÇOK FIKRALAR VE AŞK KİTAPLARI OKUNUYOR

DESAM raporunda atıfta bulunulan UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) dünyadaki okuma alışkanlıkları raporuna göre Türkiye, kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86'ncı sırada; Gambiya, Fildişi Cumhuriyeti gibi Afrika ülkeleriyle birlikte yer alıyor.

Türkiye'de kitap okuyan on binde bir kişinin okuduğu kitaplara baktığımızda yani en çok okunan kitaplar ise genelde; Fıkra kitapları, Namaz hocası ve Dua kitapları ile aşk kitapları başı çekiyor.

 

YILDA 6.5 TL KİTABA AYIRIYORUZ

Ayda cep telefonu ve iletişim masraflarına 213 TL ayıran 4 kişilik bir Türk ailesi kitaba ise ayda değil yılda sadece 6.5 TL ayırıyor.

Türkiye’de internet kafeler ve cep telefonu satış ofisleri ve bayilerinin sayısı çığ gibi artarken kütüphaneler sinek avlıyor.

Türkiye’de çoğu AB standardını taşımamakla birlikte bin 118 kütüphaneye çoğu ders çalışmaya giden öğrenciler olmak üzere yılda 18 milyon kişi giriş yaparken, 16 bin kütüphanesi bulunan ABD’de kütüphanelere yılda 1 milyar 400 milyon giriş yapılıyor.

Bin 118 kütüphaneye karşın Türkiye’de 600 bini aşkın kahvehane bulunuyor.

 

KİTAP ADI BİLMİYORUZ!

Türkiye’de 1 milyon 25 bin kütüphane üye sayısı bulunuyorken 71 milyonun üzerinde cep telefonu abonesi var.

Yapılan bir araştırmada gençler en önemli ihtiyaçlarının akıllı cep telefonu olduğunu dile getirirken BM İnsani gelişmişlik raporuna göre Türkiye’de kitap 235. sırada yer alan bir ihtiyaç malzemesi. Türkiye’de yılda kişi başına sigara tüketimi bin 399 iken kişi başına 7 kitap düşüyor.

Yapılan bir araştırmada deneklerin beşte üçünün son okuduğu kitabın adını hatırlayamazken futbolcu ve şarkıcıların künyelerini, sevgililerini bile ezbere saydığı görüldü.

Çıkan rakamlar adeta okuma oranlarındaki geri kalmışlığı sergiliyor. (Gebze Gazetesi)

 

 

Saddam’ın heykelini deviren Iraklı: Pişmanım

ABD işgali sırasında başkent Bağdat'taki Saddam Hüseyin heykelini eline geçirdiği balyozla kıran Iraklı Kadim Şerif Hasan el Jaburi BBC'ye konuştu. Yaptığından pişman olduğunu anlatan Jaburi, "Bir Saddam gitti yerine bin Saddam geldi" diyor. Haklı. Irak, Saddam’ın devrildiği tarihten bu yana iki yakası bir araya gelmedi.

 

Yücel, Afganistan'ı gezdi

AKP Gölcük eski İlçe Başkanı Sedat Yücel, bir grup iş adamı ile birlikte geçtiğimiz hafta Afganistan'ın başkenti Kabil'e gitti. Afganistan'da yaşayan Türklerle de görüşen Yücel, "Afgan halkı misafirperver bir halk. Bu ziyaretimizde oradaki iş adamı arkadaşlarımızla da hasret giderdik" dedi. Afganistan deyince akla Talibanlar geliyor… Taliban deyince de aklımıza kafatasçılar geliyor…

 

 

Birkan Yıldırım başkan seçildi

Gölcük Ülkü Ocağı’nda başkan değişikliğine gidildi. Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanı Melikşah Taşkın’ın talimatıyla Gölcük Ülkü Ocağı Başkanlığı’na Enes Firal’in yerine Birkan Yıldırım getirildi. Yıldırım, “Sayın Melikşah Taşkın beyefendinin takdiri ile başkanlığa atandım. Rabbim bu kutlu yolda bizleri her daim zaferle onurlandırır inşallah ”dedi. Yıldırım, görevi devraldığı Enes Firal’a hizmetlerinden dolayı teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

 

 

CHP’li İşeri’den Madımak tepkisi

CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, 4 Temmuz 1993’de Sivas Madımak Oteli’nin yakılmasıyla ilgili basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. İşeri, 33 kişinin hunharca yakıldığı belirterek şu açıklamayı yaptı. Birlikte okuyalım;  “Yaktıkları ateşe “Cehennem ateşi.” diye tekbir getirerek, 33 vatandaşımızın katledildiği Madımak Katliamı’nı gerçekleştiren karanlık güçlerin uzantıları, bugün de benzer katliamları gerçekleştirmeye devam etmektedirler. Bu olayın failleri bırakın ceza almayı, günümüze kadar geçen zaman diliminde bir şekilde ödüllendirilmişlerdir.” İşeri’nin dediği gibi katliamı yapanlar ödüllendirildi. Sonrasında dosya zaman aşımından kapatıldı. O katliam iyi araştırılıp failler cezalandırılsaydı, Türkiye’de bir milat olurdu.

 

 

 

Üzülmez: Artık  yalnız değilsiniz

 “İhtiyacınız olduğunda evladınız kapıda” sloganıyla, Kartepeli hemşehrilerinin iyi günde kötü günde yanlarında olmak, bir evlattan istenebilecek temel ihtiyaçların karşılanması adına Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in sosyal belediyecilik hizmetleri çerçevesinde hayata geçirdiği “Alo Evlat Hattı” projesi bayram ziyaretleriyle yaşlıları yalnız bırakmadı. Ramazan ayında hayata geçirilen ve 80 hanede 120 yaşlıya evlatlık yapmaya başlayan Alo Evlat Hattı görevlilerinin bayram ziyaretlerine Başkan Üzülmez de eşlik etti.

 

 

Dereköy cazibe  merkezi olacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalar kapsamında Karamürsel Dereköy sahili 1.etabı tamamlandı. 1. etap 970 metre sahil bandını kapsarken, 600 metre uzunluğundaki plajda vatandaşlar denizin tadını çıkaracak.Karamürsel güzel bir ilçe. Oraya ne kadar çok yatırım yapılırsa, sahiller o kadar güzel olur. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR