Kongreler tatsız geçmesin

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti çok ilginç bir süreçte. Geçtiğimiz dönemde yapılan kongrelerin ardından parti her ne kadar kendi içinde önemli denilebilecek yaralar aldı ise de bu Recep Tayyip Erdoğan’ın karizmatik liderliği nedeniyle seçim sonuçlarına çok yansımadı.

Lidere olan bağlılıkları nedeniyle AK Partililer yine gece gündüz seçim meydanlarında koştular. Önce yerel seçimler, ardından cumhurbaşkanlığı seçimlerini en iyi şekilde atlattılar. Sadece üç aylık bir arada iki büyük seçimi birden 13-0’lık sonuçla, üstelik her ikisinde de oy sayısı ve oranını artırarak yaptılar bunları…

AK Parti’den gelen bilgilere göre genel manada yine tek listeli kongre süreçleri bizi bekliyor. Bu çok heyecansız olacaktır. Belki parti karakterine uygundur bu durum. Ancak demokratik hak ve hürriyetleri düşündüğünüzde, ilçelerde ya da teşkilatın diğer kademelerinde kendilerini bazı makamlara layık gören ve bu düşüncesini kongrede aday olarak değerlendirmek isteyen insanlar olabilir. Bu AK Parti’nin lehine de olabilir.

Körfez örneği hala önümüzdedir. Size Engin Koyun’dan söz edebilirim. Engin Bey, çok başarılı diyebileceğimiz bir başkanlık süreci geçirdi. Hatta ilçe başkanlığını en iyi şekilde değerlendiren, kendini tanıtan ve sevdiren, özellikleri ile partisine oy kazandıran belki de tek ilçe başkanıydı.

İşte bana göre bu başarının temelinde Engin Koyun’un özellikle ilk iki kongresinde Muhammet Kurtuluş gibi çok önemli isme karşı kazandığı seçimler vardır. Özellikle siyasette parti içi muhalefetin yapıcı ve güçlü tepkileri, iktidar sahiplerinin hatalarını en aza indirgemesinde faydalı olur. Bu anlamda AK Parti’nin çok adaylı kongrelerle daha başarılı olabileceğini düşünüyorum…

Gelelim Körfez’e…

Bir duyuma göre ocak ayına kadar ilimizdeki kongrelerin bitmesi isteniyor. Buna göre eylül sonundan itibaren sürecin başlaması gerek. Körfez ilçe büyük olasılık ile en çok ismin gündeme geleceği bölge olacaktır.

Ortalarda dolanan isimlere şöyle bir bakalım…

Mevcut başkan Osman Badem…

Belediye başkan aday adaylarından Ali Çakır…

Eski meclis üyesi Muhammet Hamarat…

Hüseyin Tunç…

Ve Şener Söğüt…

Kalkıp bunların tamamının aday olmasını elbette beklemiyorum. Körfez’de seçimler büyük olasılıkla en çok iki isimle yapılacaktır. Uzlaşma kısmen de ola yapılacaktır. Bu listede geri adım atmasını beklemediğim isim Hamarat olur…

Her ne kadar seçim sonuçlarını başarılı şekilde geçirmiş olsa da, Osman Badem’in yeterliliği bugün teşkilat içinde tartışılan bir durumdur.

Hüseyin Tunç, bence ilçe başkanlığının ne demek olduğu iyi kavramalıdır…

Ali Çakır ismi, mutlaka saygı görür, ancak bildiğimiz Çakır, disiplini elden bırakmamak ve etkisini sonuna kadar hissettirebilmek için üzerinde uzlaşılmasını ister.

Şener Söğüt ise teşkilatta belki de her kesimin güvenini kazanmaya müsait bir isimdir.

Aslında burada değerlendirmek istediğim birkaç isim daha var. Fakat daha ötesinde ben üç dönem başarılı bir ilçe başkanlığı geçiren Engin Koyun ve hatta Körfez Belediyesi eski Başkanı Yunus Pehlivan’ın farklı projeleri ile bu sürece bir şekilde müdahil olabileceklerini düşünüyorum. Zaten dananın kuyruğunun koptuğu yer de burası olacaktır.

Tabi bir de Herekeli Bakan Fikri Işık faktörü var…

Belki de Sayın Bakan’ın sözleri meselenin finali olacaktır.

Tabi bizim anlattıklarımız tevatür, kahve dedikodusu yani…

Olur ya, herkese açık bir seçime izin verirlerse diye gündeme gelen konular bunlar. Eğer yine tek liste diye tuttururlarsa zaten bu saydıklarımızın hiçbir anlamı kalmaz.

Ancak anlamdan ziyade orada demokrasi de kalmaz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR