Yeni Çek Kanunu çok ‘ÇEK’tirecek!

MAKALEYİ DİNLE

6273 sayılı Çek Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, 3 Şubat’ta Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girmesinin ardından bazı illerde tutuklu bulunan kişiler tahliye edildi.
Hükümet kanadı, yasa değişikliğine ilişkin, amaçlarının çağdaş ve modern hukuk sisteminin Türkiye'de de uygulanması olduğunu belirterek, dünyanın hiçbir yerinde çekle ilgili hapis verilmediğini bildirdi.
***
Kocaeli Baro Başkanı Av.Tamer Solakoğlu, Çek Kanunu ve yapılan değişikle ilgili açıklama yaptı.
Başkan Solakoğlu şu görüşlere yer verdi;
5941 Sayılı Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair 6273 sayılı Kanun, 03.02.2012 tarih ve 28193 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 6273 sayılı Kanunla getirilen değişiklikle, 5941 sayılı Çek Kanunu’nun 5. maddesindeki karşılıksız çek keşide edene verilen “adli para cezası” yerine, “çek düzenleme ve çek hesabı açma” yasağı getirilerek, çek keşide edenin cezai sorumluluğu kaldırılmıştır.
***
Çek, hukuki niteliği itibari ile bir ödeme aracıdır. Çek, keşide edildiği tarihte keşide edenin banka hesabındaki paranın ilgilisine ödenmesi emrini içerir. Bu nedenle çek bir borçlanma aracı olarak kullanılamaz. Karşılıksız çek keşide etmek suçuyla korunmak istenen hukuki yarar da ticari hayattaki güven unsurudur. Kamuoyunda, karşılıksız çek keşide etmek suçunun cezası hapis cezası olarak biliniyorsa da, bu doğru değildir. Değişiklikten önceki düzenlemeye göre, karşılıksız çek keşide etmek suçunun cezası adli para cezasıdır.
***
Kanun koyucunun çek kanunu değişikliğiyle asıl yapmak istediği, yargının hızlandırılması kapsamında, yargıya gerçekten yük olan karşılıksız çek keşide etmek suçuyla ilgili davaları ortadan kaldırmaktır. Ancak bu yapılırken çek keşide ederek borçlanan kişiler korunmuş, çek karşılığında mal veya hizmet veren ve alacağını tahsil edemeyen kişiler mağdur edilmiştir. Çek keşide eden borçluyla, alacaklı arasındaki denge gözetilmemiş, adalet duygusu yıpratılmıştır.
Çek Kanunu’nda yapılan değişiklikten ticari hayatta zarar görecektir. Çekteki cezai sorumluluğun kaldırılması ticari hayattaki güven unsurunu ortadan kaldıracaktır. Artık, ticari hayatta kimse çeke güven duymayacak ve kullanmayacaktır.
***
Kocaeli Barosu olarak, Çek Kanununda yapılan değişikliğin yeni mağdurlar yarattığını, çekten dolayı kimsenin mağdur olmaması için, bankaların her önüne gelene çek karnesi vermelerinin engellenmesi ve karşılıksız çekte bankaların sorumluluğunun artırılmasına yönelik düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtiyoruz.”
***
Solakoğlu’nun şu cümlesi çok önemli, “Çekteki cezai sorumluluğun kaldırılması ticari hayattaki güven unsurunu ortadan kaldıracaktır. Artık, ticari hayatta kimse çeke güven duymayacak ve kullanmayacaktır”…
Yani anlayacağınız, bundan sonra çek alırken iki kez düşünün…


CHP’li Utku Birinci iddiaları yalanladı
Türkiye’de siyaset öyle bir şeydir ki, adamı vezir de, rezil de eder…
Siyasete giren birisi, hakkında çıkacak dedikoduları da peşinen kabul etmesi gerekir…
Utku Birinci…
CHP’den İzmit İlçe Başkanlığı’na aday oldu…
Bunu da resmen açıkladı…
Birinci adaylığını açıklaşınca da, partililerin dikkatini çekti…
Bazı gazeteler kendisi için, şunun adamı, bunun adamı yakıştırması yaptı. Bunu sert bir dille eleştiren Birinci, iddiaların asılsız olduğunu söyledi.
***
Birinci, “Hikmet Erenkaya partimizin önemli isimlerinden biridir. Tüm partililerimize eşit yakınlıkta olduğumuz doğrudur. Ancak Hikmet Erenkaya ile tek bağımızın CHP’li olmak olduğu yönünde çıkan benim ağzımdan yazılmış asılsız iddialar, gerçeği yansıtmamaktadır. Hikmet Erenkaya hem parti büyüğümüz, hem de ağabeyimizdir. Ayrıca çıkan bu haberler Erenkaya’yı bizlerden uzaklaştırmakta, partililerimizle kurmaya çalıştığımız iyi ilişkilerimizi etkiler niteliktedir ve gerçeği yansıtmamaktadır” dedi. İlçe başkanlığı için geri sayım başladı. Birinci bu tür dedikodulara hazırlıklı olmalı…


DYP, artık daha ‘disiplinli’ olacak!
DYP İl Başkanlığına Abdülkadir Ceylan Sarı atanmıştı…
Sarı il yönetimini oluşturdu ve görev dağılımını yaptı…
Başkan Sarı ayrıca İl Disiplin Kurulu Başkanlığı’na Hasan Gürbüz’ü atadı. Gürbüz de kendi yönetimini oluşturacak.
1951 Suadiye doğumlu olan Gürbüz, SSK emeklisi…


Ekmek, aslanın midesinde!
Geçen hafta yağan yoğun kar yağışı, hayatımızı epeyce zorlaştırdı.
Öğrenciler karın tadını çıkartırken, seyyar satıcılar oldukça zorlandı…
Değirmendere’de simit satarak geçimini sağlayan simitçiler, kar kış dinlemeden araçlarıyla simit satmaya devam etti.
Üç tekerlekli, camekanlı aracıyla simit satmaya çalışan satıcı bir taraftan karda kayan aracını kontrol etmeye çalışırken bir taraftan da üşüyen ellerine üfleyerek simit satmaya çalışması, “Artık ekmek aslanın ağzında değil, midesinde” sözünü anımsattı…
Meteorolojiden alınan bilgilere göre bugün-yarın yine kar yağacakmış. Muhtemelen fotoğraftaki bu görüntüleri görmeye devam edeceğiz.


Karslılar, Darıca’da dernek açtı
Darıca Kars İli ve İlçeleri Yardımlaşma Derneği, Fevzi Çakmak Mahallesi İstasyon Caddesi No:420 Kat:1 adresinde faaliyetlerine başladı. Kurucu başkan Ercan Güngör ve yöneticiler Nevzat Aytekin, Tuncay Odlukaya, Ferman Aktaş, Hüsamettin Ergül, Erhan Arslan, Yavuz Aydemir ve Yalçın Avanaş üye kayıtlarına başladıklarını söylediler. Dernek, bölgenin gelişmesi açısından sivil toplum kuruluşu olarak üstlerine düşen görevleri harfiyen yerine getireceklerinden emin bir görüntü veriyor.


Lütfü Türkkan’dan çağrı
MHP’nin ilimizdeki tek milletvekili olan Lütfü Türkkan kendi şahsi hesabında çağrıda bulundu. Türkkan, “Bölgenizle ve ülkemizle ilgili gördüğünüz bildiğiniz sıkıntıları lutfuturkkan@tbmm.gov.tr adresime yazarsanız Meclis'te dile getireceğim” dedi. Vekilin bu çağrısına bakalım kaç kişi cevap verecek.

Belediye personeline deprem eğitimi
Büyükşehir Belediyesi, Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi’nde personeline eğitim veriyor. Eğitimlerden İnsan Kaynakları ve Eğitim, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler, Yazı İşleri ve Kararlar, İmar ve Şehircilik, Destek Hizmetleri Daire Başkanlıkları personelleri yararlandı. Deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiğinin uygulamalı olarak gösterildiği merkezde belediye personelleri simülasyon odasında depremi canlı olarak yaşama fırsatı buldu. Eğitimler her hafta çarşamba ve cuma günlerinde gerçekleştirilecek.


Büyükşehir’in borçları…
SP’li Ahmet Kul, HAS Partili Erol Pekcan Büyükşehir Belediyesi’ni başarısızlıkla suçlamışlardı. CHP de Büyükşehir’in borçlarına taktı.
Milletvekili Hurşit Güneş, Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarının rekora koştuğuna dikkat çekerek, 2005 yılında tüm borçların 3 milyar TL’yi anca bulunduğunu, bu güne gelindiğinde borcun sadece Hazine’ye olan kısmının 5,2 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. Güneş, 2011 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin en borçlu il olmaktan çıktığını, Kocaeli’nin bu sıraya yükseldiğini belirtti. Anlaşılan AKP’li Kocaeli Büyükşehir, “borç yiğidin kamçısıdır” sözünü uyguluyor.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sivil Toplum Merkezi’nde içinde projeksiyon cihazı da bulunan 4 adet 12 kişilik, 1 adet 15 kişilik, 1 adet 22 kişilik, 1 adet 50 kişilik ve 1 adet 150 kişilik toplantı salonu bulunuyor. 8 adet toplantı salonuyla aynı anda 243 kişiyi ağırlayabilen merkezde 256 adet de arşiv dolabı yer alıyor. Halen 120 derneğin aktif olarak yararlandığı Sivil Toplum Merkezi’nde 2011 yılının eylül ayından 2012 yılının ocak ayı sonuna kadar toplam 223 toplantı düzenlendi ve merkezden toplam 10.848 kişi yararlandı.KONUŞAN FOTOKandıra Kaymakamı Hamza Erkal: Birkaç kez başka yerlere atandım, ama yine geri döndüm. Şu koltuğa bi rahat oturtmadılar. Şu sıralar ses seda yok. Oh be, nihayet koltuğuma rahat bir şekilde oturuyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR