Festivaller iptal de, yağlı güreşten ne istiyorsunuz?..

MAKALEYİ DİNLE

Darbe girişimi sonrasında ülkede bir çok konser ve eğlenceler iptal edildi. OHAL ilan edildi. Ancak spor müsabakalar devam etti. Mesela Kırkpınar her şey rağmen yine yapıldı. Olimpiyatlara giden sporcularımız da tek tek tanıtıldı ve büyük bir coşkuyla Ay Yıldızlı bayrak dalgalandırıldı. Ama inanılmaz şeyler de oldu. İlimizde yılların geleneği Kandıra Namazgah Güreşleri iptal edildi. Bu yetmezmiş gibi Kartepe güreşleri de cumartesi günü yapılacaktı ve iptal edildi. 23’ünde de Kartepe Hergeleci İbrahim Güreşleri iptal ediliyor. Hani geçtiğimiz günlerde gazetemizde yayınladık ya ‘Yağlı pehlivanlık bizim elimizden nasıl kaçtı ve ilgisizlik sonucu neler oldu?” diyebilmenin bir maddesi de işte bu. Yağlı güreş eğlenceden sayılıyor ve iptal ediliyor. Süper Kupa’da Konya’da Darbe girişimi lanetlenirken sergilenen mizansen ortadayken, yağlı güreş gibi bir ata sporu organizasyonunun iptali inanılmaz geldi bana. Festivali iptal edebilirsiniz tamam, ama güreşleri nasıl iptal edersiniz? Hiçbir mantık almıyor bunu. Sanıyorum bu bir fırsat oldu ve fırsatçılar da bunu kullandı. Ahmet Taşçı pehlivan da dünkü sözlerinde ne kadar haklı olduğunu gösterdi.

 

Demokrasi mitingine katılmaları alkışladık ama sporcular deprem şehitlerini de anmalıydı…

15 Temmuz darbe girişimini lanetleme ve demokrasiye sahip çıkma mitinglerinde sporcularımız ön plana çıkarak doğru olanı yaptı. İsteyerek miting alanına gelenlerle gurur duyduk. Demokrasisine ve yarınına sahip çıktı. Çünkü 80 darbesinden en büyük yarayı alan gençlik bizdik. Bu işin siyaset üstü bir şey olduğunu haykırdı ve darbe girişiminin spora da büyük darbe vuracağını haykırarak haklı isyanını dile getirdi. Sporun ve sporcuların böyle sosyal aktivitelerde sık sık öne çıkması, spor için de ne büyük propaganda aracıdır. Ancak 17 Ağustos Deprem Şehitleri’ni anmada spor geri kaldı. Kentimizde sayıları 500 bine yaklaşan sporcu grupları, bu anma gecesinde yerini almalı, deprem şehitlerimizi anmalıydı. Nitekim ölenler içerisinde 27 yüzücü ve sayısını bilmediğimiz kadar futbolcu, voleybolcu, basketbolcu, tenisçi, badmintoncu, eskrimci ve diğer branşların sporcusu vardı. Hepsi deprem şehidi oldu. 17 Ağustos onlarsız geçti ve gerçekten çok üzüldüm. Günlerce mitinglerde yer alan sporcularımızın bundan böyle bayramlarda, anma günlerinde de ön plana çıkması en büyük arzumdur. Tıpkı demokrasiye sahip çıktığımız gibi şehitlerimize de, bayramlarımıza da sahip çıkmalım. Spor sivil toplum örgütleri lütfen bu önerimi kenara not etsinler. Takipçisi olacağım.

 

 

Kartal Eddie’yi mutlaka izleyin ve başından savdığınız çocuklarınıza izletin

2016 yapımı nefis bir film. Rio Olimpiyatları’nın sonuna geldiğimiz şu günlerde, size de ilaç gibi gelecektir. Bir sporcu nasıl yetişir, nasıl olimpiyatları arzular ve onun için neler yapar? Kayakla yüksek atlamacı Eddie Edwards (Kartal Eddie)’ın gerçek yaşam öyküsü. Digitürk Salonlarda şu anda gösterimde. Ergen yaşına kadar dizleri zayıf kalan ve robot ayakkabı ile yürüyebilen, gözleri çok iyi, anası babası fakir beş kuruşsuz bir İngiliz çocuk. Kartal Eddie’yi ölmeden izlenecekler listesine alın ve dediğim gibi çocuklarınıza acilen izletin ve hayatın nasıl bir mücadeleyle kazanılabileceğini küçük yaşta görsünler. Tabii video oyunlarının başından kaldırabilirseniz.

 

Hakan bey Coştu bi’kere!..

Her sezon öncesinde yöneticilerin ve önemli noktadaki isimlerin, takımlarının hedefleri konusundaki açıklamalarına dikkat etmelerini öneririz. Kocaelispor Futbol Şube Sorumlusu Hakan Coştu da soyadı gibi ‘coştu’… İddiasına göre Kocaelispor bomba gibi hazırlandı ve 3 Eylül Cumartesi günü Tekirdağspor ile iç sahada oynayacağımız maç öncesinde iddialı konuştu. Hedef şampiyonluk olarak resmen açıklandı. Artık bunun geri dönüşü olmaz ve nasıl bir baskı oluşturacağını da tecrübelerimizle biliriz, göreceğiz. Bakalım Hakan beyin söylediği gibi bomba gibi bir takım olduk mu? Özel maçları sakın ölçü almayın, millet Hatice değil neticeye bakıyor. Bilmem anlatabildim mi?..

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hakan Yağcıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR