Nasrettin Hoca ve Körfez Viyadüğü

MAKALEYİ DİNLE

Nasrettin Hoca ve Körfez Viyadüğü
Bu da nereden çıktı demeyin… Yazıyı okumaya devam edin, anlayacaksınız. Körfez’in ortasından geçen viyadükün hikayesini bilmeyen yoktur. Ama yine de kasaca bir anlatalım. Devir DSP, MHP ve ANAP koalisyonu devri… Körfez ilçesinin ulaşım sorunu gündemdedir. Körfez Belediyesi MHP’de olduğundan (belediye başkanı Kenan Yenilmez) sık sık Ankara temasları yapılarak bu konu gündeme getirilir. “Ne yapalım, ne edelim?” derken, birinin aklına viyadük yapalım gelir. Araştırmadan, sorulmadan yapımına karar verilir. Körfez’in üzerinden geçmesi hedeflenirken, proje 400 metreye kadar iner. Bu sefer de ortaya ucube bir yapı çıkar. Sözüm ona Körfez İlçe’nin ulaşım sorunu çözülür. Bu sefer de ilçe ikiye bölünmüştür. Aşağı Körfez – Yukarı Körfez… Hayda, bunlar yetmezmiş gibi iki yaka bir araya gelemez. Yapılan yatırımın yanlış olduğu anlaşılır ama ne çare, olan oldu. Körfez Viyadüğü geçen yerel seçimlerde yeninden gündeme gelir. Bu sefer iktidarda AKP vardır. Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ın seçim beyannamesinde bu ucubenin kaldırılması vaat edilmektedir. Gel zaman git zaman viyadük için temaslar başlar. Bu kadar acelesi olmayan yatırım yapılırken, Körfez Viyadüğü için kapılar kapanmaktadır. Sonunda yıkılmayacağı açıklanır. Bu yetmezmiş gibi bir de yanına yenisi yapılmaya başlandı. Bu durumda akıllara ne gelir, bilir misiniz? Nasrettin Hoca’nın hikayesi…
***
Timur Han, Akşehir’e bir erkek fil getirmiş. Bahçe ve tarlalarda serbestçe gezen fil, ekinlere çok fazla zarar veriyor. Timur Han’dan korkarak kimsenin dokunmaya cesaret edemediği bu fil, Akşehirlilerin başına belâ kesilmiş. Akşehirliler toplanıp Nasreddin Hoca’ya gitmişler.
-“Hoca efendi, biz gidip Timur Han’a derdimizi anlatmaktan korkuyoruz. Ne olur, ne olmaz, yanlış bir şey söyleriz de başımıza iş açarız. Yarın sabah, bizimle beraber gel, sözcümüz ol, derdimizi anlatalım” demişler.
Ertesi gün on-on beş kişi buluşmuşlar. Hoca önde, diğerleri arkasında yola koyulmuşlar. Kimseden çıt çıkmıyormuş. Nasreddin Hoca, Timur Han’a söyleyeceklerini büyük bir dikkatle kafasında tasarlıyormuş. Timur Han’ın otağına yaklaştığında, Nasreddin Hoca, peşinden gelenlere son talimatını vermek için arkasına bakmış ki; hiç kimse yok. Meğer, hepsi korkudan birer ikişer savuşmuşlar.
O sırada çadırının önüne çıkan Timur Han, Hoca’yı görerek yanına çağırmış. Biraz hoşbeşten sonra Hoca’ya sebeb-i ziyaretini sormuş.
-“Hünkâr’ım, Akşehirliler getirdiğiniz fili çok sevdiler. Hayvanın tek başına sıkıldığını görüyorlar. Bir de dişisini getirmenizi rica etmek için beni gönderdiler” demiş Hoca.
Timur Han bu sözlerden hoşlanmış;
-“Akşehirlilere selâm söyle. İsteklerini yerine getireceğim” demiş.
Hoca Akşehir de, heyecanla kendisini beklemekte olanlarla karşılaşınca;
-“Timur Han’ın size selâmlarını ve müjdelerini getirdim. Belânın dişisi de geliyor” demiş.
Anladınız mı?

Dilovası’nda kömür davası!
Önceki gün ulusal basında Ali Dağlar imzalı bir haber vardı. Haberde Dilovası’ndaki kömür davası ile ilgiliydi. Kocaeli Valiliği’nin Gebze’deki 28 ithalatçı firmaya 10 yıl önce Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi (KOSB) ilan edilen altyapısız yere taşınmaları için baskı yaptığı ve fahiş mülk satışına aracı olduğu iddiaları mahkemeye taşındı. Kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açan firmalardan birinin yetkilisi olan Bahadır Uğur, “10 yıl önce birkaç firmanın 15 liraya kapattığı yer için bugün 300 lira istiyorlar. Amaç bir koyup 100 almak. Valilik rant için aracı durumuna düşüyor” dedi. Mahkeme davalı idareye iki soru yönetti, gelecek yanıtlara göre ara karar verecek. Valilik son olarak 29 Şubat’ta sürenin dolması üzerine kömür yüklü geminin limana yanaşmasını engelledi. Firmalara 1 Mayıs’a kadar ellerindeki kömürleri satıp işyerini kapatmaları uyarısında bulundu. Anlaşılan bu Kömürcüler OSB daha çoook baş ağrıtacak.

Perşembe Pazarı’na Rampalı Çözüm
İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, esnaf ve vatandaşlardan gelen şikayet ve önerileri dikkatle değerlendirerek Perşembe Pazarı alanında düzenleme yaptılar. Perşembe Pazarı’nın Real Alışveriş Merkezi’ne bakan bölümünde, eski karayolları tesislerinin bulunduğu alana yapılan rampa, bu sorunu önemli ölçüde çözdü. Yapılan rampa trafik akışını bir hayli rahatlattı.

Irak’tan teşekkür
HAS Parti Körfez İlçe Başkanı Mehmet Irak, 15 gün önce kas içi lipom ameliyatı oldu. Irak, aradan bir hafta geçtikten sonra enfeksiyon teşhisi konunca ikinci bir operasyon daha geçirdi. Irak, ameliyatını yapan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tonguç İşken’e, Başasistan Dr. Sedat Vatansever ve Dr. Güler Gamze Eren’e Asistan Dr. Can İlker Demir'e ve servis hemşirelerine teşekkür etti.

CHP’li Bülent Sarı Anjio Oldu
CHP Kartepe İlçe Başkanı Bülent Sarı, önceki gün kalp rahatsızlığı yaşadı. Özel Akademi Hastanesi’ne giden Sarı’ya anjio yapıldı. Hastaneden taburcu olan Sarı, şimdi evinde dinleniyor.

Yavuz'un Pervanesi Bakım İçin Söküldü
Gölcük girişi, D 130 karayolu üzerinde, bir kaide üzerine monte edilerek sergilenen Yavuz zırhlısının pervanesi, bakımı yapılmak üzere söküldü. Yavuz'un dört pervanesinden biri olan bu pervane, yaklaşık altı yıldır bulunduğu alanda sergileniyordu. Güneş ışınları, yağmur ve toza karşı yaşam mücadelesi veren pervane, zaman zaman yerinde bakımlarla görevini sürdürüyordu. Pervane Donanma Komutanlığı ve Gölcük Belediyesi’nin işbirliğinde sökülerek, Gölcük Tersane Komutanlığı’nda, genel bakım yapılmak üzere bir süreliğine dinlenmeye alındı. Pervane üzerindeki çizikler ve bazı deformasyonlar nedeniyle genel bakıma alındığı bildirildi. Bakım ve onarımının tamamlanmasının ardından pervanenin tekrar yerine monte edileceği ilgililerce belirtildi.

Mehmetçik Vakfı’ndan Şehitlerimiz İçin Mevlit
TSK Mehmetçik Vakfı tarafından aziz şehitlerimiz için yarın İzmit Fevziye camiinde öğle namazı öncesinde mevlit okutulacak.


HAS Parti Derince’nin Kongresi 15 Nisan’da
HAS Parti Derince İlçe Teşkilat Başkanı Ali İhsan Altın, 1.olağan ilçe kongrelerini 15 Nisan’da yapacaklarını açıkladı. Altın, “Onurluca yaşama hakkına sahip, egemenliği kendine ait, fikri, düşüncesi ve etnik yapısı ne olursa olsun tüm Derinceli kardeşlerimiz kendilerini HAS Parti’de ifade edebilirler” dedi.“İş kazası değil, işçi cinayet”
Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Güner Kizir, iş kazalarıyla ilgili söylemlere tepki göstererek, “Bunlar İş kazası değil, işçi cinayetidir” dedi. Kizir, daha fazla sömürü için işçileri köle yerine koyan, işçileri karın tokluğuna, sosyal güvencesiz ve sendikasız çalıştıran sistem değişmelidir diyerek AKP iktidarına tepki gösterdi. Kizir, “EMEP, işçi sınıfımıza yönelik bu pervasızlık karşısında, başta işçi sınıfımız olmak üzere, sendikaları, meslek odalarını, baroları, kamu emekçilerini, direnişteki işçileri harekete geçmeye çağırmaktadır” diyerek herkesi birlik olmaya davet etti. Kizir son olarak “İstanbul’da 11 işçiyi ölüme mahkûm edenler tutuklanmalı ve cezalandırılmalıdır” diyerek tepkisini dile getirdi.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Çin’de yere tükürmenin serbest; ama balgam üzerine basmanın yasak olduğunu

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR