Örümcekli hastanede 22 gün

MAKALEYİ DİNLE

Üstat Sait Faik hastanede canı sıkıldığı ve yazı yazamadığı için bir kalem bulup ucunu çakıyla açarak yazmaya karar verdiyse, ben de belimdeki ağrı nedeniyle götürüldüğüm Yalova Devlet Hastanesi’nde 22 gün ameliyat olmayı yatağımın üstünde tavanın köşesindeki örümceğin her gün ağ yapmasını ve bulunduğu yere tutunmasını izleyerek geçirdim.
Benimki sağlık skandallarıyla dolu bir ameliyat hikayesi;
Yalova Devlet Hastanesi’nde belimden ameliyatıma karar verildi. Beyin Cerrahi Merkez’inde 17 nolu 3 yataklı oda yatırıldım. Ameliyatımın yapılması için doktor “parça!” istediklerini söyledi. 3 gün sonra yanıma gelen hemşire nüfus kağıdımın suretini isteyince niçin diye sordum bana parça isteyeceklerini söyledi. Doktorun 3 gün önce parça istediklerini söyledimse de, hemşire yeni isteyeceklerini belirtti. Benim için istenilen PARÇA’nın ne olduğunu merak ederken, hemşire benim için gelen parçanın doktor tarafından beğenilmediğini, iade edilerek yenisini istediklerini söyledi.
Kendimi tavanın köşesindeki yerini daha da sağlamlaştırmaya çalışan örümceği izlerken bir bozuk otomobile benzettim. Bana ameliyatım için gerekli parçanın merakı içinde hemşirenin “Perşembe günü ameliyat olacaksınız” sözleriyle bir anda ümide kapıldım. Artık ameliyat olacak, tekrar ayağa kalkacak, dostlara ve sizlere kavuşacaktım.
Perşembe günü ameliyatı beklerken bir hemşirenin yatağımın başucunda “Sizin ameliyatınız Pazartesiye kaldı, ameliyathanenin durumu müsait olur ve doktorunuz fırsat bulursa Cuma günü sizi ameliyata alacak” sözleriyle bir kere daha sizlere kavuşmanın, sokağa koşmanın ümidini tekrar yitirdim. Ben böylece 22 gün ameliyat olacağım günü beklerken, hastane odasında, köşedeki yatağımın üzerindeki örümceğin daha da geliştiğini kıskanarak izliyordum.
Tam ümidimi yitirdiğim sırada Cuma günü yatağımın başucunda beliren hemşirenin telaşla “Hazır olun saat 10.30’da ameliyat olacaksınız!” demesi ile yitirdiğim ümidime tekrar kavuştum.
Sedye üzerinde ameliyathaneye sevinçle nasıl gittiğimi tarif edemem. Ameliyathanede ameliyatımı beklerken narkoz verileceği sırada bir görevlinin narkozcuya “Damarı patlayan bir hasta ameliyathaneye geliyor, bu hastayı servise çıkaracaksınız!” demesi üzerine ben ameliyathaneden servise çıkarıldım, örümcekli odama, yatağıma tekrar yatırıldım.
Aradan 5 dakika geçmişti ki bir hemşirenin “Taburcu oldunuz çıkıyorsunuz” sözlerine hayretle:
“Nasıl olur, ben ameliyathaneden ameliyat olmadan geldim ki nasıl taburcu edilirim?” diye sordum.
Hemşire “Bilmiyorum, doktorunuz sizi taburcu etmiş” dedi. Ben şaşkın, odamın köşesindeki örümceğin ördüğü yuvasını bakarken, meğer ameliyatı yapacak olan doktorla kızlarım neden ameliyat edilmediğim konusunda tartışmışlar. Doktor Bey de “Alın hastanızı gidin, ameliyat yapmıyorum” demiş ve benim taburcu edilmem konusunda karar vermiş. Daha sonra taburcu edilmemin gerekçeli kararını yazılı olarak istedim. Sonra da hakkımda hastaneye ve doktoruma güvensizlik beyan ettiğim ve kriz yarattığım gerekçesiyle taburcu edildiğim şeklinde karar yazılmış. Kriz yaratmış bir hasta olarak 22 gün yattığım örümcekli odadan ve yanımdaki hasta arkadaşlarla da vedalaşarak, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Hastanesine geldim. Beyin Cerrahi Servisinde doktorların ifadeleri “Nerenizden ameliyat olacaktınız?” sorusuna:
“Belimden” diye cevap verdim
Doktorlar: “İyi ki oradan ameliyat olmamışsın, eğer ameliyat olsaydın felç olurdun!”
cevapları ile bir kez daha Azrail’i atlattığımı sandım.Kendi kendime ‘’İyi ki örümcekli hastaneden kriz yaratıp kovulmuşum, iyi ki Umuttepe hastanesine gelmişim ‘’ diye kendi kendime söylendim.
Kriz yaratarak ameliyatımın yapılmadığı, kovulduğum hastane ve ameliyatımı yapacak doktor ile ilgili bildiklerimi ameliyathaneden çıkarılana kadar kimse ile paylaşmadım. Ama şimdi beni belimden ameliyat ederek felç olmama neden olacak beyin cerrahi doktoru ile ilgili minik notları sizlerle paylaşmak istiyorum.
Bu doktor hakkında hastaneye yattığımda daha ilk gün bir yakınımdan bilgi geldi. Gelen bilgide bu doktorum ameliyat ettiği bir hastanın milyarlık tazminat dosyası olduğu vardı. Hastanede 22 günlük sürede doktorla ilgili birçok hastanın şikayetçiği olduğunu gördüm. Ayrıca doktorun eşinden boşandığı için aynı hastanede yatıp kalktığını öğrenmiştim.
Ben belimden ameliyat teşhisi konulan 22 günü, odamın tavan köşesinde tam yatağımın üstündeki örümcekle geçirirken, böyle bir doktora itimat ederek ameliyathaneye gidip ameliyat masasına yatmıştım. Aynı doktor ve hastane beni hastaneden kriz yaratmak suçlamasıyla taburcu ettiler.
İyi ki etmişler; etmeselerdi ve belimden ameliyatı gerçekleştirselerdi ben bugün felç olmuş olacaktım.
Yalova Devlet Hastanesi’nde belimden teşhis konulan ameliyat yerine Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi Doç. Dr. Kenan Koç tarafından bel yerine boyundan yapılan ameliyatla felçten kurtuldum.
Ben örümcekli hastanede yatarken, Sağlık Bakanı TV’lerde “Hastanelerde ameliyat sorunu yaşayan hastaları gerekirse alıp yurt dışına götürür ameliyatlarını yaptırırız” derken ben hâlâ gelecek ameliyat parçasını bekliyordum.
Sağlık Bakanımız doktorlarımızla ilgili demeçler verirken ben ameliyathaneye götürülüp doktorların ameliyathane sırası çekişmesiyle ameliyat edilmeden servise çıkarılıp devlet hastanesinden yukarıda hakkında minik notlar verdiğim doktorum taburcu etmesi ile hastaneden adeta kovuluyordum.
İşte sizlere Sait Faik ‘in hastane hikayesinin bir benzeri ve sizlerden bunca süre ayrı kalmış olmanın öyküsü. Tekrar bulunmanın sevinci ile,
Tüm Müslüman aleminin Kurban Bayramlarını kutlar sağlık ve esenlikler dilerim…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

gfh - Doktorun adini vrrebilir misiniz ? Bizde ona gore hareket edelim

Yanıtla . 0Beğen 06 Kasım 16:37
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR