Renk kavgası ölü doğum yaptırır

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Kentin sporunda kriz ortamı bitsin diyoruz ama kolay kolay bitmeyeceğe benziyor. Kocaelispor ile AK Parti yönetiminin kurmakta olduğu Kocaeli Birlik Sportif A.Ş. arasında husumet yaşanıyor ve gitgide bu husumet artacak. İki kulübün kulislerde yaşanan sürtüşmesi, renklerle ayyuka çıkacak. Kocaelispor’u tüm ülkede klasikleşmiş rengi olan Yeşil Siyah renkleri, Körfez FK zaten kullanıyordu. Ama, Kocaeli Birlik Sportif A.Ş.’nin kullanmaya hazırlanması, taraftarlar arasında ciddi bir soruna neden olacak gibi gözüküyor. Gazetemizde de kulübün adını, başkanını ve Giray Bulak adını okudunuz. Bunun devamında sıkı bir koşturmaca yaşanırken, yönetim kurulu çok sessiz ve derinden çalıştı. Sonunda da kabak gibi açıldı. Yönetim kurulu ortay çıktı. Kocaelispor camiası, bu kulübe tepkili. Tabii taraftar da. İlk etapta da renkler tartışma konusu oluyor. Taraftar, Yeşil Siyahlı renklerin sadece ve sadece Kocaelispor kulübünün kullanmaya hakkı olduğunu iddia ediyor. Bu noktada, Sportif A.Ş. yönetiminin hassas davranmasını ve kendine başka bir renk bulunmasını istiyor. Aksi taktirde taraftar, Büyükşehir Belediyesi’ne yürüyüş yaparak olayı protesto etmeye hazırlandığını açıkça ifade ediyor. Böylesi bur durumda da ölü doğum olması gibi bir tehlike ile karşı karşıya bulunuyoruz.

Sokaktaki adam zaten Kocaelispor’un yerini hiç bir kulübün alamayacağını açıkça söylüyor. Yani oluşuma soğuk bakıyor. Sportif A.Ş.’nin yolu uzun. 2.Lig’de büyük başarı sağlayacak, 1.Lig’de de şampiyon olacak. Süper Lig’e çıkacak ki, kent halkı kulübü benimseyebilsin. Bunu tecrübemle söylüyorum. Ama biliyorum ki 33 bin kişilik statta, insanlar Süper Lig maçı izlemek için ilk etapta yığılmalar yaşatacak. Ama sonraki yıllarda tribünlerin devasa Kayseri Kadir Has Stadı tribününe dönmesi olasıdır. İn cin top oynar. Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe maçları hariç, stat boş kalır.

 

 

 

Bu sütunlarda sürekli gündeme getiriyoruz, Sportif A.Ş.’nin kent halkının kalbini kazanması lazım. Sürtüşmeye girmemesi lazım. Sürtüşme kimseye bir şey kazandırmadığı gibi, kulübün de ölü doğum yapması anlamına gelir. Taraftarın gönlünün kazanılması lazım. Çünkü, son 10 yıl içerisinde (Şampiyon olduğumuz 2008 hariç) tribünlerde sadece ve sadece Hodri Meydan taraftarı var. Siz “Biz yepyeni bir taraftar kitlesi oluşturacağız” iddiasındaysanız, Allah kolaylık versin. Zor gözüküyor. Hatırlayın, İzmir’de Altay karşısında Bank Asya 1.Lig şampiyonluğu kazanan takımı tam 10 bin kişi desteklemişti. Bir sonraki sezon tribünlerde kimse kalmadı. Böylesi bir izleyici kitlesi var bu kentin ve kalbini kazanmak zor. Çok büyük kampanyalar, projeler hazırlamalısınız ve yine de tribünlerin dolacağı garantisi verilemez. Kocaelispor iki kez Türkiye Kupası kazanırken, Avrupa’nın devlerine kafa tutarken, çıtayı öyle bir yükseltti ki, onun daha da üzerine çıkmalısınız. Mesela Şampiyonlar Ligi’nde yer almalı ve turları geçmelisiniz ki, insanlar tribünleri doldursun. Aksi halde, Süper Lig’e çıkan ve önüne gelene yenilip bir sonra düşen takımın arkasından kimsenin gitmediğini cümle alem gördü zaten. Bu kimseyi tatmin etmez. Dediğim gibi yıllar sonra Süper Lig izleme hasreti giderilir, o kadar. Öteye geçilmez.

 

 

 

Geçtiğimiz gün yapılan toplantıda alınan kararlar ortada. Yönetim de belirlenmiş. Vali bey çıkmış basının karşısına açıklamaları yapmış. Üç kişiye imza yetkisi verilmiş: Murat Aydın… Zeki Yüksel… Fikret Yıldız… Şirketin Kurucuları da açıklanmış: Bakan Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, KASKF Başkanı Murat Aydın. Hepsi tanıdığımız bildiğimiz isimler. 20 milyon liralık bir bütçe var ortada. Yani iddialı bir yapı oluşturulmuş. Kocaelispor bütçesine karşılık devasa bir yapı tabii ki. Ama Kocaelispor markasının yanında tabii ki şu anda değeri yok.

 

 

 

Bölesi bir yapının kente mal olması, bu takımın öyle buzdolabı gibi karşıdan bakılacak bir kulüp olmaması, fenomen oluşması için sadece 20 milyonluk bütçe değil, sıcak bir yürek de gerekiyor. Salı günü TFF’ye başvuru yapılacak ve olay resmiyet kazanacak. Ardından da yola çıkılacak. Teknik direktör ve takım kurulacak. Vali’nin dediği gibi, maçlar önce İsmetpaşa’da oynanacak. Yıkıldıktan sonra Gölcük ya da Gebze’ye gidilecek. Ardından da Alikahya’da 33 bin kişilik tribüne çıkılacak. Fakat şu renk konusundaki tartışma büyürse, ardından da diğer tartışmalar gelirse, ölü bir doğum olabilir. Yönetimin acilen bu sorunu gidermesi gerekiyor. Bir spor kulübünün renkleri, en önemli unsurudur. Millet renklere aşıktır. Renklerin peşinden gider. Evini barkını o renklerle boyar. Mahallesini o renklerin bayraklarıyla donatır. Renkleri hafife almayın. Bu renklerdeki heyecanı ve uzlaşmayı bulamazsanız, bu da ölü doğum olur çıkar. Taraftar ile acilen uzlaşılmalı.

 

Kentin içinde Getto’lar oluşuyor…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin spor anlamında yaptığı yatırımları, açtığı kursları amatör spora verdiği destekleri olumlu buluyorum. Dünyanın, ülkemizin ve kentimizin en önemli sorunu olarak ön plan çıkan, madde bağımlılığı, küçük yaştaki çocuklarımızın arasında hızla yayılıyor. En büyük esrar ve eroin operasyonları kentimizde yapılıyor. Okulların önü garip garip tiplerle dolu. Aralarından geçerken tedirgin oluyorsunuz. Polis bile bunlara bir şey yapamıyor. Çocuklara göz göre göre uyuşturucu madde satılıyor. Tuzak kurulmuş, adeta özel bir sektör gibi işler yürüyor. Sadece bu gençlere spor yaptırmakla bu işlerin önünü alamıyorsunuz. Bazılarını kurtarıyorsunuz, o kadar. Ülkenin yönetimi, sadece ve sadece ekonomiyi, maddi güçlülüğü savunurken, ülkenin en önemli gündem maddesi olan küçük çocukların kaçırılıp tecavüz edilerek öldürülmesinin altındaki en önemli neden madde bağımlılığıdır. Bunu bir türlü göremiyorsunuz. Ya da görüyorsunuz, ama işin çözümü usun süreli olduğu için, siyasi bir rantı da bulunduğu için, görmek işinize gelmiyor. Çocukların dine yönlendirilerek bu madde bağımlılığından kurtarılacağını savunan gruplar da, şu an için olaya tam çözüm bulabilmiş değiller. Gidin İzmit Lisesi’ne, gidin Gazi Lisesi’ne, gidin sanat Okulu’na, okulun dış çevresinde 2-3 saat takılın, olayı gözlerinizle görün…

Bu çocukları sporla kurtarmak sadece ve sadece romantik bir yaklaşım olur.

Kentte Getto’lar oluşuyor. Türkiye’yi Amerika yapmak isteyenler amacına ulaşıyor. Yeni yeni uyuşturucu pazarları oluşturuluyor. Terörün içerisine artık uyuşturucu da giriyor. Güzelim kent sokakları dilenci ve uyuşturucu tacirlerine terk edilmiş durumda. Alaettin Nemutlu ‘İzmitliler Derneği’ni kurarken ‘Alaattin amca, ne yapıyorsun ya, İzmit’te öyle bir dernek olur mu?’ demiştim. Şimdi hak vereceğim 100 yıl düşünsem aklıma gelmezdi !..

 

……………….

 

Kosta rika gerceği…

 

80’li yılların sonuna doğru Lobanovski ve Dinamo kive dünyayı titretiyordu. Toplu hücum toplu savunma anlamındaki oyun anlayışı, futbola devrim yaptırmıştı. Kosta Rika da inanılmaz değişik oyun anlayışı ile ezberleri bozdu. İtaya karşısında da hayranlıkla izlediğim Kosta Rika’da aklınızda bir futbolcu bile kalmamıştır. Çünkü adamlar takım oyununu en iyi oynayan ekip görünümü veriyor ce Pinto ile inanılmaz bir yepyeni taktiği dünyaya tanıtıyor. Sahanın her yanında en az 6-7 Kosta Rikalı görüyorsunuz. Pigme gibi yerden bitiyorlar ve rakibin sinirlerini allak bullak ediyorlar. Böyle giderlerse, bu Dünya Kupasından sonra 4-3-3, 4-4-2, 3-5-2 tarih olur. 90’lı yıllarda Güvenç Kurtar’ın ortala çıkardığı Kocaelispor’a benzettim onları. Allah muvaffak etsin… Etsin ki, sıkıldığımız artık ruhumuzu sıkan klasik futbol anlayışından başka boyutlara geçebilelim…

 

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hakan Yağcıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR