AK Parti adayları belirliyor

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti’de dünden itibaren ilçe başkanlıkları için temayül yoklamaları başladı. Önce başkanlık için aday adaylıklarını koyan kişiler ortaya çıktı. Partilileri buldukları her yerde kendilerini tanıttı. Kendince bazı süslü püslü kelimelerle izahta bulunmaya çalıştılar. Sonra teşkilat kademelerinde görevli partililere aday adaylarının kendilerinde bıraktığı izlenim soruldu.

Onlar da akıllarında kaldığı kadarıyla yorumda bulunup, tercihlerini yaptılar.

Ben mesleğinde biraz özenli davranan, ciddiyetle, disiplinle çalışan bir medya mensubuyum. Zaman zaman kafama göre mahalleleri turlar, başta yaşça büyükler olmak üzere ilçe halkım ile ‘tesadüfen’ denk gelir ve meramlarını dinlerim. Onlar da bana içlerini dökerler.

Açıkçası bu çalışma tarzımın ilçenin eksiklerini, vatandaşların temeldeki talep ve beklentilerini tespit etmemde faydalı olduğunu düşünüyorum.

Tabi aynı şeyi siyasi partiler için de yapıyorum. Yani yine bana estiği zamanlarda başta AK Parti olmak üzere partililerin kulis oluşturduğu alanlarda ansızın biter, sohbetlerine ortak olur, çeşitli yorumlarda bulunurum.

Ama genelde sohbetimden pek memnun kalmazlar. Çünkü onların anlattıkları ve kendilerini tatmin ettikleri, olumlu baktıkları hemen her mesele hakkında mutlaka bir muhalif nokta bulur eleştirimi belirtirim. Huyum kurusun, muhalefet etmeden duramam.

Ayrıca bu sürpriz ziyaretleri partilerin tabanı istikametinde yaptığımda ise ilginç sonuçlara ulaşıyorum. Örneğin son dönemde bu görüşmelerimi AK Parti’nin Körfez teşkilatının mensupları nezdinde yaptım. Malum, ilçe başkanlıkları ile ilgili olarak aday sayısı bir hayli fazla olunca haliyle bir yoklama çekmek şart olmuştu.

Şayet kime gideceğinizi biliyorsanız, rahat bilgi alır, fikir sahibi olur ve ona göre hamlede bulunursunuz.

Evet, AK Partililerin birçok noktasında şöyle bir yoklama çektim. Artık fotoğrafı daha net görebiliyorum.

Gördüğüm tabloya göre bazı isimler öne çıkmış durumda. Gelinen noktada Şener Söğüt ismi diğer aday namzetlerine göre daha ileride. Sevgili Söğüt bu teşkilatın tabanından gelmiş, bu zamana kadar hiçbir zaman adam satmamış ve bulunduğu etkili noktaya ise tabiri yerinde ise tırnakları ile kazıya kazıya gelmiştir. Hakkında haram yedi, şuna bulaştı, falancanın ekmeği ile oynadı, ötekini ispiyon etti, berikinin işini kaptı diyecek kimse yoktur. Geçen kongre sürecinde ise teşkilatına adamlığını ispat etmiştir.

Osman Badem, mevcut ilçe başkanı olmanın avantajları, 30 Mart yerel ve 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı başarılı sonuçları ile tartışılmayan yapıda. İyi niyetinden ve AK Partililiğinden kimsenin bir şüphesi yok. Ancak biraz daha heyecanlı çalışmasında, en azından son danışma toplantısındaki canlı duruşunu teşkilat tabanına da yaymasında fayda var diye düşünüyorum.

Teşkilat Ali Çakır ismini de çokça tartışıyor. Meselenin özünde ilçe başkanlığı için gerekli donanıma da sahiptir. Ayrıca belediye başkanlığı aday adaylığı sürecinde yapılan anketlerin sonuçlarını iyi biliyorum. Zaten Ali Çakır isminin etkisi bu sonuçlarda çok iyi çıkıyordu.

Mehmet Irak… Sevgili Irak’ın da açıkçası alacağı sonuç çok merak ediliyor. Çünkü HAS Parti’den gelmesine rağmen tıpkı Numan Kurtulmuş gibi meseleye gerçekten çok samimi şekilde bağlandı. Partisinin son seçimlerde başarılı olması için çaba gösterdi.

Bakmayın siz öyle ‘Adaylık benim hakkım, sonradan partiye gelenlere burayı bırakmamak lazım’ gibisinden laflarla gazetelerde boy gösterenleri. Evet, açıkçası Mustafa Çelik’in açıklamasını çok yadırgadım. Bana göre kendisi adaylığı ile ilgili Engin Koyun’un önünü açmamıştır. O süreçte tek liste denildiğinde ya Şener Söğüt gibi teşkilatçılık diyerek baştan çekilecektin ya da meseleyi son güne kadar getirdiysen son saatte vazgeçmeyecek, belki de yola çıktığın kişileri yarı yolda bırakmayacaktın.

Zira bu işler öyle birkaç açıklama ile olmuyor.

**

AK Parti’deki fotoğraf çok net. Hemen hemen tüm ilçelerde benzer hadiseler var. Ancak Körfez biraz daha farklı.

Aslında birkaç isim var daha yorumlamak istediğim. Onları da bir dahaki sefere inşallah…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR