Deniz suyuna karşı dayanıklı bitki çeşitleri

Saygıdeğer Okuyucularım;
Bugün; sizlerle deniz kenarlarında bulunan evlerimizin bahçesinde veya deniz kenarlarında yapılacak park ve bahçelerde, deniz dalgalarından gelen tuzlu su serpintilerine karşı dayanıklı ve hangi bitkileri dikmemiz gerektiğini paylaşacağım. 

 

TUZLU SUYU HESAP EDEMİYORLAR 

Önce birkaç cümleyle bazı eleştirilerde bulunacağım. Bu eleştirileri de faydalı olması bakımından yapıyorum. Örnek vermek gerekirse özel kişiler ve kuruluşlar olsun veya bazı resmi kuruluşlar olsun, deniz kenarındaki evlerinin bahçelerine veya deniz kenarlarında yapılan park ve bahçelere çam, çiçek ve değişik süs bitkisi ekiyorlar; fakat deniz dalgalarından gelen tuzlu su serpintilerini hesap etmediklerinden dolayı dikilen bu bitkilerin çoğu kurumaktadır. Büyük emekle yetiştirilen ve uzun sürede yetişen bu bitkiler, kısa zamanda yok olmakta; ayrıca paralarımız da çöpe gitmektedir.

 

FİDANIN İSTEDİĞİ YER ÖNEMLİ 

Bunu önlemek için öncelikle, deniz kenarlarına uygun ve tuzlu su serpintilerine karşı dayanıklı bitkiler dikersek; bu olumsuzluklar olmayacak. Emeklerimiz ve paramız boşa gitmemiş olacaktır. Bir de benim bir tabirim vardır, onu söylemeden geçemeyeceğim. Şöyle ki; fidanlarınızı dikerken bizim istediğimiz yere değil de fidanların istedikleri yerlere dikersek ancak o zaman başarılı olunacaktır. Aksi halde olumlu sonuç almak mümkün olmayacaktır. 

 

DEĞİŞİK GÖRÜNÜM VERMEKTE 

Ben, sizlere  tuzlu suya dayanıklı bitkilerin çeşitlerini paylaşacağım... Bu bitkiler, kesinlikle tuzlu sudan etkilenmeyeceklerdir. İlk olarak, güzel görünümü ve çamı andıran şekliyle ılgın gelmekte; ayrıca açtıkları çiçekler de değişik bir görünüm vermektedir. Ondan sonra “Pitosporum” dediğimiz bitki vardır; bu da yaz - kış yeşildir. Bir de yaz aylarında mis gibi kokan çiçekler açmaktadır. Ayrıca makasla istediğimiz şekli verebileceğimiz bir bitkidir. Bir de “deniz semizotu” denen bitki vardır. Bu da hem grup olarak dikilebilir, hem de çit şeklinde makasla biçilebilir; hoş görünümüyle, yaz - kış yeşil kalmasıyla da tercih edebileceğimiz bir bitkidir.

 

DENİZ SUYUNDAN ETKİLENMEZ 

Ayrıca bir de daimi yeşil olan zakkum bitkisi vardır. Bu da yaz boyunca devamlı, bol bol çiçek açmaktadır. Ayrıca hem çiçek açıp hem de yer örtücü olarak kullanılan ve uzun süre dayanıklı olan “Kaz Ayağı” dediğimiz bitki de kesinlikle deniz suyundan etkilenmeyen türlerdendir. Bitkilerimizin ve bahçemizin en güzel olması dileğiyle, saygılarımı sunarım...

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Tınaztepe - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Ayşe Seymen - Sağolun hocam güzel bir yazi.

Yanıtla . 0Beğen 27 Şubat 17:45
01

Kenan Satır - Kocaeli bölgesi icin onemli bir yazı teşekürler.

Yanıtla . 0Beğen 27 Şubat 17:45

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?