Fabrika değil saatli bomba!

MAKALEYİ DİNLE

Evlerimizin yakınlarında çalışmaya devam eden bazı işletmeler büyük tehlike saçıyor. O kadar ki, Tüpraş’tan hiçbir farkları yok. Haliyle mahallelinin de her an yüreği ağzında… Havadaki gazları işleyerek üretim yapan bir fabrika var Kartepe sınırları içinde. Hemen yanı başındaki fabrikayla birlikte eskiden “Gazoz” diye tabir edilen bölgedeler. Kuruldukları dönemde şehrin dışında kalıyor olmalarından dolayı kimse ses çıkarmıyordu. Ancak bugün fabrikalar tamamıyla yerleşim yerinin içinde. Koskoca tırlar mahallenin arasından geçmek zorunda, başka seçenekleri yok. Mahalle sakinleri de hâliyle çok tedirgin bu durumdan. Hatırlayın, geçtiğimiz yıl bir kişi tırın altında kalarak can vermişti. Diğer her şey gibi bunu da çok çabuk unuttuk. Mahallede muhtar da dertli, vatandaş da. Bu iki fabrika, her geçen gün biraz daha büyüyen mahallenin içinde kaldı. “Kentsel Dönüşüm” dediğimiz de böyle bir şey değil miydi? En çok böyle durumlarda ihtiyaç duyulmaz mı dönüşüme? Bir an o mahallede oturduğunuzu düşünün… Bir patlama olacak mı, tırlar yine hangi çocuğun canını alacak… Bunca düşünceyle bir müddet sonra ruh sağlığınız zaten bozulacaktır. İnsanların daha güvenli, daha huzurlu ortamlarda yaşamasını sağlamak için alın size bir fırsat! Bu iki fabrikayı o mahalleden kaldırın. Mahalle sakinlerinin haklı taleplerini duymazlıktan gelmeyin. “Dile kolay” demeyin bize, hiçbir şey insan canından kıymetli değil…

 

Başka haber yok mu?

İlimizde yayın yapan yerel bir gazete, sürekli olarak “mümtaz şahsiyet” ifadesiyle başkan Üzülmez aleyhinde haber yapmaya devam ediyor. Daha doğrusu dedikodu üretiyor. Öncelikle şunu net olarak ifade etmem gerekir ki; ne kimsenin avukatı, ne de kalemşörüyüm. Gördüğüm yanlışları dilim döndüğünce, kendi bildiğim doğrular çerçevesinde ifade etmeye gayret ediyorum. “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” sözünün, yazılarımın rehberi olduğunu belirtmeliyim. Bu ilçede hırsızlık, yolsuzluk, dolandırılcılık olduğunda hep beraber yazıp eleştirelim. Yanlış yapanın kim olduğuna bakmaksızın hem de... Sonuna kadar eleştirelim, takipçisi olalım, baskı yapalım, yanlışlardan döndürelim. Ancak bahsi geçen dedikodular, nüfusu 100 bini aşan bu ilçe için haber değeri taşımadığı gibi, tepki çekmekten başka bir işe de yaramıyor. Fakat Başkan Üzülmez’in şahsına hakaret ederek mesnetsiz ifadelerle dedikodu zemini hazırlayanlar, hatta haberlerin altında uydurma yorumlarla iftira atanlar da büyük bir kul hakkına girdiğini unutmamalı.

 

“41 Vizyon” Projesi ne durumda?

Başkan Üzülmez’in seçim beyannamesinde yer alan “41 Vizyon” Projesinde; spor salonları, sosyal donatı alanları, duble yollar, hayvanat bahçesi gibi vaadler bulunuyordu. Seçilmesinin ardından bir yılı aşkın bir süre geçti. Üzülmez’in sıklıkla ifade ettiği “şeffaf yönetim anlayışı” gereği, geçen bir yılın değerlendirmesi muhakkak yapılmalı. Göreve başlandığından bu yana neler yapıldığı, bundan sonra neler yapılacağı, 41 Vizyon Projesi’nde son durumun ne olduğu gibi soruların yanıtları ilçe halkı ile paylaşılmalı.

 

Karabalık sahada!

Kartepe eski belediye başkanı Şükrü Karabalık’ı şu sıralar hayli aktif olarak görebiliyoruz. Bir müddet gündemden uzak kalan Karabalık, genel seçim rüzgârıyla birlikte çalışmalara da başladı. Milletvekili adayları ile seçim gezilerine katılan Karabalık hem oy istiyor, hem de vatandaşlarla bağını kuvvetlendiriyor. En çok merak edilen de, vekillere destek vermek için sahada olan Karabalık’ın, başkan Üzülmez’i neden desteklemediği... Kendisi hem tecrübeli, hem de ilçenin her santimini bilen biri. Ortak paydamız ilçeye hizmet etmekse, bu konuda daha fazla gayret sarfetmeli. Zaten Başkan Üzülmez ilçeyi eski belediye başkanlarıyla, kanaat önderleriyle, STK’larla birlikte yönettiklerini sürekli ifade ediyor. Bu nedenle, Karabalık’ın sahada olması ne kadar doğru bir hareketse, belediyeye ve yönetimine uzak olması da bir o kadar yanlış görünüyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ak partili - karabalıkı mumla arıyoz

Yanıtla . 0Beğen 24 Nisan 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR