Uzaktan bakılınca neye benziyorum?

MAKALEYİ DİNLE

Fuat Çakır adlı okurum önceki gün bize bir mail attı. Akıllı sayaçla ilgili başından geçen bir olayı anlattı. Bir de bakana bir soru sordu.
Dilerseniz Çakır’ın “İlgiliye açık mektup” başlığıyla yazdığı yazıyı birlikte okuyalım;
Elektrik faturalarında pek çok yan hizmet başlığı altında çeşitli kalemlere para ödüyoruz.
Bunlardan biri var ki, hayatımıza 9-10 ay önce girdi.
- KAÇAK ELEKTRİK KULLANMA BEDELİ –
Kaçak kullanım denilince, meşru olmayan, hem yazılı hukukun, hem de yazılı olmayan hukukun ayıp ve suç saydığı, yanlış davranış biçimleri gelir aklımıza.
Bir gün ilçemizin, Tütünçiftlik mevkiindeki elektrik hizmetleri veren büroya gittim. Sıramı beklerken büronun muhtelif yerlerine asılmış duvar broşürleri gördüm. Okudukça ilgimi çekti. Kaçak kullanma ile ilgili kararın neden alındığı, ilgili bakanın ifadelerine dayandırılarak veriliyordu. “Elektrikte büyük bir kaçak var. Ya şöyle yapacaktık, ya da böyle” deyip bazı ülkelerden örneklemeler yapılıyordu. Aklıma, paraya kıyıp dijital bir sayaç almak geldi. Elektrik masrafını olabildiğince azaltmak istedim. Sıram da gelmişti ilgiliye sordum, “akıllı sayaç taktırırsam elektrik masrafımda ciddi bir azalma olur mu?” dedim. Uzun uzun izah etti. Sonunda anladım ki en fazla iki ayda yeni sayacın parası olan 36 TL’yi –sonrasında öğrendim ki. KDV’siyle 43 TL imiş- amorti ettikten başka elektrik konusunda ciddi bir tasarruf yapacaktım.
Sayaç takıldı, 25 gün üzerine görevli geldi. 113 TL’lik ihbarnameyi görünce yeniden alakalı büroya gittim. “Bu nedir, hani ekonomikti, hani daha tasarruflu idi?” dedim. “Sayaç parası var içinde” dediler. Düşün sayaç parasını değişen bir şey yok üstelik, tüketim 25 günlük. Noluyoruz?
Dediler ki “Bu sayaç tüketiciye değil kuruma tasarruf sağlar”.
“Nasıl?” diye sordum.
Şöyle oluyor dediler, “Önceki sayaçlar zaman içerisinde işlevini tam olarak göremez hale geliyor, belli bir ölçünün altındaki tüketim değerlerini gösteremiyorlar. Böylece kurum ülke genelinde zarara uğramış oluyor.”
Demek oluyor ki aslında elektrik kaçak kullanılmıyor, eskiyen sayaçlar tüketimi tam okuyamadığı için eksik geri dönüşüm oluşuyor.
Elektrik tüketicisi ben, akıllı ya da dijital sayacı kendi öz paramla taktırarak “ulusal ekonomiye katkı yaptım.” Lakin hâlâ faturalarımda kaçak elektrik farkı ödüyorum.
Suda kullanılan su tutarı kadar atıksu parası, elektrikte benden kaynaklanmadığı halde sorunun maddi yükü… Şimdi ilgililerine, başta sayın Bakana soruyorum, uzaktan bakılınca ben neye benziyorum?

MHP’li Emin Şimşek, başkanını beğenmedi!
MHP Derince İlçe Başkanı Şimşek, önceki gün bir açıklama yaparak Başiskele Belediye Başkanı Ayaz ve Kartepe Belediye Başkanı Karabalık’ı kutladı. Kutlama nedene de her iki başkan da ilçelerinin gelişmesine katkı sağlıyorlarmış.
Derince’de ise iktidar sahipleri uyuyormuş.
Şimşek yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere Derince ilçesindeki devlet kurumlarının şubeleri ilçemizden bir bir gitmekteyken, hiç bir iktidar sahibinden bu gidişe dur diyecek bir açıklama ya da bir çaba görülmemiştir. Derince ilçemizdeki iktidar sahipleri ve belediye başkanı ise kendi ilçesinin gelişimi için ne yapıyor bunun cevabını halkımızın takdirine bırakıyorum” dedi.
***
Şimşek’in açıklaması böyle.
Şimşek, önce 29 Mart 2009’da Derince’de yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına bakmalı.
Her seçimde MHP’nin ölüsü Derince’de 10-11 bin oy alırken, 29 Mart’ta neden 5-6 bin oy aldı. MHP’nin 5 bin oyu nereye gitti?
Şimşek bu sorunun cevabını bulursa, 2014’deki yerel seçimlerde daha başarılı olur.

Kandaz, umreden döndü
AKP Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, umre ziyareti için gittiği kutsal topraklardan döndü. Görevine ayağının tozuyla kaldığı yerden devam eden Kandaz'a, bir hayli hayırlı olsun ziyaretleri yapılıyor. Başta Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı ile ilçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cansız ziyaretlerde bulunarak, "Allah herkese nasip etsin" temennisinde bulundu. Kandaz da bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Herkesin Umreye gidip görmesi gerekir. Çok güzel günler yaşadım. Görülmeye ve yaşanmaya değer" dedi.

Tatarlar, fotoğraf yarışması düzenliyor
Kocaeli Kırım Tatarları Derneği bir etkinlik daha düzenliyor. Türkiye Fotoğraf Sanatçıları Derneği (TFSF) ile birlikte düzenlenen yarışmanın konusu, “Kırım Tatarlarının 50 yıl ayrı kaldıktan sonra döndükleri vatanlarında sürdürdükleri ekonomik ve sosyal yaşamlarının insan unsurunun öne alınarak fotoğraflarla anlatılması ve belgelenmesi” olarak kararlaştırıldı.
Toplam 7.000 TL ödülün dağıtılacağı yarışmada ayrıca İsmail Gaspıralı, Numan Çelebi Cihan ve Cengiz Dağcı’nın anısına da özel ödüller verilecek. Yarışmada seçici kurul olarak İsa Çelik, Cem Turgay, Özer Kanburoğlu, Muzaffer Sütlüoğlu gibi sanatçılarla dernek başkanı Vefa İbrahim Aracı görev alacak.
Yarışmanın yurt içi ve yurt dışından amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçılara açık olduğu belirtildi. Her yarışmacının en fazla 5 eserle katılacağı yarışmanın son katılım tarihi ise 3 Kasım 2012. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi www.kocaelikirim.org adresinden alınabilir.

Pehlivan, Fetih 1453’ü izledi
Körfez Belediye Meclis Üyesi Yusuf Eryarsoy’un organizesi ile Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ve eşi Ayşe Hanım, Körfez Belediye Başkan Yardımcısı Musa Yüksel, Körfez Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Osman Yurt, Yarpaş A.Ş Müdürü İsmail Baran, Tütünçiftlik Bölge Müdürü Ramazan Tuna ve Körfez Belediyesi meclis üyeleri eşleri birlikte Fetih 1453 filmini birlikte izlediler. Filmi çok başarılı bulduğunu söyleyen Başkan Yunus Pehlivan “Sahneler çok hoş. Efektler, müzik gayet güzel. Herkese filmi izlemesini tavsiye ederim” dedi.


CHP’de Nevroz ve Şiir Günü
CHP Kocaeli İl Yönetim Kurulu Üyesi Av. Didem Turan’ın başkanlığında çalışmalarını sürdüren ve Vacit Çelik, Suat Özdemir, Sevil çağlar, İbrahim Ethem Babür, Seval Çizmeci, Fethi Çaçan, Yasemin Sayar Demirel, Özgün İnaltay, Yasemin Ülsoy, Selda Hatun Tan ve Anıl Yazar’dan oluşan İl Kültür Sanat Komisyonu yarın akşam saat: 18.00’de CHP İl Başkanlığı toplantı salonunda direniş ve başkaldırı ile gelen Nevroz Bayramını, 39 yıl önce aramızdan ayrılan Halk Ozanı Aşık Veysel’i ve Dünya Şiir Gününü kutlayacak. Av. Didem Turan tüm partilileri ve sanatsever Kocaeli halkını etkinliğe davet etti.

AKP’liler Müftü’den dua aldı
AKP Dilovası İlçe Başkanı İlhan Yıldırım ve ilçe yönetimi Dilovası Müftüsü Mehmet Resul Haksöyler’i ziyaret etti. Başkan Yıldırım yönetim kurulunu tanıttı ve toplumu ahlaki ve sağlıklı gelişen sosyal yaşantısında müftülük ve mensuplarının önemine değinerek topluma verdikleri hizmetten dolayı teşekkürlerini dile getirdi. Müftü Haksöyler ilçe yönetimine hayırlı hizmetlere imza atmalarını temenni etti.

Giresunlular, Ellibeş’i ziyaret etti
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kongrenin ardından belirlenen Giresunlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yeni yönetimi Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i makamında ziyaret ederek yeni yönetimini tanıttı ve çiçek takdim etti.
Giresunlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Meme ve dernek yöneticileri Zeynep Şarlı, Gülkodul Güleç, Necati Özdemir, Ömer Çoban, Yasin Emre Bodur, İrfan Keskin, Hakan Emir ve Orhan Temiz önceki gün Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i ziyaret etti. Meme, Ellibeş’e çalışmaları hakkında bilgi vererek ilk etapta öğrencilere İngilizce kursu ve kültür etkinlikleri kapsamında folklor kursları vermeyi planladıklarını söyledi.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Kurtların yiyeceklerini 30 km taşıyıp yavrularına götürdüğünü


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR