Gergerlioğlu’na net bir uyarı!

MAKALEYİ DİNLE

Ömer Faruk Gergerlioğlu ile geçmişte tanışıklığımız oldu. Özellikle Mazlum-Der’deki görevi döneminde düzenledikleri etkinliklerle ilgili olarak tanışmıştım.

Kız kardeşimin de katıldığı bazı organizasyonlarda kendilerine yardımcı olmuşluğum dahi vardır… Ancak kendisinin özellikle 17-25 Aralık muhabbetlerinin ardından takındığı tavırdan çok memnun kalmadım. Meseleye daha devletçi bakabileceği intibaına sahibim…

Özellikle barış sürecinin sona ermesinin ardından genelde ülkeyi yönetenleri eleştirdiği paylaşımlarda bulunmuştu. Tabi burası bizi ya da kamuoyunu ilgilendirmez. Zira herkesin fikri ve düşüncesi kendine…

Fakat iş bir terör örgütünü tanımaya, onların bezden paçavralarına değer vermeye kadar giderse ister istemez tepki gösterilir, müsebbipleri de bu tepkilere açık ve hazırlıklı olmalıdır.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yaptığı şu paylaşımından söz ediyorum. Orada yayınladığı fotoğraf, insanların tepkisine neden olan tek şeydi.

Ve kabul edilmeli ki, haddini ziyadesiyle aşan bir görseldi.

Burada önemli olan konu şu bence: Gergerlioğlu, bu fotoğrafı paylaşırken olabilecek tepkileri öngörmüş müydü, yoksa bunu hiç düşünmemiş miydi…

Burası önemli. Zira şanlı Türk bayrağının yanında PKK’nın paçavrasının yer alması kabul edilebilir bir durum değildir. Şayet Gergerlioğlu da paylaştığı fotoğrafta o paçavranın belli noktalarını kapatmayı düşünse belki bu kadar sorun yaşanmayacaktı. Fakat bu da olmayınca haliyle tepkiler oluştu.

Dahası bu tepkiyi gösterenlerin gerekçeleri haklı. Yani Ömer Faruk Gergerlioğlu, ‘Ben barış için konuştum’ diyerek meseleden yırtamaz. Bu konuda PKK’nın simgesel bez parçası hakkında “Evet, o paçavradır, benim bir ihmalim oldu ve üzerini kapatmadım” diyerek özür dilemeli, kamuoyunu rahatlatmalıdır.

Zira bunu yapmaması, o paçavrayı bayrak yerine koyması anlamına gelir. Bunun dışında yazdıklarına, barış süreci muhabbetlerindeki takındığı tavra kimse bir şey demez.

Diyemez değil, demez…

Zira o dönem Türkiye için gelip geçici bir dönemdi. Barış sürecinin yanlış olduğunu, şehitlerimizin kemiklerinin sızlayacağını ben daha önce de defalarca yazmıştım. Ve uyarılara rağmen başlatılan süreç, 7 Haziran sonrasındaki gelişmelere kadar devam etmişti.

Şimdi ise teröre karşı bir mücadele veriliyor.

Yani Gergerlioğlu ya da o cenahın söylediği gibi Güneydoğu’da yaşananlar bir savaş değil, terörle mücadeledir. Bugün bu mücadeleye ‘savaş’ diyenlerin tamamı PKK’yı ve onların paçavralarını meşru hale getirmenin derdine düşmüş demektir.

Gergerlioğlu da, paylaştığı o fotoğraf nedeniyle şayet kamuoyundan özür dilemez ise demek ki bu noktadadır. Savaş ve terörle mücadele arasında ince bir çizgi vardır. Farklılıklar söz konusudur. Ortada bir devlet ve terör örgütü vardır. Burada özenle seçilen ‘savaş’ kelimesinin terör örgütünü meşrulaştırma çabasından başka bir anlamı yoktur.

Ve yine söylüyorum, şayet Gergerlioğlu özür dilemez ise terörle mücadeleye ‘savaş’ mantığı ile yaklaşmış ve o paçavranın yer aldığı görseli de sosyal medya hesabından gelecek tepkileri bile bile paylaşmış demektir.

Hekimliğinden dolayı kendisine zaman zaman hoca diye hitap edilir. Ömer Faruk Hoca’nın yaptığı büyük bir yanlıştır. Bu yanlışın içinde kalıp kalmayacağının kararını da yine kendisi verecektir. Zira Türkiye olarak zaten sıkıntılı günler geçiriyoruz. Her insanımızın PKK, FETÖ ve DAEŞ gibi örgütlere kin ve nefretle baktığı bir gerçektir.

Her şeyden öte Olağanüstü Hal günlerini yaşıyoruz…

Dolayısıyla bu dönemde bilerek ya da bilmeyerek yapılan rezil bir paylaşım sonrasında gösterilen tepkilere karşılık olarak ‘Mahkemeye giderim’ diyerek meseleyi basite almak da olsa olsa fırsatçılıktır.

O yüzden Gergerlioğlu bir an önce özür dilemeli ve yaşananlar rafa kaldırılmalıdır. Aksi halde kendisi hakkında PKK terör örgütünü meşrulaştırma çabası içinde olduğu fikri benimsenecek, haliyle hakkında açılacak davalarda sanık sandalyesinde oturacaktır.

Bunlar için olabilir değil, mutlaka olur diyorum…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR