İlköğretim mezunları ehliyet alabilir mi?

MAKALEYİ DİNLE

Önceki akşam bir grup arkadaşla sohbet ederken söz, sürücü belgesine geldi. İlkokul ile ilköğretim okulu tartışması yaşandı. İlköğretim okulu mezunlarının da ehliyet alamayacağı konuşuldu. Ben de kendilerine ilkokul mezunları için süre doldu ama ilköğretim okulu mezunlarının ehliyet “alabileceğini” söyledim. Bu tartışmanın vatandaşlar arasında da olabileceğini düşünerek, bugünkü yazımı bu konuya ayırdım.
**
Hatırlanacağı gibi Karayolları Trafik Kanunu'nda, 2006 yılında yapılan değişiklikle ilkokul mezunlarının sürücü belgesi almalarına 5 yıl süre tanınmıştı. 2011 Temmuz ayında dolan bu süreden sonra ülkede sürücü belgesi almak isteyenlerin “kafasını” karıştıran bir gelişme yaşandı. O gelişme ise, ilkokul (Eski 5 yıl zorunlu eğitim) ile sonra birleştirilen ilköğretim (8 yıllık zorunlu eğitim) mezunu olma şartı.
**
8 yıllık ilköğretim mezunları bu gelişme ile kendilerinin de ehliyet alamayacağını düşünür duruma geldikleri, zaman zaman kendini göstermeye başladı. Oysa düşünülen yeni duruma göre ilköğretim (8 yıl) mezunları ehliyet alabiliyor.
**
Son yıllarda çokça gündeme gelen ilkokul mezunları için ehliyet alım tarihi 2 Temmuz 2011'de sona erdi. Bu gelişmeyle birlikte ilkokul mezunları ve ilkokul mezunu olarak daha önce ehliyet alan ancak ehliyetini yükseltmek isteyenler değişikliğin mağduru olacak mı? Soru işaretleri güncelliğini korurken, bu tarihten sonra ilkokul mezunlarının ehliyet alamayacakları şimdilik kesinleşti gibi.
**
Sürücü adaylarının eğitim kalitelerini artırma amacıyla başlayan ehliyet almada ilköğretim mezunu olma şartı 14 yıldır tartışılıyor. İlkokul mezunları sürücü belgesi başvurusunda ilk problemi 1996 yılında yapılan yasa değişikliğiyle yaşadı. Bu uygulama daha sonra 2000 yılına kadar ertelendi. Yaşanan itirazlar üzerine 31 Aralık 2004’e kadar ortaokul ya da sekiz yıllık temel eğitimi (ilköğretim) bitirme şartı aranmayacağı bakanlık tarafından sürücü kurslarına bildirildi. 2004’e gelindiğinde ise uygulama hayata geçti ve birçok vatandaş komşu ülkelerden yüksek fiyatlarla ehliyet aldı. Mağduriyetlerin artması Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirdi ve 5 Temmuz 2006’da ilkokul mezunu olmak yeterlidir şartıyla uygulama 5 yıllığına yeniden ertelendi. Yaklaşık 1,5 yıl ehliyet alamayan ilkokul mezunları, bu ertelemeden sonra sürücü kurslarına akın etti. Bakanlığın verdiği 5 yıllık süre, 30 Haziran 2011’de sona erince bu kez İlkokul mezunları ve ilkokul mezunu olarak daha önce ehliyet alan ancak ehliyetini yükseltmek isteyenlerin değişikliğin mağduru olabileceği kaygıları ortaya çıktı.
**
2011 Temmuz ayında dolan bu süreden sonra ülkede sürücü belgesi almak isteyenler İlkokul ve İlköğretim kavramları yüzünden kafaları iyice karışıp yanlış anlamalar gündeme geldi. Yaşanan gelişmelerden sonra ilkokul mezunları (Daha önceki 5 yıl zorunluluğu) ehliyet alamayacağı durumunu, ilköğretim (8 yıl zorunluluğu) mezunlarının da kendilerini kapsadığını düşünmesine yol açtı. Duruma açıklık getiren Sürücü kursu kurum yöneticileri bu durumun kendilerine de yansıdığını ileri sürerek yeni düzenleme ile ilköğretim (8 yıl zorunluluğu) mezunu olan herkes sürücü belgesi alabiliyor. Düzenleme sonucu eski adlandırılmayla ilkokul yani 5 yıl zorunlu eğitim mezunları ehliyet alamayacaktır” şeklinde duruma açıklık getirdiler.
Yani anlayacağınız, ilköğretim okulu mezunları sürücü belgesi alabiliyor…
İlkokul mezunları için de süre Temmuz 2011’de sona erdi. Bundan sonra sürücü belgesi almak isteyenler ilköğretimi bitirmek zorunda.
Ama eğer ilkokul mezunu iseniz, dışarıdan 6, 7 ve 8’nci sınıfı okuyup ilköğretim okulu diploması alabilir ve sürücü belgesi için başvurabilirsiniz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR