AKP’li Mahmut Civelek’in ipini kim çekti?

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran genel seçimleri öncesinde AKP Kocaeli’de hiç olmayan bir şey oldu. Partinin kuruluşundan bu yana görev yapan il başkanları milletvekili adayı olarak Ankara gitti. İbrahim Karaosmanoğlu da Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.  Bu durum AKP içerisinde adeta bir geleneğe dönüştü. İl Başkanlığı görevine 2011 genel seçimleri öncesinde milletvekili aday adayı olmasından dolayı görevinden istifa eden Zeki Aygün’ün yerine atama ile gelen Mahmut Civelek’in hedefinde her zaman Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı olduğunu herkes bilir.

**

TEPKİ GÖSTERENLERİN SAYISI ARTTI

Ancak Civelek’in beklediği veya planladığı gibi siyaset sahnesi şekil almadı. Parti içerisinde yaşanan tartışmalı kongreler, ihraç edilenler, hakkında çıkan söylemler bir anda Civelek’i hedef tahtasına oturttu. Civelek’in fırtınalı il başkanlığı dönemi kendinin seçildiği il kongresinden sonrasında başladı. Civelek belki farkındaydı belki değildi ancak partide her geçen gün kendisine tepki gösterenlerin sayısı arttı.

**

SON ÖRNEK

Parti içerisinden yaşanan bu gerilim her daim AKP’nin gizli kadroları tarafından Ankara’ya bildirildi. Öyle ki birçok partili yaşadıkları sorunları bir şekilde partinin genel merkezine iletmeyi başarıyorlar. Genel merkezin ağır kaldığından şikayet edenler öyle bir zamanda öyle bir hamle yapıldığında donup kalıyorlar. Bunun son örneği eski İl Başkanı Mahmut Civelek oldu.      

**

KAPALI KAPILAR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı istediği taraflı tarafsız herkes tarafından bilinen Civelek süreç gereğince il başkanlığı görevinden istemeyerek de olsa ayrılmak durumunda kaldı. Tabi bu ayrılık öncesinde Civelek hakkında kamuoyunda sert dalgalanmalar yaşandı. Parti içerisinde kapalı kapılar arkasında yaşanan tartışmalar zaman zaman kamuoyuna yansıdı.   

**

İL BAŞKANLARININ DURUMU

İl kongresi zamanı gelindiğinde herkesin aklında net bir soru vardı. Partinin genel başkanı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından verilecek mesaj. Herkesin heyecan içerisinde bekledikleri sırada Başbakan Davutoğlu “"Kocaeli Kurucu İl Başkanımız Sayın Nihat Ergün, daha sonra bakanlık görevi ifa etti, şimdi milletvekilimiz. İkinci il başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu, 2004'ten bu yana, Türkiye'de de dünyada da Türk Belediyeler Birliği Başkanı olarak da her yerde belediyeciliğin simge isimlerinden biri oldu. 3. İl Başkanımız Sayın Fikri Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız. İl başkanları hiç fire vermiyor, hamdolsun hepsi il başkanlığından sonra cephede, alanda mücadeleleri sürdürüyor. 4. İl Başkanımız Sayın Zeki Aygün milletvekili, şu anda da görevini gururla onurla yapıyor” ifadelerini kullandı. 

**

ADAY OLACAK DEMEDİ

Civelek’in milletvekili adaylığından söz edilmesi beklendiği sırada sözlerine devam eden Başbakan Davutoğlu “5. il başkanımız şu anda görevi, büyük bir başarıdan sonra değerli kardeşim Şemsettin Ceyhan'a devrediyor. Şemsettin Ceyhan kim? Kurucu Gençlik Kolları Başkanımız. Bakınız Kurucu Gençlik Kolları Başkanlığından, il başkanlığına. Adım adım yürüyen bir silsile ve nihayet Azize Sibel Gönül. Kurucu Kadın Kolları Başkanımız şimdi de Genel Merkez Kadın Kolları Genel Başkanımız. İşte dava bu demek. Hiç gıybet yok, ihtilaf yok. 'Neden bu arkadaşım görev aldı, neden diğeri almadı' demek yok. Bir olarak, omuz omuza davaya hizmet var" ifadelerini kullandı.

**

KİM DUR DEDİ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu Kocaeli’yi öven sözleri sonrasında İl Başkanı Civelek’in milletvekili adaylığından söz etmemesi herkesin içerisinde kurt düşürdü. Zira Başbakan Davutoğlu, Kocaeli’deki konuşması sonrasında TBMM’nde bulunan grup toplantısında aynı sözleri yeniden tekrarladı.  Davutoğlu, Civelek’e TBMM için yeşil ışık yakabilirdi. Ama yapmadı.

**

HEYECANLI BEKLEYİŞ

AKP’de geleneksel hale gelen milletvekili aday adayı olan 73 kişi Bahçecik Soğuksu Tesislerinde bir araya geldi. Saat 12.00’den itibaren tesislere gelmeye başlayan milletvekili aday adayları kendileri için ayrılan üst kata geçtiler. Burada heyecan içerisinde bekleyen milletvekili aday adayları İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve KBB Başkanı Karaosmanoğlu’nun açıklamalarını dinlediler.

**

HEYECAN DORUK YAPTI

Bu heyecanlı bekleyiş saat 17.00’de tavan yaptı. AKP genel merkezi tarafından milletvekili adayı olan isimlerin AKBİS sistemine yüklenmesi sonrasında açıklanması istenildiğinden açıklama geciktikçe heyecan yerini strese bıraktı. İl Başkanı Ceyhan, telefonla milletvekili adaylarının isimlerine öğrenmesine karşın AKBİS sistemini bekledi. Bu bekleyiş esnasında basın mensupları ile AKP’li yöneticiler arasında liste tahminleri yapılmaya başlandı.      

**

CİVELEK İSMİ YOK

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan listeyi yazdığı kağıdı yanında bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’dan bile saklamaya çalışması dikkat çekti. Ceyhan’ı şaşırtan durum ise kendisine bildirilen listede Mahmut Civelek’in isminin olmaması dikkat çeken unsur oldu.

**

CEVAP YOK

Ceyhan’ın listeyi açıklamaya başlamasıyla herkesin şaşkınlığı bir kez daha arttı. Zira açıklanan listede Mahmut Civelek yoktu. Bu durumu fark eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Başiskele İlçe Başkanı Hüseyin Ayaz, İl Başkanı Ceyhan’a Civelek’i kast ederek yok mu? Sorusunu yönelttiler. İl Başkanı Ceyhan’da “yok” karşılığını verdi. Bu cevap herkesi bir kez daha şok olmasına neden oldu.

**

BASKILAR TERS TEPTİ

Civelek…

İl yöneticilerine baskı yaptı…

İlçe başkanlarına baskı yaptı…

Belediye başkanlarına baskı yaptı…

Kongrelerde ikinci bir liste çıkaranlara baskı yaptı…

Bunlar yetmezmiş gibi bir de Kent Konut’taki usulsüzlükleri ortaya çıkınca, ipi çekilmiş oldu. Civelek’in izlediği yolun yanlıştı. Yanlıştı ki milletvekili sıralamasına giremedi. Siyasetçilere duyurulur; Kinle, öfkeyle, sinirle siyaset yapanların sonu Civelek gibi olur…

 

CHP'li Haydar Akar 35 yıllık rekoru kırdı

CHP Kocaeli Milletvekili ve 25. dönem Kocaeli 2. sıra adayı Haydar Akar, CHP tarihinde bir rekora imza attı. 1980'den sonra ikinci kez milletvekili olmak hiçbir vekile nasip olmadı. Ancak bunu kıran tek vekil Haydar Akar oldu. 24. dönem milletvekili Haydar Akar 25. dönem için 2. sıraya yerleşerek seçilebilecek sırada olmasıyla CHP tarihinde bir ilki başararak rekoru kıracak.

 

AK Partili Demirtaş’tan Kıdemli Avukat’a ziyaret

AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş, İzmit’in en eski ve tanınmış avukatlarından birisi olan Nuran Kortel’i ziyaret ederek Avukatlar gününü kutladı. Başkan Demirtaş’a ziyaretinde yine tanınmış esnaflardan İlhan Kızılgör de eşlik etti. Ziyarette aynı zamanda faaliyetleri hakkında bilgi veren Başkan Demirtaş, çalışmalarının hızla devam ettiğini aktararak, Nuran Kortel’den tek isteklerinin duası olduğunu söyledi.

 

 

Hikmet Kutlu yarın anılıyor

İki yıl önce 8 Nisan 2013 Pazartesi günü ebediyete uğurlanan eski Kocaeli İl Müftüsü Hikmet Kutlu hocamız için yarın öğle namazına müteakiben İzmit Orhan Mahallesindeki evinde Kur’an tilaveti ve duası yapılacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

ya civelek - Civelek listede yok iste bununla oyalanin dediler listeyeyede teskilattan cikmayan stk cikmayan isimleti koydu eee oyalanin civelekle belki oy kazanirsiniz

Yanıtla . 0Beğen 10 Nisan 17:30
03

kubilay öztürk - akpartinin içindeki kişisel çıkarlar, adam kayırma ve yerel yöneticilerin tehdit olarak algılaması yüzünden parti kurulduğundan bu yana en başarılı il başkanını bir kalemde sildi. Sanmayınki Mahmut Civeleğin siyasi kariyeri sona erdi. Çünkü bu liste ve yerel yönetmler akpartiye oy kaybettirmekten başka bir sonucu olacağını düşünmüyorum ve Mahmut Civelek tekrar gelecek çok daha güçlü gelecek...

Yanıtla . 0Beğen 10 Nisan 17:30
02

İdil - Allah Razı olsun civeleği aday göstermeyen kişilerden sıra geldi Karaosmanoğlu'na bir akpartili olarak çok mutluyum Civelek beyin bitişine.yunus pehlivanı nasıl yedinse Civelek Allah sana cezanı verdi fikri Işık Yunus'u yediniz getirdiğin adam Baran evlere şenlik...

Yanıtla . 0Beğen 10 Nisan 17:30
01

hakan çelik - MahmUt bey hissi davrandı teşkilat bayrak açtı ve yediler Dediğiniz gibi diğer siyasilere bu ders olur ak partide bir ilk il Başkan'ın milletvekili olmaması emin olun sadece kent konut değil bunun bir çok nedeni var neyse sanırım şükür NAMAZI kılmıştır ...

Yanıtla . 0Beğen 10 Nisan 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR