Müslüman mahallesinde salyangoz satmak…

MAKALEYİ DİNLE

Bu toplumun en hassas olduğu konuların başında dini mevzular gelir.

Irkı ne olursa olsun her insanın inançları konusunda hassasiyeti, saygı görme isteği vardır.

Her ne kadar milletimiz tabanında inançlar arasındaki farklılık, kültürel zenginlik olarak görülse de, maalesef bu durum yukarılara sirayet ettiğinde daha farklı sonuçlara sebep olabiliyor.

Hele ki, İslam coğrafyasında yaşayan herkes için öncelikli hassasiyet mevzuu, şüphesiz Peygamberimizdir.

Danimarka’da aklı evvel bir sanatçı bozuntusunun, milyarlarca insanın duygu ve düşünceleri ile alay edercesine çizdiği bir karikatür, -Haşa- Efendimizi insafsızca aşağılamaya çalışan o çalışma son derece sıkıntılı bir durum ortaya koydu.

Ve dahası bizim ülkemizde de dinden, imandan, haysiyetten, insanların inançlarındaki hassasiyetin boyutlarını anlamaktan mahrum kalmış aklı evvel bir başka zihniyet de, bu çalışmayı şehrin meydanlarında yayınlayabiliyor.

İslam’ı ve onun peygamberini tartışılır duruma getiren bu yayını, Müslümanlığı ile bilinen Kürt halkımızın gözüne sokmaya çalışıyorlar.

Ve bu hadsizliği yapan siyasetin sahipleri de hala “Biz Türkiye partisiyiz” gibi söylemlerle kendilerine ülkemizdeki siyasi ortamda yer edinmeye çalışabiliyor.

Bu işi yapan da, daha düne kadar ‘barış’ deyip de, ortalığı kan gölüne çeviren, insan hayatını hiçe sayan ve kesinlikle Kürt halkımızı temsil etmeyen PKK’yı arkalarına aldıklarını her yerde söyleyen bir partinin temsilcisi…

İşte bu durum PKK’nın ve bu terör örgütünün kullandığı silahların gölgesinde her yerde siyaset yapan partilerin içinde bulunduğu durum budur.

Fakat elbette Doğu ve Güneydoğu bölgeleri başta olmak üzere, İslam ahlakının toplumda yarattığı güzelliklerin farkında olan ve inançlarla asla alay edilmemesi gerektiği bilincine sahip herkes bu yapılan işin karşılığını verecektir.

Bu ülkenin tarihi, böylesine İslam düşmanları ile mücadele ile doludur. Vatan ve din uğruna çıkılan seferlerden ansiklopediler yazılır.

Dahası, İslam bir sevgi ve merhamet dinidir.

Nefretin, ırkçılığın ayaklar altına alındığı bir dindir.

Barışı ve kardeşliği, anaya babaya itaati, saygıyı emreder.

Bu kadar güzelliğin ortasında, İslam’ı hafife alıp, peygamberini böylesine afişlerle tartışmaya açmak gerçekten büyük cesaret ister.

Bu yapan kişinin temsil ettiği siyasi hareketin toplum nezdinde gördüğü tepkinin boyutlarını inanın kimsenin aklı almaz. Başta Kürt kökenli vatandaşlarımız olmak üzere burada görüştüğüm hemen herkesin yapılan bu yanlış davranışın sahiplerine tepkinin ötesinde çok öfkeli olduğunu görebiliyorum.

Arkadaşların şunu unutmamaları lazım:

“Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz…”

Türkiye, her türlü inanca sahip insanları içinde barındıran bir ülke. Elbette insanları inançlarından dolayı yargılayamayız. Sen Alevi’sin, sen Sünni’sin, sen Şii’sin, sen şusun, sen busun” diye ötekileştiremeyiz.

Bu bir ırkçılıktır, bölücülüktür, ayrımcılıktır…

Fakat bunu yaparken de, inancına saygı duyduğumuz insanlardan en az bizim kadar inancımıza saygı bekleriz. Bunun olmadığı yerde elbette tepkiler sadece olayın gerçekleştiği Diyarbakır’da değil, burada, yani Kocaeli’de de yükselecektir. Umarım bu tepkiler aşırı boyutta olmaz.

Çünkü bazen bizim insanımız için bir yaşam biçimi olan inanç konusu yediği ekmekten, hatta kendi hayatından da daha değerli bir durum haline gelebilir.

Din konusu tahriklere de açık bir mevzudur.

Haliyle asılan o çirkin afişle yapılan davranışı da bir tahrik unsuru olarak nitelendiriyorum. Bu işin tekrarı olursa ya da bu olayın müsebbipleri yaptıkları çirkinliği savunmaya çalışırlarsa millette sağduyu kalmaz.

Bu sadece bir uyarıdır…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR