Bakü

MAKALEYİ DİNLE

Umum Lider Haydar Aliyev’in veciz sözü hayatın her safhasında gerçekliliğini muhafaza ediyor. “Biz bir millet, iki devletiz” demişlerdi.

Türkiye’nin önceliği Azerbaycan’dır. Azerbaycan’ın önceliği de Türkiye’dir. Devletin zirvesi her seçim sonrası ilk ziyaretlerini birbirlerine yapmaktalar.

Ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerimiz gün geçtikçe büyümektedir.

Benim bildiğim ve duyduğum yüzlerce evlilik gerçekleşmektedir. Karşılıklı olarak binlerce öğrenci çeşitli üniversitelerde öğrenim görmekteler.

Her iki ülkenin seçkin akademisyenleri ortak tarih kitabı yazmak için harıl harıl çalışıyorlar. Sivil Toplum Örgütleri arasında ilişkiler süratle artmakta, konferanslar, paneller, çalıştaylar inceleme ve araştırma gezileri giderek artmaktadır.

Bu ilişki ağının çoğalmasında Kocaeli adeta lokomotif durumundadır.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı olması açılan kapıları çoğaltmıştır.

Haydar Aliyev adına Karatepe’de, Derince ’de Kültür Parkları İzmit’te kaymakamlık karşısında açılan Şehitler Anıtı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı adına hatıra ormanı düzenlenmesi.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Sekapark’ta verdiği Haydar Aliyev Kültür Evi’ne binlerce ziyaretçinin gelmesi. Ayrıca bugüne kadar 18 TV kanalının burada çekim yapması gibi nedenlerle Kocaeli, Azerbaycan’da herkes tarafından bilinmekte ve takdir edilmektedir.

İzmit Belediyesi ile Nesimi Belediyesi’nin kardeş belediye olması da ilişkilerin artmasına büyük katkı sağladı.

Emeği geçen ve destek veren belediye başkanlarımıza gönül dolusu teşekkür ediyorum.

 

BAKÜ’YE ZİYARET

Siz bu makaleyi okurken ben Bakü’ye gitmek üzere yolda olacağım.

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonumuzun kurultayını Kasım ayı içinde yapmaya mecburuz. Gününü tespit etmek, organizasyonun detaylarını konuşmak ve kararlaştırmak üzere Bakan Nazım İbrahimov Bey ile ve diğer yetkililerle görüşmeler yapacağım.

Orada sıkı işbirliği içinde olduğumuz Sivil Toplum Örgütleri ile görüşmelerimiz olacak. Buradaki faaliyetlerimiz ile ilgili olarak bir basın toplantısı yapacağım.

Dönünce değerli okuyucularımızı bu konuda bilgilendireceğim.

                     
HAYDAR ALİYEV KÜLTÜR EVİ’NDE KONFERANS

Karabağ Azatlık Teşkilatı Başkanı Doç. Dr. Akif Nağı sık sık Türkiye’de sorumlu olduğu teşkilatın ilkeleri doğrultusunda konferanslar vermektedir.

Sekapark’taki Haydar Aliyev Kültür Evi’nde Kocaeli Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler ve üyelerimize Karabağ’ı kurtarmak için ne yapılmalıdır sorusuna cevap olan bir dizi önlemleri açıkladılar.

Başarının birlik ve beraberlikten geçtiğini dile getirerek Türkiye’nin mutlak destek vermesini istediler.

Uluslararası kurumlar ve birçok devlet Ermenilere destek verdiği aşikârdır. Ama bu haklı davamızda savaş dâhil her an her şeye hazır olmamız gerekir dedi. Azerbaycan’ın ordusu her zaman Ermenileri alt edecek güçte olduğunu dile getirdi.

Geniş bilgi vererek, sorulan soruları cevaplandırdılar. Asistanı televizyoncu Röya hanım kameraya alarak gerekli yazılarla birlikte Azerbaycan’a anında servis yaptı.

Akif Nağı beye bu haklı davada başarı dileklerimle teşekkür ediyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR