Cemil Yaman kentin adayı olabilir mi?

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye aslında 2002’den bu yana erken seçim kelimesinin ne demek olduğunu unutmuştu.

Ya da sadece muhalefet partilerinin gündemine gelebilen, daha çok yenilen pehlivan güreşe doymazmış sözünü bizlere hatırlatan bir ifade olarak akıllardaki yerini almıştı.

Fakat bir garipleştik. seçimin biri biter diğeri başlar olduk. 7 Haziran’da bir seçim yaptık. O bizi kesmedi, inatlaşmalar falan derken, ortaya anlamsız bir tablo çıktı. Neticede yeni bir erken seçim kaçınılmaz oldu.

Millet bu kez 1 Kasım’da yeniden sandık başına gidecek, tek başına iktidar ya da koalisyon modellerinden bir tanesini ortaya koyacak. Dinleyen bulunursa, “Ben bunu istiyorum” diyecek…

***

Bu seçimlerde en çok tartışılan ise partilerin halihazırdaki milletvekillerinde bir değişiklik yapıp yapmayacağı. Kamuoyunda oluşan intiba üzerine konuşulacak olursak, aday değişikliğine gitmesi en muhtemel siyasi oluşum AK Parti’dir diye bir mantık ortaya çıktı.

Buna göre AK Parti’nin ilimizdeki vekil listesinde bir değişime gitmesi bekleniyor. Dahası bu değişim beklentisi öyle bir hal aldı ki, meseleden kendilerine pay çıkaran da oldu. ‘Listeler değişecek’ dedikodusu yayılır da, aday adayı sayısı fazla olmaz mı…

***

Bütün bunların dışında AK Parti’de farklı bir beklenti var. Zira iktidar mensupları 7 Haziran sürecinde ilimizden hiçbir Kürt kökenli adayı göstermemiş, bunun neticesinde beklentilerin çok altında oy almışlardı.

Fakat bu işe böyle bakmamak lazım. Neticede tercih edilecek olan isim ortaya “Ben Kürt’üm” diye çıkmayacak. En azından çıkmaması gerekiyor. Zira bu kentten seçilecekse bütün şehrin milletvekili sıfatı ile hareket edecek. Kocaeli’nin hayrına hizmet etmesi gerekecek.

Bana kalırsa mevcut aday adayları arasında benim düşünceme göre kaliteli diyebileceğim bir isim var. Mutlaka herkesin bir değeri vardır. Ancak altın da ayar ayar farklıdır. 14 ayar da altındır, 24 ayar da. Geçmiş dönemde Dilovası Belediye Başkanlığı yapan, beş yıllık görev süresince çok özel çalışmalara imza atan sevgili Cemil Yaman, kısmetse bugün aday adaylığını ilan ediyor. İşte ben, Yaman’ı 24 ayar altın sınıfına koyuyorum…

Cemil Bey’i yakinen tanırım. Kişiliği oturmuş, temsiliyeti olan, potansiyeli ile hareket eden, dostlarına önem veren, kimseyi kırmamak için azami gayret gösteren bir kişiliğe sahiptir. Bana kalırsa genç yaşına rağmen olgun duruşu ile de siyasette değerlendirilebilecekler arasında yer almaktadır.

Milletvekili aday adaylığı kendisine hayırlı, uğurlu olsun.

İyi şeyleri elbette hak ettiğini düşünüyorum. Ancak bunun dışında özel bir bilgi aktarmak istiyorum sizlere…

Cemil Bey’i belki de birçok adaydan ayırt eden bir özellik var. Nüfus cüzdanına göre doğuludur. Kürt kökenlidir. Fakat bu adam ne yapmışsa, ne etmişse, sadece yaşadığı bölge olan Dilovası’nda değil, şehrin genel yapısına hitap eden bir yapıya ulaşmış. Milletin cenazesinde üzülmüş, düğününde mutluluğuna ortak olmuş.

Öyle ki, Yaman’ı sevenlere Karamürsel’de, Kandıra’da, Gebze’de, Derince ve Körfez’de de rastlayabilirsiniz. Kısacası severler kendisini. Bu anlamda Cemil Yaman’ın AK Parti’ye bir güç kattığını ben rahatlıkla söyleyebiliyorum.

Bakın geçmişe…

30 Mart seçimlerinde aday gösterilmeyen kaç tane belediye başkanı, yerine tercih edilen ismin elini Cemil Yaman gibi içtenlikle kaldırmış ve; “Başbakanıma bütün makamlar mevkiler kurban olsun” demiş…

Sadece bu durum bile Cemil Yaman’ın artılarının çok fazla olduğunu ortaya koymaktadır…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ahmet demirtaş - Kesinlikle yazdklarınızın altına imzamı koyarım , tanıyan tüm insanlarında koyacaklarına eminim çok çok artı oy getreceğine ve kalite getireceğine inanıyoruz.

Yanıtla . 0Beğen 02 Eylül 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR