Konya’da kılıçların gösterisi

MAKALEYİ DİNLE

 

Semazenleri görmeye alıştığımız Konya’da bu defa kılıçların gösterisi vardı. Bir gazeteci arkadaşım konuyu özetledi ve içinde benim düşüncelerim bulunan satırlar var. Şimdi, içine kendi duygularını ilave ettiği haber yazısını birlikte okuyalım:

“KOÜ ESKRİM’DE TÜRKİYE ŞAMPİYONU

Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Eskrim Takımı 12-13-14 Mayıs 2014 tarihlerinde Konya’da düzenlenen “Türkiye Üniversitelerarası Eskrim Şampiyonası”nda Şampiyon oldu.

KOÜ Beden Eğitimi  ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) Müdürü Prof. Dr. M. Yavuz Taşkıran, KOÜ BESYO Eskrim hocası Ahmet Erim ve KOÜ BESYO Öğretim Görevlisi Selim Yıldız kontrolünde; 3 bayan, 4 erkek BESYO öğrencisi sporcu ile şampiyonaya katılan Eskrim Takımı Bayanlar Epe Branşında 45 üniversiteyi eleyerek şampiyonluk kürsüsüne çıktı.

Şampiyonaya İstanbul Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, TOB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi Anadolu Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi , Dokuz Eylül Üniversitesi , Dumlupınar Üniversitesi , Ege, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Işık Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Zirve Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Girne-Amerikan Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Mevlana Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, katıldı.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından Selçuk Üniversitesi 19 Mayıs Spor Salonunda düzenlenen şampiyonaya toplam 400 sporcu katıldı. Epe, Flöre ve Kılıç dallarında ferdi ve takım olarak yapılan şampiyonada KOÜ BESYO öğrencisi “Aslıhan Kayabaşı” ferdi dalda Gümüşhane Üniversitesi BESYO sporcusu Büşra Varol ile yaptığı final maçında 15-14 kaybederek  ikinci oldu.

Kızlar Epe dalında Aslıhan Kayabaşı, Duygu Çakır ve Nevin Bayram’dan teşekkül eden KOÜ Eskrim takımı ise 45 üniversite arasında Koç Üniversitesi ile oynadığı final maçı 45-36 kazanarak şampiyonluk kupasını alma başarısını gösterdi.

KOÜ BESYO Müdürü Taşkıran; “Öğrencilerimin gösterdiği bu başarıdan Kocaeli adına mutlu olduk. Başta öğrencilerimiz olmak üzere onlara emeği geçen Ahmet Erim, Selim Yıldız ve diğer hocalarıma teşekkür ediyorum. “ diyerek şunları söyledi: “Eskrim takımı öğrencilerimiz gerek bedeni gerekse zihni kabiliyetlerini üstün performans göstererek kullanıp ve şampiyonada birinci oldular. Kendilerini kutluyor ve başarılarının artarak devam etmesini diliyorum.” dedi.

Eskrim Öğretim Görevlisi Ahmet Erim ise; “Yıl boyunda antrenmanlarına düzenli olarak katılan öğrencilerimiz çalışmalarının semeresini aldılar. Hedefimiz Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonları yetiştirmektir. KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu başta olmak üzere BESYO Müdürü Prof. Dr. M. Yavuz Taşkıran’ın bizlere çalışmalar ve şampiyona esnasındaki desteğe teşekkür ediyoruz” dedi ve şöyle devam etti; “Eskrim sporu yapan öğrencilerimiz kendi alanlarında başarı elde ederek bizleri mutlu kıldılar. Hepsine teşekkür ediyorum. Başarılarının devamı hepimizi sevindirdi. Kocaeli adına bu başarının değeri fazladır.”

Şampiyonada kupayı alan kafile Pegasus Havayollarına ait uçakta dün akşam Sabiha Gökçen Havaalanına inerek Kocaeli’ye döndüler.

Eskrim Takımı kazandığı kupayı Rektör Komsuoğlu’na sunacaklar.”

Konya seferinin özeti yukarıda yazıldığı gibi olmuştur…

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Ömer Kılıç - Müsabakalara katılan tüm sporcuları tebrik eder, emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

Yanıtla . 0Beğen 20 Mayıs 14:22
01

nedim aktürk - Kocaeli eskrimi açısından önemli bir başarı elde eden sporcuları kutlar ve tüm emeği geçenleri tebrik ederim.

Yanıtla . 0Beğen 20 Mayıs 14:22
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR