Kocaeli’nin “symbol”ü Cengiz Kavan!

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli, özel sektör sayesinde gelişiyor…

Carrefour geldi…

Real geldi…

Özdilek geldi…

Kostaş geldi…

Metro geldi…

Acıbadem geldi…

Ramada İzmit Otel geldi…

The Ness Otel geldi…

Wellborn Otel geldi…

Titanik Otel geliyor…

Hilton Otel geliyor…

Lastik-İş’in oteli geliyor…

v.b…

***

Yani Kocaeli cazibe merkezi oldu…

Kocaeli’nin nüfusu 1 milyon 700 bini geçti…

70 bini aşkın üniversite öğrencisi var.

Türkiye’nin sayılı sanayi kentlerinden biri…

Bu kadar büyük yatırım varken,  Kavanlar İnşaat’ın sahibi Cengiz Kavan, 700 milyon liralık dev bir yatırımı Kocaeli’nin hizmetine sundu…

***

Doğu Marmara ve Kocaeli’nin en büyük karma projelerinden Symbol Alışveriş ve Yaşam Merkezi, perşembe günü kapılarını açtı. SYMBOL Alışveriş ve Yaşam Merkezi, bölgenin en büyük konut projelerinde imzası bulunan Kavanlar İnşaat tarafından 700 Milyon TL’lik yatırımla, 210 bin m2’lik bir alana projelendirildi.

 ***

Benzer karma projelerden farklı 65 bin m2’lik alışveriş merkezine sahip SYMBOL AVM, ayrıca 43 bin m2’lik alanıyla V.M. Medical Park Kocaeli Hastanesi, 207 oda, 504 yatak kapasiteli Hampton by Hilton Oteli, 1171 kişilik oturma kapasiteli kongre ve gösteri sanatları merkezinin yanı sıra 670 kişilik balo salonunu da bünyesinde bulundurmakta.

 ***

Bugüne kadar, özellikle üretimiyle Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayan Kocaeli, bu proje ile başta yakın komşusu İstanbul, Bursa, Sakarya, Düzce, Yalova ve Bolu’da yaşayanların yanı sıra ulaşım için Türkiye’nin en yoğun geçiş noktası D-100 karayolunu kullananlar için de önemli bir cazibe merkezi olacak.

***

Projenin sadece bir alışveriş merkezi olmadığını ve özellikle Kocaeli halkının sosyalleşmesine de önemli katkılar vereceğini belirten Kavanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kavan şunları söyledi:

***

 “ SYMBOL Alışveriş ve Yaşam Merkezi adı gibi ilimizin sembolü olacak. Bugüne kadar özellikle konut sektöründe çok büyük projelere imza attık. Her projemiz kendi alanında konuşulan, katma değeri yüksek, örnek projeler oldu. Bu projemizle de perakende sektöründe bir ilke imza atıyoruz. Bugüne kadar yapılan karma projeler içerisinde ilk defa AVM, hastane, otel, kongre ve gösteri merkezini bir araya getirdik. Saydığım birimlerin hepsi kendi alanlarında sadece Türkiye değil, yurtdışında da marka olmuş firmalar. Dolayısıyla, perakendenin yanında, kongre, turizm, sağlık, sağlık-turizmi ve eğlence sektörleri için de yeni bir istihdam merkezi yarattık. Merkezimizde, yaklaşık 3 bin kişi çalışacak. Bu da, gerek sosyal gerekse ekonomik anlamda Kocaeli’ne önemli bir katma değer yaratacak.”

 ***

SYMBOL Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ni planlarken, projenin tüm unsurlarını dikkate aldıklarına da değinen Cengiz Kavan konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Projeyi gerçekleştirirken ilimizin trafik ve ulaşım şartlarını da göz önüne aldık. Bugüne kadar hayat verdiğimiz projelerimizde her şeyi devletimizden beklemedik. Elimizden geldiğince devletimize yardımcı olmaya çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz. Bilindiği üzere Kocaeli’nde yıllardır sürüncemede kalan, projemizin hemen önünde bulunan köprülü kavşağın yapımını üstlendik. Yaklaşık 24 milyon TL bedele sahip projeyi finanse ettik. 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlama noktasına geldik.”

 ***

11 Haziran’da kapılarını halka açan SYMBOL Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ndeki, hastane Temmuz, otel projesi Ağustos, kongre ve gösteri sanatları merkezi ise yılbaşından önce hizmete girecek.

***

Sevgili okurlar;

Kavanlar, Kocaeli’de marka oldu…

Kavanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kavan’ı, 2007 yılında Kocaelispor yöneticisi olduğu yıllarda tanıdım…

Çok hırslı…

Çok kararlı…

Çok disiplinliydi…

1.5 ay yönetim kaldı…

Baktı ki, Kocaelispor’u yönetenler bu işi beceremeyecek, istifa etti…

***

Merdivenleri adam adım tırmanan Cengiz Kavan, şu sıralar 700 milyon liralık bir yatırımı Kocaeli’ye kazandırdı…

Dile kolay, tam 700 milyon lira…

Symbol Yaşam Merkezi’nin diğer birimleri de hizmete girdiğinde, toplam 3 bin kişi istihdam edilecek…

Türkiye’de işsizliğin 6 milyon 200 bin kişi olduğu düşünülürse, 3 bin kişinin istihdam edilmesi muazzam bir rakam…

***

Cengiz Kavan’ın AVM’nin açışındaki gösterisi gerçekten ilginçti…

Kavan, işadamlığının yanı sıra dansta da ne kadar başarılı olduğunu gösterdi…

Kocaeli ekonomisine artı değer kadar büyük projelere imza atan Cengiz Kavan’a teşekkürü borç biliyoruz…

 

450-500 bin kişi ölebilir!

Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Deprem Sempozyumunda konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, önemli açıklamalarda bulundu. Ersoy, Marmara için en büyük senaryonun 1509 depreminin tekrarlanması olacağını ve böyle bir felakette 450-500 bin kişinin hayatını kaybedebileceğini, bunun için biran önce İstanbul'da kentsel dönüşüm konusunda çok ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. Ersoy’un bahsettiği 1509 depremine baktım. Deprem İstanbul’da olmuş.

İşte 1509 Büyük İstanbul Depremi ile ilgili kısa bilgi; Marmara Denizi'nde Adalar yakınlarında 10 Eylül 1509'da olmuş bir depremdir. Depremin büyüklüğü ve yarattığı ağır hasar sebebiyle halk arasında Küçük Kıyamet (Kıyamet-i Suğra) olarak adlandırılmıştır. Depremde 160.000 nüfusa ve 35.000 yerleşim birimine sahip olan İstanbul'da, aralarında Osmanlı hanedanınından bazı kişilerin de bulunduğu 13000 kişi ölmüş, 1070 ev tamamen yıkılmıştır.

 

Enkaz devraldım!

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İktisat Bölüm Başkanı ve Uluslararası Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 2,3 büyümesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bayraktutan,  "Yeni hükümetin 'ben enkaz devraldım' demesi için hiçbir haklı nedeni olmayacak bir büyüme verisidir bu" dedi

 

Yurtiçi Kargo’nun yol eleştirisi

Yurtiçi Kargo Gölcük Şube Müdürü Gökhan Ararbay işyeri önünden geçen yolun ikiye bölünmesinden muzdarip. Ararbay,  Albay Burak Caddesi üzerinin dubalar ile yolun ikiye bölünmesi işlerini oldukça etkilediğin ve müşterilerden bir çok şikâyet aldıklarını dile getirdi. Bu konu hakkında bir çözüm bulunmasının hem kendileri açısından hem de cadde esnafı için oldukça önemli olduğunu dile getirdi. (Gölcük Haber)

 

Bizi unutmayın vekilim!

AKP’den milletvekili seçilen Cemalettin Kaflı’ya özellikle Gebzesporluların ricası var. Bizi unutma diyen sporseverler, Kaflı’dan ilçe sporuna katkı sağlamasını istiyor. Zira, Gebzespor şu sıralar yerlerde… Bakalım Gebzespor ve Kocaelispor, tekrar ayağa kalkabilecek mi?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR