Ali Şafak Akmil dosyasını neden açıyoruz?

MAKALEYİ DİNLE

*Sevgili okurlarımız, bugün Ali Şafak Akmil isimli sanayicinin “özel dosyası” nı açıyoruz. Kendisi, petrokimya ürünleri üzerine üretim yapan bir sanayici… Şirketleri yıllardır, “Ülkemizin en büyük 500 şirketi” ve “İhracatın yıldızları” arasında. Bu nedenle değişik bakanlıklar tarafından ödüllendiriliyor da. Ödüllerini bakanların elinden alıyor.

*Ali Şafak Akmil’in üretim, ticaret ve yatırım üzerine 5 şirketi var. Bu şirketler, bir süre önce finans sıkıntısına girince, Ali Şafak Akmil Gebze 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu ve “iflas erteleme” talebinde bulundu. Mahkeme, 26 Haziran 2015 tarihli başvuru konusunda 13 Temmuz 2015 tarihinde “ara karar” verdi ve “tedbiren iflas erteleme” yi kabul etti. Mahkeme, esasla ilgili kararını 21 Ekim 2015 Çarşamba günü verecek.

*İflas erteleme kararından sonra,Ali Şafak Akmil’le ilgili 27 Temmuz 2015 tarihinde bir yazı yazmıştım.“Ali Şafak Akmil’le her şeyi açık açık konuştuk” başlığını taşıyordu bu yazı. Akmil; kendisi, şirketleri ve neden iflas ertele istemek zorunda kaldığıyla ilgili ne söylediyse, bu yazıda harfiyen yer aldı. 100’den fazla kişi ve kuruma toplam 230 milyon borcu vardı… “Çalışıp borcumu ödeyeceğim” diyordu… Gazetecilik görevini yaptık, kamuoyunu ve kendisine ulaşmakta zorluk çeken mağdurları bilgilendirdik.    

*İşte ne olduysa Ali Şafak Akmil’le ilgili bu yazının yayınlanmasından sonra oldu. O yazı o gün “okunma” ve “tıklanma” rekoru kırdı. Günün ilk saatlerinden itibaren gelen telefonlar, atılan mailler, çekilen fakslar; Ali Şafak Akmil ve şirketleriyle ilgili “farklı bir durumu” ortaya koyuyordu. Ve iddia sahipleri, iddialarıyla ilgili “resmi belgeleri” de gönderiyorlardı. Bununla da yetinmiyorlar, bizzat gelip görüşmek istiyorlardı. Geldiler, görüştük… Söylediklerinde ortak bir nokta vardı: “Ali Şafak Akmil, kendisini size acındırmış. Ali Şafak Akmil bu değil. Getirdiğimiz belgeleri okuyun, Ali Şafak Bey’in gerçek yüzünü görürsünüz…”

*Getirilen belgeleri tek tek okudum. Hepsi de resmi belgeler… İddialar ve belgelerde yazılanlar, korkunç! Acaba bu kadar belge sahte olabilir miydi? Çek ettim, doğru… Belgelerin kurumlarda kaydı var. Sonra bu kadar insan, bir kişiye iftira etmek için toplanmış olamazdı. İddialarında mutlaka gerçek payı vardı. İşte biz, Ali Şafak Akmil ve şirketleriyle ilgili iddiaları bu anlayışla sizlerle paylaşmaya karar verdik.  Ali Şafak Akmil’in söylediklerini bir kelimesini dahi değiştirmeden nasıl yazdıysak, “karşı iddialar” ı da hiçbir yorum yapmadan yayınlayacağız. Bu bizim gazetecilik görevimiz. Eğer Ali Şafak Akmil’in bu iddialarla ilgili söyleyecekleri olursa, bunları da yayınlayacağız.

*”Ali Şafak Akmil Dosyası”nı bugün açıyoruz. İlk gün, Ali Şafak Bey’in Körfez Şirinyalı’daki muhteşem malikânesini tanıyın istedik. Dillere destan bir malikâne! Ne yazık ki, Akmil, 3500 metrekare kapalı alanlı, 22 odalı bu malikânesini kelepir fiyatına, yani 18 milyon 750 bin dolara (55 milyon Lira) satışa çıkardı. Meraklısı vardır, haberleri olsun. Kendisinin, eşi ve kızı ile birlikte daha mütevazi bir eve taşındığı söyleniyor.

 

*Ali Şafak Akmil’in söyledikleriyle ilgili 27 Temmuz 2015 tarihinde yayınladığımız o yazıyı, aşağıda bir kez daha yayınlıyoruz. Ali Şafak Akmil’in söylediklerini hatırlayın ve yarından itibaren yayınlayacağımız iddiaları okumaya hazırlanın. İddiaları okuyunca, Ali Şafak Akmil’in “Türkiye’nin dokunulmaz kişileri” arasında bulunduğuna kanaat getireceksiniz. Çünkü aynı duyguya ben de kapıldım. Her neyse… Biz gazete olarak iddiaları ortaya koyalım, gerisi bağımsız “cumhuriyet savcıları” nın işi! Elbette, ortaya atılan iddialar doğrudur yanlıştır, araştıracaklar.

Bugünlük bu kadar!

 

***

 

Ali Şafak Akmil’le her şeyi açık açık konuştuk. (27 Temmuz 2015)

Ali Şafak Akmil…

Finans sıkıntısı çektiği için “iflas erteleme” isteyen Deniz Atı Petrokimya A.Ş.’nin sahibi…

Deniz Atı, sıradan bir şirket değil.

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinden biri.

Yan şirketleri de var:

*Deniz Yıldızı Petrokimya LTD.ŞTİ.

*Deniz Kızı Petrokimya LTD.ŞTİ.

*Qulube Petrokimya LTD. ŞTİ.

*Sea Hourse Petrokimya LTD. ŞTİ.

Deniz Atı ve Deniz Yıldızı, üretim yapıyor.

Deniz Kızı ve Qulube, pazarlama işine bakıyor.

Sea Hourse ise Dilovası’ndaki yeni yatırımla ilgili şirket.

Şirketlerin toplam yıllık cirosu 500 milyon Lira civarında.

Ve bütün şirketler “aile şirketi” yapısında.

Hisselerin yüzde 99’u Ali Şafak Akmil’in, yüzde 1’i ise eşinin.

 

“Yurt dışına kaçmadım, buradayım…”

Ali Şafak Akmil, şirketleri finans sıkıntısına girince 23 Haziran 2015 tarihinde mahkemeye başvurarak “iflas erteleme” talebinde bulunmuştu.

Mahkeme, ana şirket Deniz Atı Petrokimya A.Ş. için hemen “tedbir” kararı vermiş, diğer dört şirketin dosyalarını da incelemeye almıştı.

Bütün bu olaylar yaşanırken, “Ali Şafak Akmil Kanada’ya kaçtı” söylentileri kulaktan kulağa yayılmıştı.

Ali Şafak Akmil, cuma günü akşama doğru beni aradı, “Kaçmadım buradayım, sorunlarımı halledeceğim, herkese borcumu son kuruşuna kadar ödeyeceğim” dedi.

Ofisten çıkmıştım, markette alışveriş yapıyordum.

Rahat konuşabilmek için cumartesi gününe sözleştik.

“Ben sizi ziyarete geleyim” dedi ve cumartesi günü saat 14.30’da gazetemize geldi.

İlk defa yüz yüzeyiz…

Cumartesi rahatlığı, ikimiz de spor giyimliyiz.

Ben sordum, Ali Şafak Bey ayrıntılarıyla cevapladı.

Konuşurken rahattı, zerre kadar panik havası yoktu.

Kendinden emindi…

Önce yaşamından kısa kesitler:

*1960 Ankara doğumlu.

*Malatya kökenli.

*ODTÜ’ye derece ile girmiş, derece ile mezun olmuş.

*Makine mühendisi.

*TAİ’de F-16 projelerinde çalışmış.

*Mobil’de önemli görevlerde bulunmuş.

*1996’da Mobil-BP birleşmesinde işten ayrılarak kendi şirketini kurmuş.

*Önce Kurtköy’de sonra Gebze Plastikçiler OSB’de (1999 yılı) üretim için tesis yapmış.

*2012’de Dilovası’ndaki yeni yatırımına başlamış.

*İngilizce, Almanca, Rusça, az Arapça biliyor.

 

“Neden sıkıntıya girdim?”

Petrokimya ürünlerini üretmek ve pazarlamak için 5 şirket…

Toplam ciroları 500 milyon Lira…

Türkiye’nin en büyük 500’ü içinde…

85 ülkeye ihracat yapıyor…

Böyle bir yapı,  birdenbire finans sıkıntısına giriyor ve mahkemeden “iflas erteleme” talebinde bulunuyor.

Ali Şafak Bey’e, “Ne oldu da işler tersine döndü? Siz sektörde ihracat birincisiniz. Yatırım mı sıkıntı yarattı?” diye sordum.

İşte cevabı:

“Yatırım, bizi sıkıntıya sokan nedenlerin başında geliyor. Dilovası’ndaki yatırımızın toplam tutarı 200 milyon dolardı. Bu yatırım için yurt içinden kredi aradık, bulamadık. Yurt dışından Çin’den uygun bir kredi temin ettik. İki aşamada toplam 86 milyon dolarlık kredi için ön anlaşma yaptık. İnşaatın başlangıcında 30, daha sonraki aşamalarda 56 milyon alacaktık. Kredi en geç Aralık 2014 veya Ocak 2015’te gönderilecekti. Yılbaşında Çin’de hükümet değişti, o oldu bu oldu, Çin Bankası Tekstilbank’ı satın aldı, kredi bu banka üzerinden ödenecekti, Haziran 2015’e kadar bekledik, sonuçta olmadı, krediyi alamadık. Bu arada nasıl olsa kredi gelecek diye inşaata elimizdeki işletme sermayesinden harcama yapmıştık. Arsa bedeli dahil 135 milyon lira kadar. Bizim sıkıntıya girmemizin birinci nedeni bu!”

“Diğer nedenler?”

“Bizim hammaddemiz petrol bazlı. Petrol fiyatları hatırlayın geçen yıl eylül ayında 110 dolardan 40 dolara kadar indi. 24 bin ton stokla yakalandık. Bu nedenle bizim paranın yarısı buharlaştı. Epey zararımız oldu. Daha bitmedi… İhracat yaptığımız ülkelerde dolar aşırı değerlendi. Fiyatlar artınca tahsilât sorunu yaşamaya başladık. Tahsilâtlarda 6-8 ay gecikmeler oldu. Bu da bizi sıkıntıya soktu. Bir de nakliye işlerimizi yapan firma ile sıkıntı yaşadık. 2013 sonunda… 1130 ton malımız çalındı. Davamız devam ediyor… Araya seçim girince, yurt içindeki tahsilâtlarda da gecikmeler başladı. Sonunda nakit sıkıntısına düştük ve “iflas erteleme” talep etmek zorunda kaldık.”

 

“Toplam borcum 230 milyon lira”

“Bankalara ve piyasaya toplam ne kadar borcunuz var?”

“Bankalara 124 milyonu kredi, 31 milyonu teminat mektubu olmak üzere toplam 155 milyon lira borcum var.”

“Verdiğiniz teminatlar ne tutuyor?”

“Gayrimenkul ipoteği ve müşteri çeklerini toplarsak hemen hemen borcumuzu karşılıyor. Karşılamasa bile az bir fark kalıyor…”

“Kaç banka ile çalışıyorsunuz?”

“10 banka ile… Ana bankalar… İş, Vakıf, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Yapı Kredi… Bu arada söyleyeyim, bankalarda temerrüte düşmüş borcumuz yok!”

“O zaman geri kalan borç da piyasa borcu… ”

“Evet, 75 milyon lira kadar da piyasaya borcumuz var…”

“Piyasa derken toplam kaç kişi, kaç firma?”

“Küçükleri de sayarsak 100 civarında…”    

 

“Çalışanlara borcumuz yok”

“Ali Şafak Bey, şirketlerinizde kaç kişi çalışıyor? Bunlara borcunuz var mı? Varsa ne kadar?”

“Beyaz ve mavi yaka olarak isimlendirdiğimiz toplam 160 çalışanımız var…”

“Bunların hepsi çalışmaya devam ediyor mu?”

“Hayır, 1 Temmuz’da 80 kişiyi çıkarmak zorunda kaldık…”

“Çıkarılanların hepsi işçi mi?”

“Yok, karışık… Beyaz yakalılar da var. Çıkardık, ama kimseye borcumuz yok. İşleri düzeltince belki kendileriyle yeniden çalışma imkânımız olacak.”

 

“Alacaklarım da var…”

“Borçlarınızı söylediniz, hiç alacağınız yok mu?”

“Olmaz olur mu? Vergi dairesinden ve gümrüklerden 70 milyon lira civarında alacağımız var. Sistemin önü açılınca bu paramızı almak için gerekli işlemleri başlatacağız…”

“Bu para da hemen hemen piyasa borcunu karşılayacak durumda…”

“Aşağı yukarı… Söylediğim gibi… Batmış bir durumumuz yok, sadece nakit sıkıntısı çekiyoruz. Bir de geldiğimiz noktanın yarattığı güven bunalımı sorunumuz var…”

 

“Benim bütün mal varlığım şirketlerin üzerinde”

“Ali Şafak Bey, şirketlerin durumunu konuştuk da, sizin veya eşinizin üzerine bir şey yok mu? Ev, araba, arsa?”

“Tanzer Bey, benim ve eşimin neyimiz var neyimiz yoksa hepsi şirketlerin üzerinde. Kendi üzerime bir iki arsa var, ama inanın değerleri komik rakamlar… 50 bin, 100 bin lira… Küçük küçük şeyler…”

“Şirinalı’daki ev?”

“Evi satılığa çıkardık. 20 milyon dolar istiyoruz. Ev zaten 10 milyon dolara Kuveyt Türk Bankası’na ipotekli… Satarsak banka alacağını alacak, kalan parayı biz işimizde kullanacağız…”

“Sistemin dışında tuttuğunuz hiçbir varlığınız yok mu?”

“Var… Gebze Plastikçiler OSB’de 10 bin metrekare büyüklükte bir plazamız var. Dört yıldır davalık olduğu için sistemin dışındaydı. 8 milyon lira değerinde… Dava bitmek üzere, satıp işletme sermayesi yapacağız.”

 

“23 Haziran’dan beri paraya dokunamıyoruz…”

“Şu anda ne durumdasınız?”

“İflas erteleme istediğimizden bu yana paraya dokunamıyoruz. Ödeme yapamıyoruz, tahsilât alamıyoruz… “

“Bankalar ve alacaklılar üzerinize gelmiyor mu?”

“Ana bankalar şimdiye kadar hiçbir işlem yapmadı. Piyasadaki bazı firmalar icra ve haciz işlemlerine başladı. Önümüzdeki günlerde mahkeme tedbir verirse, ortalık biraz yatışacak.”

 

“Yeni yatırım için ortak arıyorum”

“Dilovası’ndaki yeni yatırım ne durumda?”

“İnşaatın yüzde 35’i tamamlandı. İnşaatın bitmesi için 40 milyon dolar daha gerekli…”

“Makinelerin alımı, tankların yapımı ne olacak?”

“Bununla ilgili kredimiz hazır. Ama yatırımın o noktaya getirilmesi lazım…”

“Bu konuda ne düşünüyorsunuz?”

“Ortak arıyorum… Yerli olur, yabancı olur… Temaslarımız devam ediyor.

 

“Özel orman merakım…”

“Sizin bir de özel orman kurma merakınız vardı. Neler yaptınız şimdiye kadar?”

“Türkiye’de özel ormanı bulunan az sayıdaki kişilerden biriyim. 7 yerde toplam 2 bin dönüm büyüklüğünde ormanımız var…”

“Bu ormanlar da şirketlerin üzerine mi?”

“Evet evet, hepsi şirketlerin. Buralara her yıl yaklaşık 20 bin fidan dikiyoruz. Ormanlarda çalışanlarımız var, bakımını, korumasını ve sulamasını biz yapıyoruz…”

“Nerelerde bu ormanlar?”

“Beşi Gebze, biri Hereke, diğeri de Kandıra’da… Buralara şimdiye kadar 200 bin civarında ağaç diktik…”

“Yine yeni fabrikanın çevresine yıllanmış zeytin ağaçları dikmiştiniz…”

“Yeni otoyol yapılırken, güzergâh üzerinde bulunan 200 yıllık zeytin ağaçlarını ve palmiye ağaçlarını sahiplerine paralarını ödeyerek usulüne uygun yeni fabrikanın etrafına taşıdık. Yeni yatırımımız tamamlandığında göreceksiniz burası en yeşil fabrika sahası olacak.”

 

“Krizden çıkmak için neler yapacağım?”

“Olan oldu… Durum tespiti yapıp, gelecek günleri planlayabiliyor musunuz? Önümüzdeki günlerde öncelik sırasına göre neler yapacaksınız?”

“ Önce banka hesaplarımızın güvenilir hale gelmesi lazım. Bunun için mahkemenin tedbir kararı vermesi şart. Hemen arkasından bir işletme sermayesi bulup üretime geçmeliyiz…”

“Ne kadar para gerekir üretim için?”

“Minimum 60 milyon lira… Bu parayı bulabilirsek, 4-5 ay içinde eski üretim gücümüze geri döneriz…”

“Üçüncü aşama?”

“Üretim rayına oturunca, hemen ihracata yöneliriz. Arkasından da iç pazara…”

“Satışlarda ihracat ve iç pazar payı ne kadar?”

“İhracat yüzde 40, iç pazar yüzde 60…”

 

“5 yılda kimseye bir kuruş borcum kalmaz”

“Ali Şafak Bey, diyelim ki, iflas ertelemesi aldınız, 60 milyon lira işletme sermayesi buldunuz, üretime başladınız, iç ve dış satışlarınız yoluna girdi, borçlarınızı ve risklerinizi kaç yılda temizlersiniz?”

“En geç 5 yılda… Yasalar da bu kadar süre veriyor. Beş yılda kimseye bir kuruş borcum kalmaz.”

 

“Ekonomi daha da kötüye gidecek”

“Ali Şafak Bey, sizin durumunuz en nihayet ekonominin kötüye gidişine dayanıyor… Siz nasıl görüyorsunuz, ülkemizin ekonomisi ne durumda?”

“Bence ekonomi daha da kötüye gidecek. Bankaların yanında faktoring şirketlerinin sayısı arttı. Ticarete de kredi kartı girdi. Sanayide bıçak kemiğe dayandı. En büyük sıkıntı bankalarda… Yılbaşından buyana bankalar ek kredi çıkarmıyor, faiz artırıyor, eski kredilerini geri çağırıyor… Bu gidişte Türkiye’de sanayici kalmaz. Devletin bu işe mutlaka el atması gerekiyor… Yatırım yapmak bir dert, tamamlamak, işletmeye almak başka dert. Ben, yeni yatırımı yapabilmek için 82 değişik makamın imzasını almak zorunda kaldım. Bu makamlara toplam 5 milyon lira harç ödedim. Bir yatırımcıya bu kadar sıkıntı yaratılır mı?”

“Bu sıkıntıları devlet büyüklerimize anlatmadınız mı? Yıllardır Sanayi Bakanı kentimizden…”

“Tanzer Bey, ben sanayiciyim ve aynı zamanda 5 yıla yakın Plastikçiler OSB’nin başkanlığını yaptım. Sorunlarımızı anlatmak için defalarca eski bakanımız Nihat Ergün’den de, yeni bakanımız Fikri Işık’tan da randevu istedim, maalesef görüşme imkânımız olmadı. Bir sanayici olarak, bir OSB başkanı olarak, şehrimizden milletvekili seçilip bakanlık koltuğuna oturmuş kişilerle ben görüşemedim, gerisini siz düşünün! Üstelik bunlar, adı üzerinde Sanayi Bakanları… Sanayici, bakanla görüşemezse işler nasıl düzelecek?

 

Başka söze gerek var mı?

Sevgili okurlarım, “iflas erteleme” ye gitmek zorunda kalan sanayici Ali Şafak Akmil’le yaptığım söyleşiyi sizlerle paylaştım.

Başka söze gerek var mı bilmiyorum.

Allah bu memlekette iş kurmaya, üretim yapmaya, ihracat peşinde koşmaya çalışanlara acısın!

Yazımı sonlandırmadan bir noktaya daha değineyim…

Deniz Atı; sıkıntıya girdi, üretimini durdurdu.

Elbette 85 ülkeye yaptığı ihracatını da…

Şu anda buna en çok hangi firmalar seviniyor, biliyor musunuz?

Baş harfleri “Shell, BP ve Petrol Ofisi ” olan yabancı firmalar…

Deniz Atı, sektöründe ihracat birincisiydi.

Deniz Atı piyasadan çekildi, pazarın tamamı diğer üç yabancı firmaya kaldı.

Son!

Benim söyleyeceğim bu kadar!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Juan Diego - Merhaba,

Ben Juan Diego, yaşam süresi fırsat kredi veren özel bir kredi borç veren duyuyorum. acilen borçlarını ödemek ya da işinizi geliştirmek için bir kredi ihtiyacı bir kredi gerekiyor mu? Sen Bankalar ve diğer mali kurumlar tarafından reddedilmiş? Bir konsolidasyon kredi veya ipotek gerekiyor? Daha fazla bilgi için arayan tüm mali sorunları geçmişte yapmak için buradayız çünkü. Biz kötü bir kredi var ya da para ihtiyacı% 2 oranında iş yatırım, faturaları ödemek için mali yardım ihtiyacı olan bireyler, para kazandırıyor. Biz güvenilir ve yararlanıcı yardımda ve kredi sunmak için istekli olacağını sizi bilgilendirmek için bu orta kullanmak istiyorum. Yani e-posta ile bize bugün: (diegosaintloans@outlook.com)

Yanıtla . 0Beğen 18 Ekim 19:00
01

ahmet ilhan emre - denizatı petro kimya aş den aldığım tarafıma faturası kesilip teslimi fiziki olarak yapılmayan 2012 yılına ait 70 tır

madeni yağı amacı dışına satmış olan ali şafak akmil türkiyenin en yetenekli hırsızıdır savcılıkta ve kocaeli vergi müfettişleri

incelemektedir üstü örtülmezse tabiki kamuoyuna duyurulur istediğiniz zaman belgelerini sunarım

Editörün Notu: Elinizdeki bilgi ve belgeleri gazetemize bizzat gelerek ya da kocaeligazetesi@kocaeligazetesi.com.tr adresine e-posta yoluyla iletebilirsiniz.

Yanıtla . 0Beğen 18 Ekim 19:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR