17 Ağustos’u nasıl bilirdiniz?

MAKALEYİ DİNLE

Mehmet Ali Paşa Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Gültekin Bozan, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 15.yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Önemli bilgiler verdi.

Birlikte okuyalım;

“17 Ağustos depreminin yıl dönümündeyiz…
Acılarımızın sevdiklerimizin yaşadığımız semtlerin değişikliğinin yapıldığı tarih.

‘Keşke olmasaydı’ dediğimiz ama millet olarak balık hafızalı olduğumuz için yine unuttuğumuz hiç bir ders almadığımız bir daha olmayacak gibi tarih sayfasında bıraktığımız gün 17 Ağustos.

**

17 Ağustos 1999 Kocaeli depremi…

İlimizi, tüm Marmara Bölgesi'ni, Ankara'dan İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedilmiş, yüzyılın felaketi olduğu kabul edilmiştir.

Resmi rakamlara göre 17.480 vatandaşımız ölmüş, 23.781 vatandaşımız yaralanmış ve 505 kişi de çeşitli yerlerinden sakat kalmıştır.

285.211 konut ve 42.902 işyeri hasar görmüştür.

Resmi olmayan bilgilere göre ise yaklaşık 50.000 ölüm, ağır-hafif 100.000'e yakın yaralı olmuştur.

Ayrıca 133.683 çöken bina ile yaklaşık 600.000 kişiyi evsiz bırakmıştır.

Yaklaşık 16 milyon insan, depremden değişik düzeylerde etkilenmiştir.

Bu nedenle Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biri olarak tarihin sayfalarında yerini almıştır.

Depremin Türkiye'nin can damarı bir sanayi bölgesi olan Marmara Bölgesi'nde meydana gelmiş ve çok geniş bir coğrafyayı etkilemiş olması, ülke insanlarının üzüntüsünü bir kat daha arttırmıştır.

**

İlimizde yaşayan herkesi 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremini unutmamaya, bu büyük felaketten dolayı vefat edip veya engelli kalanları onların emanetleri yakınlarına  sahip çıkalım.

Unutursak gün gelir bizler de unutuluruz.

İnsanlık unutulur…

**

Mehmet Ali Paşa Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Gültekin Bozan, olayı çok güzel özetledi…

17 Ağustos Depremi’nde şehit olanları rahmetle anıyoruz…

 

 

Zabıtanın şakası yok!

İzmit’te bisiklet yollarını işgal eden araç sürücüleri affedilmiyor. Bisiklet kullananlar için ayrılan yollara park edilmemesi konusunda defalarca uyarıda bulunulduğu hatırlatılarak, uyarıları dikkate almayanların cezalandırıldığı bildirildi.

 

Trabzonlu yardım bekliyor

Gölcük Yazlık Mahallesi’nde cami inşaatı devam ederken Yazlık Merkez Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, cami için yardım bekliyor. Dernek Başkanı Muzaffer Trabzonlu,“Camimiz 450 metre kare kullanım alanı bulunmaktadır. Camimizin her türlü çalışması tamamlandı ve Yazlıklılar ibadetine başladı. Şimdi camimizin yapılmasıyla birlikte borçlarımız vardır. Hayır sever esnaf ve işadamlarımızın desteklerini bekliyoruz” dedi

 

Dr. Zekeriya “Doğru” iş yapıyor

Gölcük’ün aile hekimlerinden biri olan Dr. Zekeriya Doğru, her hafta salı günü Gölcük Belediyesi Huzurevi’ne giderek huzurevi sakinlerinin sağlık kontrollerini yaparak, yaşlıların yüzünü güldürüyor. Yaşlıların sıkıntılarını, sorunlarını dinleyen Doğru, yatalak ve kronik hasta olanlara ilaç tedarik ediyor. Ayrıca yaşlıların kan ve aşı takipleri yerinde yapıyor. Huzurevi sakinleri ise Doğru’ya duyarlı davranışından dolayı teşekkür etti. 

 

AKP’li Serkan Ateş 3. kez baba oldu

 Gölcük’ün genç müteşebbislerinden MODEM Mobilya’nın sahibi ve AKP İlçe Yönetim Kurulu üyesi Serkan Ateş, önceki gün 3. Kez, hem de erkek babası olmanın sevincini yaşadı. Serkan-Lütfiye Ateş çiftinin Kerem ve Selim adında 2 erkek çocuğu bulunuyordu. Ateş, dünyaya gelen 3’üncü oğluna dedesi Eyüp Ensar’ın ismini verdi.

 

CHP’li Timur Koç Kurultay istedi

30 Mart seçimlerinde CHP’den Çayırova Belediye Başkan adayı olan, ama seçimi kaybeden Timur Koç, kurultayın toplanması gerektiğini belirtti. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultayı toplamasının doğru olacağını ifade eden Koç, “Kurultayın sadece Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları nedeniyle yani “başarısız olduk hadi kurultaya gidelim” mantığıyla değil, birçok ihtiyaç nedeniyle gerekli olduğunu söyledi.

 

Milletimize müteşekkiriz!

AKP Gebze İlçe Başkanı Cemalettin Kaflı, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 13’üncü kuruluş yıl dönümüyle bir mesaj yayınladı.  Kaflı, "Milletimiz geçen 13 yıl içinde huzur, güven ve istikrarın yanında oldu. Milletimiz, hem partimizi, hem de partimizin kurucusu Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı hak ettiği yere, Cumhurbaşkanlığına getirdi. Milletimize müteşekkiriz" dedi.

 

Filistin Barış Gücü!

Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Nurettin Çelik, Filistin topraklarının işgal altında olmasına“kınama” söylemlerinin büyük bir acizlik örneği olduğunu ifade ederek AKP’yi eleştirdi. AKP’ye çağrıda bulunan Çelik, en kısa sürede Filistin Barış Gücü'nün kurulması gerektiğini söyledi. Çelik böyle söylüyor ama onca Arap devletleri var, hiçbiri sesini çıkarmıyor… Neden acaba? Bu sorunun cevabını iyi irdelemek lazım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR