Hocalı için, Adalet Kampanyasına bir imzada siz atın!

MAKALEYİ DİNLE

26 Şubat 1992 yılında kardeş Azerbaycan’da Ermenistan 366 Rus Motorize alayının yardımı ile Hocalı kentinde Azerbaycan Türklerini karşı toplu katliam yaptılar. Bu katliam zamanı resmi rakamlarda 613, gayri resmi rakamlarda ise 1500’den fazla Azerbaycan insanı katlediliyor.
Soykırımın tarifine baktığımız zaman “Ulusal etnik, ırksal ve dinsel bir grubun bütününün yada bir bölümünün yok edilmesi niyetiyle girişilen kasti hareketlerden herhangi birisidir.” Birleşmiş Milletlerin Soykırım sözleşmesine göre ise, bir olayın Soykırım kabul edilebilmesi için “planlı, kasıtlı ve düzenli biçimde yok etme” şarttır. İşte bu tariflere baktığımız zaman Hocalı Soykırımı bu tariflerin hepsine uygundur ve Ermenistan Hocalıda bir Soykırım yapmıştır.

Neden Hocalı?

Hocalı şehri tarih boyu birkaç defa Ermenilerin tecavüzüne maruz kalmıştır. Son 20. Yüzyıla bakarsak 1905, 1906, 1917 ve 1918’ci yıllarda ahalisi öldürülmüş, yağmalanmış ve yakılmıştır.

Sovyetler Birliğinin gücünün zayıflamasını fırsat bilen Ermeniler 18 Eylül 1988 yılında 5000 (5bin) ermeni ellerine geçirdikleri silah, balta, keser gibi silahlar alarak 10 km. uzaklıktan gelerek Hocalı sakinlerine saldırıyorlar. Sovyetler Birliği de Ermenileri koruma amaçlı 366 Rus Motorize Alayını yerleştiriyor ve daha sonra ise 1992 yılında bu alay Hocalıda Ermenilere yardım ederek burada Hocalı Soykırımını yapıyor.

Hocalı Ermenistan açısından çok büyük stratejik öneme sahipti. Dağlık Karabağ’da bulunan tek havaalanı buradaydı. Dağlık Karabağ’ın siyasi merkezi olan Hankendi’nin elektrik hattı 11 km mesafe uzaklığında yerleşen Hocalıdan geçiyordu. Bakü-Hankendi demiryolu, Bakü-Şuşa karayolu hattı Hocalıdan geçiyordu. 1991 yılında Hocalı Ermeniler tarafından abluka altına alınıyor ve Ekim ayından itibaren ulaşım yalnızca havadan sağlana biliniyordu. Buraya son helikopter ise 13 Şubat 1992’de gelmişti. Artık yaşam için gereken her türlü ihtiyaç malzemeleri de tükenmişti. 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gece ise Ermeniler 366 Rus Motorize alayının yardımı ile şehre girerek Hocalı Soykırımını yapıyorlar.

Hocalı İçin Bir İmza da Siz Atın:

Artık Hocalı Soykırımının yapılmasının üzerinden 21 yıl geçiyor. Birçok devletler ve uluslararası teşkilatlar Hocalı katliamını Soykırım olarak tanıdılar ve diğer ülkelerin de tanıması için gerekli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların son örneği ise Amerika da yaşayan Azerbaycanlılar Beyaz Sarayın internet sitesine bie dilekçe göndererek ve bu konunun Beyaz Sarayda gündeme gelmesi için internet üzerinden 100.000 (yüz bin) imza toplanması gerekiyor.

İnsanlık onuru adına, demokrasi adına, Adalet adına, Tarihi gerçeklerin ortaya çıkması adına, Haksızlıklara dur demek adına, Azerbaycan da yapılan Hocalı Soykırımının tanınması için “ Bir İmza da Sizin atmanız “için çağrıda bulunduk.

Bu dilekçeyi imzalamak için öncelikle


1. Linke tıklayınız: https://petitions.whitehouse.gov/petition/issue-proclamation-
commemorating-and-recognizing-war-crime-khojaly-massacre-and-its-victims/
W8BbDqYx?utm_source=wh.gov&utm_medium=shorturl&utm_campaign=shorturl
2. Oyunuzu kullanmak için Beyaz Sarayın internet sitesine üye olmanız gerekli. Bunun için
“Create an account” (Hesap Oluştur) yazısına tıklayarak kaydolmanız gerekiyor. Daha
sonra e-mail adresinize giderek size gönderilen onaylama linkini onaylayınız.
3. Son yapacağınız işlemde ise onayladıktan sonra "Sign this petition" (Bu dilekçeyi imzala) düğmesine tıklayarak oyunuzu kullanıyorsunuz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR