Dostuz biz

MAKALEYİ DİNLE

Ömür ne ki; belki saniyeler, belki de bir ömür, zaman adeta su gibi akıp gidiyor. Ademoğlu bunu bile bile nefsine tutsak, “ben” zihniyetiyle akıbet ve ahretini unutuyor.

Halbuki her okunan selada, ölümü hatırlıyor ama o acı gerçeği bir türlü kabullenemiyoruz. İnsanlar ne yazık ki geçmişi çabuk unutuyor, geleceğe ait ümitlerle, arzuları, bitmez tükenmez istek ve hayallerle yaşamına kendince senaryolar kurguluyor.

Evet, her nefiste bu var. Ancak unutulmamalıdır ki, yaşamın bir ölçüsü, hak, hukuk ve adalet dahilinde olmadı diye düşünüyorum. Yaratılışımızın gayesi ye, iç, hoyratça yaşa olmamalı. Bu konuda bir bilge “Cehennemin yolları mutluluk taşlarıyla doludur” demiş.

Helal olmayan, haramlarla elde edilen mutluluklar, insanoğlu için hiç de hayırlı olmayacaktır. Bunu bilmek zorundayız.

Biz sporseverler, spora gönül verenler, hak etmediğimiz başarılarla övünmek ne kelime! Haksız kazanımların cezasını çekeceğimizi bilmek ve o erdemi gösterecek tutum ve davranışlarla etrafımıza ışık saçmalıyız.

Yoksa; kapalı kapılar ardında rakiplerinin hakkını çeşitli enstrümanlarla yemeye kalkanlar bunun cezasını mutlaka çekerler, bunu unutmamalıyız. Böyle davranış çok çirkin ve günah olarak yeter de artar bile.

Gelin bu zihniyetten uzak, biz diyebileceğimiz, sporun her safhasında, gönlü sevgiyle dolu rakipler olma adına kendimize söz verelim. “Hak eden kazansın” söyleminin gerçek uygulayıcıları olalım. Ne dersiniz?

Dürüst, ilkeli, sevgi ve saygı dolu yüreğimizle yaptığımız spordan ne hoş neticeler alırız. Onları bir düşünün lütfen. Bu duyguların hoşgörü ile dopdolu olacağına yürekten inanıyorum.

Fair-Play’ın anlamı bu olsa gerek. Hak ve adalet kavramları biz Müslüman toplumun şiarı olmalı, “Hak eden kazansın” söylemi havada kalmamalı.

Bu duygularla centilmenliği benimseyen sportmenlere hayırlı ve güzel, spor dolu günler dilerim.

Yazıma “Nurdan Damlacıklar” kitabımdaki bir şiirimle son vermek istiyorum. Kalın sağlıcakla.

 

DOSTUZ BİZ

Beşer kullarız biz.

Ademoğludur neslimiz.

Menfaat elimin tersi,

Gönülden bağlıdır hepsi.

İsimler önemli değil,

Tevazu, nezaket üzereyiz.

Anarız birbirimizi,

Hepimizde bu aşk var.

Muhammet ümmetine.

Salavatlarla ederiz hayır dualar.

Öyle sevgi var ki gönüllerde,

Rabbim utandırma bizleri

Her yerde arar buluruz seni,

Ya şafakta, ya seherde…

Can yoldaşıyız biz,

Bitmez bu sevgi gönüllerde,

Biz seninle sevinçliyiz her demde.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR