Yeşil Yayla Yağlı güreşlerine ve Elmalı’ya yazık etmişler!..

MAKALEYİ DİNLE

İçim burkuldu… “Arşivler yok edilmiş !” dediklerinde…

Kahroldum… Nasıl olmayayım ki? Koskoca 663 yıllık tarihi Yeşil Yayla Elmalı güreşlerinin arşivi kaybolmuş. Düşünebiliyor musunuz? Türklerin ilk yağlı güreş yaptıkları, yağlanıp kol bağladıkları ve bugüne kadar tam 663 yıldır yapılan  güreşlerin kayıtları yok!.. Elmalı yeşil yayla yağlı güreşlerinin bir yıl önceki Başpehlivanı olan Orhan Okulunun ismi dışında önceki Başpehlivanların tek birinin bile ismi yok. Elmalı Belediyesini bundan birkaç gün önce telefonla aradım. Güreş alanındaki tribün kapasitesini sordum. Kültür Müdürü Durmuş Bey sağ olsun “-Başka bir isteğiniz var mı?” diye sordu.

-Bugüne kadar Elmalı Yeşil Yaylada kimlerin Başpehlivan olduğunu öğrenirsem memnun olacağımı söyledim.

Kültür Müdürü derinden bir ah çekti:

-Maalesef !..

Dedi…

Sonra ekledi:

-Size bu listeyi vermeyi çok isterdim. Ama ne yazık ki geçen seneki derecelerden başka elimizde belge yok. Yağlı güreşlerle ilgili tüm arşiv yok edilmiş… Bu yüzden çok üzgünüm!..

Bakar mısınız?..

Tarihi 654 yıllık Kırkpınar’dan da eski olan Elmalı Yeşil Yayla güreşlerinin arşivi kim kimler ve hangi amaçla bir çırpıda ortadan yok edilmiş bütün belgeler sırra kadem basmış!..

Şimdi çetele tutmayanlar, yağlı güreş meraklıları dövünsün dursun. 663 yılda Elmalı’da kimler Başpehlivan olmuştu?

Diye birbirine sorsun!..

Bu nasıl bir aymazlıktır?..

Bu nasıl bir düşünce yapısıdır?

Ben varsam var, ben yoksam yok ! Kırkpınar’dan sonra değil, ilki olan,“GÜREŞİN MABEDİ” Elmalı’ya bu yapılır mı?

35.000 nüfuslu ilçede neredeyse 25.000 kişilik tribünlü güreş sahası var.

Üç gün boyunca güreş severler para vererek bu tribünleri doldurup yağlı güreş seyreder. Böyle bir tesisi Kırkpınar dışında nerede var? Kesik Minaresinden Elmalılı Hamdi Yazıra, parayı ilk bulan Likyalılara,Selçuklulara vatan olmuş, 1988’de Recep Gürbüzü Kırkpınar’da Başpehlivanlığa çıkarmış, ardından Ali Gürbüzü Türk güreşine armağan etmiş Elmalı’ya yazık ettiler. Ha Elmalının tarihi, ha Yeşil Yayla Güreşlerinin arşivi kaybedilmiş hiç fark etmiyor.

Medeniyetlerin otağ kurduğu, İslam Kültürünün eşsizliğe eriştiği,Ulemaların yetiştiği, Türk Yağlı Güreşinin ilk beşiği, Elmalı Yeşil Yayla Güreşlerinin,

ARŞİVİ yok olmuş!

Şimdi, Yeşil Yayla Yağlı Güreşlerini, içi boşaltılmış buğday ambarından seyreder gibi izlemeye başlayacağım.

Aşkla, sevgiyle buram buram kokan İslami varlığı ile huzur bulmak için, Türk Yağlı Güreşinin ilk yapıldığı yere, her yıl hasretini çekerek geldiğim Elmalı’ya bu yıl gönlü kırık,üzgün ve moralsiz geliyorum.

Tek tesellim, Cezası Şubat’ta bitecek Ali’yi, Dedesi Mehmet’i, görmek  bir de ,

Ali’nin babası Recep Gürbüz’ün anıt mezarını ziyaret etmek ve de, beni Elmalı aşığı yapan, önceki yıl kaybettiğimiz Anadolu Ajansı Elmalı Muhabiri can kardeşim sevgili Hasan Akdemir’in kabrini ziyaret edip, ruhuna Fatiha okumak olacak.

Haa… Bir de…

Kaybolan Elmalı Yeşil Yayla Yağlı güreşlerinin arşivini kaybedenlerin (!)

ruhuna FATİHA okuyacağım…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR