Apartmanlarda risk değerlendirmesi nasıl olacak

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği üzere İş Sağlığı ve Güvenliği yasasında önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden biri de tüm Apartman yöneticilerini ve sakinlerini ilgilendiren bir durum olan risk değerlendirmelerinin nasıl yapılacağı hususudur. Belirtilen tarihlerde bu çalışmanın yapılması durumunda 3.234 TL den başlayan cezalarla muhatap olunabilecektir. Yaklaşım yayınlarında bu konuya yönelik örnek bir çalışma yapılmıştır. Bu hafta bu çalışmayı özellikle Apartman yöneticileri ile paylaşmak istiyorum.
RİSK DEĞERLENDİRMESİNİN AŞAMALARI
Risk değerlendirmesi yapılırken genel kabul görmüş risk değerlendirme aşamalarını sırasıyla uygulamamız gerekiyor. Risk değerlendirmesinin beş aşaması bulunuyor.
Bunlar;
• Tehlikelerin belirlenmesi,
• Risklerin değerlendirilmesi,
• Risklerin derecelendirilmesi,
• Kontrol önlemlerinin uygulanması,
• Denetim, izleme ve gözden geçirme.
Buna göre ilk önce işyerimizin bütün bölümlerini gezerek tehlikelerin neler olduğunu, nelerin insanlara, çevreye ve diğer malzemelere zarar vereceğini tespit etmemiz gerekiyor. İkinci aşamada tehlikelerin hangi risklere sebep olacağını belirleyeceğiz. Üçüncü aşamada riskleri düşük, orta ve yüksek diye sınıflandıracağız. Dördüncü aşamada belirtilen risklerin kontrol önlemleri uygulanacak. Beşinci aşamada ise denetim izleme ve gözden geçirme işlemleri yapılacaktır. Yapılacak bütün bu işlemler kayıt altına alınacak.
Belirlenen risk için kontrol tedbirlerinin hayata geçirilmesinden sonra yeniden risk seviyesi tespiti yapılır. Yeni seviye, kabul edilebilir risk seviyesinin üzerinde ise risk değerlendirme adımları tekrarlanır.
APARTMANLARDA RİSK DEĞERLENDİRMESİ ÖRNEĞİ
Apartmanlarda işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü 30.06.2014 tarihinde başlayacağı için bu tarihe kadar yapılacak risk değerlendirme ekibinde iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimlerinin bulunmasına gerek yoktur.
Risk değerlendirmesi, risk değerlendirme ekibi tarafından yapılacak. Buna göre; apartmanda risk değerlendirmesi ekibi aşağıdaki kişilerden oluşacak:
• Apartman yöneticisi (yönetim kurulu),
• Kapıcı.
Bu ekibe diğer apartman sakinleri de katılabilir. Uzmanlık isteyen konularda da işyeri hekimlerinden, iş güvenliği uzmanlarından, ortak sağlık ve güvenlik birimleri vb yerlerden yardım alınabilir(*). Risk değerlendirmesi normal şartlar altında apartmanlarda 6 yılda bir yenilenecek. Ancak ortaya çıkabilecek yeni risklerin, işyerinin tamamını veya bir bölümünü etkiliyor olması göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesi tamamen veya kısmen yenilenir.
Yukarıda belirtilen risk değerlendirme aşamalarını apartmana aşağıdaki uygulayalım.
Risk Değerlendirme Tablosu
Tehlike Riskler Önlemler Denetim, İzleme
1 Çöp bidonları Yangın Her gün çöp bidonları düzenli olarak boşaltılacak Uygulamanın kontrolü
kontrol listesinin hazırlanması
2 Zemin katta ve sığınakta seyyar elektrik kabloları kontrolsüz şekilde bulunuyor Kaçak akım
elektrikçarpması
takılıpdüşme Kontrollü kullanılacak Uygulamanın kontrolü
kontrol listesinin hazırlanması
3 Merdivenlerde
aşınmalar Takılıp düşme Merdivenin aşınan yerleri derhal düzeltilecek Uygulamanın kontrolü
kontrol listesinin hazırlanması
4 Merdiven korkuluklarının boyu kısa Çocukların ve yaşlıların düşmesi
yaralanmave ölüm Korkulukların boyu yükseltilecek Uygulamanın kontrolü
kontrol listesinin hazırlanması
5 İki yerde kırık priz var Elektrik çarpması
yangın
kısa devre Kırık prizlerin derhal değiştirilmesi Uygulamanın kontrolü
kontrol listesinin hazırlanması
6 Oluklar iyi sabitlenmemiş Yaralanma
su akıntısı Oluklar sabitlenerek gerekli kontroller yapılacak Uygulamanın kontrolü
kontrol listesinin hazırlanması
7 Balkon kenarlarında saksı bulunması Saksı düşmesi
yaralanma
ölüm Balkon kenarlarından saksılar kaldırılacak Uygulamanın kontrolü
kontrol listesinin hazırlanması

8 Kapıcının sağlık muayenesi yapılmıyor Meslek hastalığı riski İşe girişte sağlık raporu alınacak ve periyodik olarak sağlık kontrolü yapılacak Uygulamanın kontrolü
kontrol listesinin hazırlanması

9 Sığınıkta yağ, bez, kağıt ve temizlik malzemesi var Yangın Sığınakta periyodik olarak temizlik yapılacak. Yanıcı ve yakıcı malzeme bulundurulmayacak Uygulamanın kontrolü
kontrol listesinin hazırlanması


* Derecelendirme daha çok kimyasalların olduğu yerlerde ölçüme bağlı olarak yapıldığından burada derecelendirme yapılmamıştır.
*Tehlike kaynakları her apartmana göre değişkenlik gösterebilir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR