Kurumsallaşamayan şirketlerimiz!..

MAKALEYİ DİNLE

Kimi bitmiş ya da henüz tamamlanamamış, yol üstü yapılarda tanık olduğum bir ilan beni hem acı bir tebessümle güldürür hem de merakımı kamçılar; “Kurumsal firmalara kiralıktır!”

  • Bu ilanı asan “kurumsallıktan” ne anlıyor? diye düşünürüm!

Zannımca, “mali gücü yüksek ve güvenilir, sağlam firma” arayışı olmalı!?

Son 5-6 yıl, Kocaeli Üniversitesi İzmit Meslek Yüksek Okulu’nda “Kurumsallaşma” dersi vermiş bir kişi olarak, bu konuda söyleyeceklerim olmalı, diye düşünüyorum…

Kurumsallaşma; “Bir kuruluşun, iç ve dış hedef kitlesi üzerinde olumlu bir imaj oluşturmak ve bu olumlu imajı sürdürebilmek için yapması gerekenleri” açıklar. Örneğin;

  • Kuruluş, “işinin ehli profesyonellerce” yönetilmeli,
  • Çalışanları başta olmak üzere tüm muhatapları karşısında (müşterileri, bayileri, tedarikçileri) şeffaf, dürüst, güven duyulan bir firma olmalı,
  • Firma isminden “logosuna” , ambleminden-renklerine, eleman seçiminen “kalite” kültürüne kadar, belirli normları olmalı.

Bu yazıda “Kurumsallaşma” konusunun ayrıntısına, “ders verir gibi girme” olanağım ve okuyucumu uzun bir yazı ile sıkmaya hakkım yok!.. Özetin özeti şu; Güvenilir firma olacaksın!..

Kendisini “kurumsal firma” diye açıklayan firmalar, çağın iletişim teknolojisini kullanıyorlar; “Sizi müşteri temsilcimize bağlıyorum. Kurumsal kalite ilkelerimiz uyarınca, konuşmalarınız kayıt altına alınmaktadır!” iletileri ile karşılaşıyoruz! Ne güzel!

Kimi firmalar, bu bant kaydını, müşerisi karşısında, “bir hukuki sorun halinde “kanıt” olarak kullanmak için yapıyor!

Peki, karşınızdaki “dijital muhatabın konuşmalarını” yeterince anlamanız kolay mı!?

“Kurumsal” olma iddiasında bir “beyaz eşya” teknik servisi ile görüşüyoruz; çamaşır makinesinin tipi ve sorun hakkında bilgi veriyorum. Kırılmış olan kapak değişecek. Görevli; “Servis görevlimiz gelecek, sorunu bizzat tesbit edecek” diyor! Peki, bu gelişinde yalnızca “tesbit” yapacak servisiniz “ücret” talep edecek mi? Diyorum; “Evet 40 TL. ödeyeceksiniz” diyor! “Peki, ya kapak yoksa?” Yanıt şu; “o zaman yeni makine alacaksınız!”

  • Bana yeni bir yazı konusu çıkardınız, teşekkür ederim, diyorum!

Telefonu kapatıyorum ki, servisten telefon geliyor; “Efendim, servis elemanımız şu saatte size ulaşacak, ücret de ödemeyeceksiniz!..

Bir başka örnek;

Milas’tayız. Yine sorun çamaşır makinesi! Servisi arıyorum; “Biz o servisi 5 yıl önce bıraktık. Bizden sonra da 3 servis değişti” diyor karımdaki! “Kurumsallaşmayı” görüyor musunuz?!..

Son örnek, bir internet firmasından.

444’lü telefonu arıyorum. Giriş iletileri sonrası, “Müşteri Temsilcisi” çıkıyor karşıma. Konuşmalarımız kayıt altında!

“Üç ay süreyle internet aboneliğimi dondurma hakkımı” kullanmak istiyorum. Anamın kızlık soyadının ikinci ve son harfinden sonra “vatandaşlık numaramı” da veriyorum! “Sizin aboneliğiniz içinde aynı hattan “filan” TV programı aboneliğiniz de bulunuyor!” diyor!

 İlk kez duyuyorum!

Müşteri Temsilcisi; “Önce bu aboneliği iptal etmeniz gerekiyor” diyor! Beni, başka bir temsilciye bağlıyor! Uzun bir uğraş sonrası, “televizyon aboneliğimiz” iptal ediliyor! Sonra, yeniden 444’lü telefonu arıyorum! Yine aynı “engelli koşu” misali süreç sonunda “üç aylık dondurma” işlemi yapılıyor! Ama ben yaklaşık 1 saat içinde bu işlemi yaptırabiliyorum!

Son söz;

Bu ülkede “Kurumsallık” bu kadar oluyor!

Tıpkı, Siyasetteki kurumsallık gibi!..

Kurumsallığınız batsın!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR