AK Parti'yi sıkıntıya sokan İrlandalılar

MAKALEYİ DİNLE

 

Koltuk çok tatlıdır. Siyaseten bir yerlere gelmişseniz orayı terk etmeniz çok mümkün olmayabilir. Zor bir durumdur tercih edilmemek. Hangi partide olursa olsun bu durum böyledir. Bugüne kadar CHP ile bu konuya çok alışkındık.

Yani yerini yurdunu beğenmeyen birçok samimiyetsiz insan, ‘Ben oynamıyorum, küstüm’ diyerek çocukça bir eda ile terk etmişti partisini.

CHP, sonunda bu konuya köklü bir çözüm buldu ve meclis listesi de dahil olmak üzere örgütün önüne koyduğu sandık ile başkan ve meclis üyesi adaylarını belirledi. Çıkan sonuca itiraz etmek isteyenlerin dilleri, elleri, kolları şu anda bağlı. Çünkü partilerinden onları isteyen insan sayısı çok az olduğundan beklenen sıralamaya giremediler. İtiraz hakları tamamen ellerinden alınmış durumda.

Kota konusunda da, yine sandıktan çıkan başkan adayının çalışmak isteyeceği, oy pazarlığına gireceği kişiler olabilir. Bu da ona verilmesi gereken bir haktır. Artık doğru isimleri bulur ya da bulamaz, bu tamamen onun kaderidir, insandan ne kadar anlıyor görmüş oluruz…

Fakat CHP de bile böyle bir yöntem belirlenirken, hala yozlaşmış biat kültürü ile yanlış yollara sapan AK Partili dostlarım, demokratik bir yapıyı henüz kanıksayamadıklarından eski CHP’deki sorunları bugün kendi bünyesinde yaşamaya başladı. Eskiden kol kırılır ve yen içinde kalırdı iktidarda. Ancak artık bu böyle değil. Pasta büyüdükçe, zafiyetler de büyüdü. Birileri pastanın kremasına bir parmak sallamak için fırsat kollarken, kimilerini de bırakın kremayı, büyük dilim bile kesmez oldu. Artık pastanın tümünü midelerinde istiyorlardı onlar.

Haliyle bu da uygun görülmeyince isyankar kesildiler birden parti büyüklerin başına. Dilovası’ndaki istifaların kime hizmet ettiğini üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyorsunuzdur. Körfez’de yaşananlar partinin adeta dibine konulmuş dinamit gibi. Çayırova’daki iki defada yüzlerce insanın partiden ayrılması öyle küçümsenecek bir hadise değil…

Bu durum ancak ‘içimizdeki İrlandalılar’ ya da ‘dahili teferruatlar’ sözü ile izah edilebilir.

Evet, görüntüye göre AK Parti artık öyle erişilmez bir parti değil. Parti içinde zamanında değer verilen birçok isim şayet bugün istifa edenleri, dahası ayrılmadığı halde el altından başka partilere çalışan insanları görünce, duyunca ‘yuh artık’ demekten kendimi alamıyorum.

AK Parti’de partililerin fikirlerine değer vermeyen yönetimlerin bundan daha farklı bir sonuç beklemelerini de anlamıyorum. 2002, 2004 ve 2007 seçimlerindeki samimiyet, sonucu ne olursa olsun 2009 ve 2011 seçimlerinde yoktu. Giderek iktidardaki siyaset kişisel rant düşüncesine doğru kaydı. Bu da doğal olarak ‘eksen kayması’ şeklinde izah edilebilir.

Şayet böyle olmasaydı, ayrılıkların sayısı bu kadar fazla olur muydu?..

İktidar temsilcileri, yerelde ve genelde artık şapkalarını önüne koymak ve siyasi kararlarını mantık ilmine dayanarak vermek zorundadır. Yoksa bu yapı, bünyesinden daha ‘İrlandalı’ ya da ‘teferruat’ üretir…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR