Reyting uğruna

MAKALEYİ DİNLE

Spor bireysel ve takım oyunları olmak üzere amatör ve profesyonel, bilinçli veya bilinçsiz, sosyal hayatımızın sinema, tiyatro, müzik gibi gereksinimlerinden birisi, hatta en önemlisidir.
Aslında insanoğlu doğumdan ölüme spor yapmaktadır. Kentte yaşayan birey, tarlada çalışan çiftçi yaşam boyu spor yapmaktadır. 
Aslında kurum ve kurallar düzeyinde de devlet kontrolünde profesyonel amatör hizmet edilmektedir. 
Dünyada en fazla ilgilenilen spor dalı futbol, basketbol, voleybol gibi branşların yanında kıtalara bir göz attığımızda uzakdoğunun bireysel sporlara daha fazla önem verdiğini görmekteyiz.
Uzakdoğu sporlarının insan beden ve ruhunu eğiten bir özellikte yapıldığını kurallar neticesinde anlayabiliyoruz. Bu bağlamda tüm spor dallarını sosyal hayatımızdaki sinema, tiyatro, müzik gibi aktivitelerle örtüşen ve hayatımızı süsleyen bir obje diye algılamalı ve spora öyle bakmalıyız. Uzakdoğu sporlarından örnekleri sıralarsak inanın sayfalar yetmez. Sumo güreşi, judo, karate, tekvando gibi… Bu mantıkla spora baktığımızda bir disiplin altında yaşamamıza renk kattığını görebiliriz. 
Dünyada en fazla ilgi gören branş futboldur. Nedeni de bence ekonomik ve rant kapısı olduğudur. Gittikçe de maddi tarafı ağır basıyor maalesef. UEFA’dan FIFA’ya kadar amatör ve profesyonel kulüpler bazında hangi taşı kaldırırsanız altında mutlaka bir değil, binlerce pislik çıkıyor. Statlardan spor salonlarına da sirayet etmeye başladı ve çok zor bir dönem yaşıyoruz bence. Gidişat hiç iyi değil. Taviz vermeden önlemler almalıyız bir an önce.
Ama ne yazık ki ulusal medyanın yayın yapan spor kanallarının bu kadar rezil, fütursuzca yayın yasağı koymayan RTÜK’ü kutluyorum. İyileri tenzih ederim ama eski hakem ve birkaç eski futbolculardan argo konuşmalarla ve sahte yapmacık münakaşalarla topluma, gençliğe kötü örnek oluyorlar. Açıkça şunu söylemeliyim bizim spor ahlakı yönünden değil, her türlü ahlaki değerlerimizin üstün olması gerekirken bunu Uzakdoğu spor ve sporcularında görmek beni gerçekten üzüyor.
Dünya 3.’ncüsü olması Şenol Güneş’li milli maçlardaki statlardaki uzakdoğlu insanların centilmenlikleri hâlâ belleğimde. Unutmak mümkün değil.
Gerçekten spora bakışları tam sportmence… Ne diyelim, darısı bizim başımıza. Ancak RTÜK görevini yapmalı, yoksa havanda su döver dururuz.
Reyting yapalım ama hak ederek, abuk subuk konuşmalarla değil.
Kalın sağlıcakla.

NOT: Reyting uğruna değer mi hiç, 
nokta kadar menfaat için virgül gibi eğilmeyin.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR