Sadece 10 günümüz kaldı

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

10 Ağustos’ta büyük ve görkemli bir seçim yapılacak. Halk cumhurbaşkanını seçecek. Açıkçası bu tip seçimler öncesinde öyle kesin bir yargı ile net bir sonuç söylemeyi çok doğru bulmam…

Ancak ister istemez belli ölçü içinde tahminlerde bulunabiliyoruz. Çünkü şayet elimize bir veri geçmiş ise, bu verinin kaynağına da güveniyorsak elbette sonuçları herkesle paylaşmayı bir vazife sayarım kendime…

Evet, geçtiğimiz günlerde benim elime bir anket sonucu geçti. İşin aslına bakacak olursak bu anket verileri beklediğimiz oranda bir sonucu içeriyor.

Daha önceki yazılarımda da ifade etmiştim. AK Parti’nin oyu esnek hali ile yüzde 48-52 bandında gidip geliyordu. Kısacası ilk turda meselenin bitmesinin bıçak sırtı bir hal içinde olduğunu belirtmiştim.

Sonraki yorumlarımda ise bu oy oranının bu kez 49-52 arasında olduğunu, azda olsa iktidar safında bir kıpırdanma yaşandığını belirtmiştim.

Elde ettiğim son anket sonucuna göre ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son oyu yüzde 51,3 seviyesinde…

Evet, kiminiz şaşırabilir, kiminiz öfkesinden deliye dönebilir, kiminiz de bana manipülasyon yaptığım eleştirilerini yöneltebilirsiniz…

Ancak unutulmasın ki, bu zamana kadar özellikle Körfez hattı üzerinden AK Partili seçilmişlere ya da parti içindeki önemli isimlere belki de en gerçekçi, en somut eleştirileri ben getirmiştim.

Dolayısıyla meseleye gerçekten tarafsız bir gözle bakabiliyorum. Ancak verileri de kamuoyu ile paylaşmayı bir zorunluluk olarak görüyorum. Tayyip Erdoğan’ın son anketteki durumuna karşılık rakiplerinin durumu açıkçası çok parlak görülmüyor.

Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun oranı yüzde 40,9.

Selahattin Demirtaş ise yüzde 7,8…

Son dönemdeki değerlendirmelere bakacak olursak, Saadet Partisi tabanının ilk tercihi, hatta büyük çoğunluğunun tek tercihi Erdoğan olacak. Aynı şekilde HDP cephesinden gelen, “İkinci tura Erdoğan ve İhsanoğlu kalırsa desteğimizi Başbakan’a verebiliriz” şeklindeki açıklamalardan sonra doğu ve güneydoğudaki oylardan Erdoğan’a doğru kayış gözleniyor.

Benzer bir durum MHP ve BBP seçmeni için de geçerlidir…

Ayrıca adaylardan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun da oy oranı yüzde 40’ın altına hiç düşmedi. Hatta ilk çıktığı döneme göre adaylar arasında en hızlı yükselen isim durumundaydı. Ancak bu performans şimdilik yeterli olmamış gibi görünüyor.

Ayrıca bu sonucun ortaya çıkmasının temel bir sebebi var. AK Parti ve Başbakan Erdoğan, bu seçime 12 yıllık tecrübeleri ile hazırlanıyorlar. Oluşturulan çok özel komisyonlarla çalışılıyor. Bu komisyonlar il il gezerek halka birebir temas ediyor. Son seçim analizleri de yapılarak sandıklarda oy kullanacak olan seçmen üzerinde etki kuruluyor.

Buna karşılık özellikle MHP ve CHP saflarında yapılan sandık çalışmaları ile genel olarak parti içi eğitimlerle sınırlı kalmış gibi görünüyor. Bu da haliyle iktidar temsilcilerinin meydanı boş bulmasına neden oluyor.

AK Parti’deki genel yükselişin sebebini en kısa şekilde böyle izah edebiliriz.

xxx

AK Partili dostlarıma yine de bir hatırlatmada bulunmak istiyorum.

Evet, işler şu anlık rayında gidiyor olabilir. Sürekli artan bir ivme yakalanmış olabilir. Ancak şu son 10 günlük sürede yaşanabilecek en küçük bir rehavet yapılan o kadar çalışmanın bir anda yerle bir olmasına neden olabilir.

Son Yalova seçimleri en bariz örnektir. Meseleye şayet biraz olsun ciddi bakılabilmiş olsaydı, belki de bu kentte de seçimler kazanılabilirdi. Muhalefetin birleşmesi gibi sebepler bahaneden öte anlam taşımaz. Sonuçta cumhurbaşkanlığı seçiminde de yine aynı muhalefete karşı mücadele verilecek.

Sözün özü, sadece elime geçen bir anket sonucunu sizlerle paylaşmak istedim. Sebeplerini de anlattığım gibi Başbakan Erdoğan’da bir yükseliş söz konusu. Ancak yine de son kararı milletimiz verecektir.

Milletin terazisi hiç şaşmaz. Doğru bildiğini hep birlikte okur, doğru bulmadığının da hep canına okumuştur.

Şunun şurasında sadece 10 günümüz kaldı. Bekleyip göreceğiz…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR