Kobani neden bu kadar önemli?

MAKALEYİ DİNLE

IŞİD, Kobani'yi almak için bastırıyor, kentteki Kürt güçleri direnmeye çalışıyor.

Peki Kobani neden bu kadar önemli?

İşte 5 soruda Kobani’nin önemi…

 

Kobani'nin IŞİD için önemi nedir?

IŞİD, Tel Abyad, (Şanlıurfa Akçakale karşısı) Carablus (Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısı) ve Rakka'yı kontrol altında tutuyor. Bu üçgenin ortasında Kobani var. IŞİD Kobani'yi de alırsa, bölgeler arasında kesintisiz bir irtibat kuracak. Bu bölgelere doğru ilerlemesi de lojistik olarak kolaylaşacak.


Kobani'nin Suriye Kürtleri için önemi nedir?

PYD'nin Ocak ayında ilan ettiği üç kanton yönetimin coğrafi olarak ortasında duran alan Kobani. Kobani'nin yaklaşık 200 kilometre batısında Afrin, doğusundaysa Cezire kantonu var. Bu üç kanton arasında da Arap nüfus ağırlıklı bölgeler bulunuyor ve bu bölgeler IŞİD'in elinde. Kobani düşünce, diğer PYD kantonları da zayıflayacak. IŞİD de çok geniş bir alanda egemenlik kuracak.


Kobani'nin Türkiye için önemi nedir?

Kobani'nin karşısında Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi var. İki yerleşim arasında da Mürşitpınar Sınır Kapısı bulunuyor. Kobani, IŞİD'in eline geçerse, Türkiye-Suriye arasındaki bir sınır kapısı daha IIŞİD2in denetimine geçecek. IŞİD şu anda Şanlıurfa Akçakale-Tel Abyad Sınır Kapısı'nı, Gaziantep-Karkamış kapısını ve Kilis Çobanbey-El Rai kapısını elinde tutuyor. Türkiye insani yardımlar ve geçişler dışında bu kapıları kapalı tutuyor.


Kobani'nin nüfusu nedir?

Kesin bir rakam olmamakla birlikte Suriye iç savaşından önce 200 bin civarında olan ve ağırlıklı olarak Kürtlerin oluşturduğu nüfus, savaştan sonra gelen göçlerle arttı ve PYD kaynaklarına göre bir milyona yaklaştı. Özellikle Halep, Şam ve Humus'un Kürt mahallelerinden Kobani'ye göç edenler oldu. Şehirde savaştan kaçan Türkmen ve Araplar da var.
 

IŞİD saldırısından önce Kobani'nin durumu neydi?

2014 yılının Ocak ayında PKK'nın Suriye kolu PYD'nin özerklik ilan ettiği Kobani'nin etrafı IŞİD ve diğer Suriyeli muhalif gruplarla çevriliydi. Türkiye sınırı ise, özerklik ilanından beri kapalı. Kobani'den özel izinle Türkiye'ye gelen bir PYD grubu, gıdaların bitmek üzere olduğunu söylemiş, sınırın açılmasını istemişti.
***
Ancak Türkiye'nin PYD'yi muhatap almak için 3 şartı bulunuyor. PYD'nin rejimle işbirliği yapmaması ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler'e (SMDK) katılması, Türkiye'nin güvenliğini tehdit edecek faaliyetler içinde olmaması ve özerlik ilanı gibi emrivaki oluşumlardan kaçınması. Kaynak: Al Jazeera Turk

***

AKP’nin IŞİD, politikası ters tepti…

Kürtler ayaklandı…

Doğuda Kobini’yi fırsat bilen Hizbullah ve PKK birbirine girdi.

Ölü sayısı 20’yi geçti…

Dikkatinizi şuraya çekmek istiyorum;

Ölenler, polisle veya jandarma kurşunuyla ölmedi…

Ölenler birbirleriyle yaptıkları çatışma sonrasında ya Hizbullahlı ya da PKK’lı… 

***

Türkiye’de sokağa çıkma yasağı 12 Eylül 1980 yılında ilan edilmişti…

Asker darbe yapmıştı…

Tam 34 yıl sonra Doğu’nun bazı illerinde sokağa çıkma yasağı kondu…

O yılları hayal meyal hatırlıyorum…

Artık Türkiye’de sokağa çıkma yasağı konacak şekilde olaylar olmayacak derken, 34 yıl sonra Türkiye yine karıştı…

AKP iktidarı, IŞİD üzerinden belli planlar yapmaya çalıştı, ama Kobani ateşi, şu sıralar tüm Türkiye’yi yakmaya başladı.

Şu bir gerçek ki, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

 

İsa Dede, Mehmet Sinan Dereli’ye atandı

Uzun yıllar Darıca Gökşen Mustafa Yücel Anadolu Lisesi müdürlüğü görevini yapan İsa Dede İzmit Mehmet Sinan Dereli Ortaokuluna Müdür olarak atandı. Görev yaptığı Darıca Mustafa Gökşen Yücel Anadolu Lisesi’nde son derece başarılı çalışmalara imza atan İsa Dede’nin aynı başarıyı İzmit Mehmet Sinan Dereli Ortaokulu’nda da göstermesi bekleniyor.

 

MMO’dan seminer

Makina Mühendisleri Odası, yarın saat 14.00’da şubenin Ücretli ve İşsiz Mühendisler Komisyonu tarafından Eğitim Salonunda Dr. Murat Özveri  (Avukat) ve Engin Çelik (DERİTEKS Örgütlenme Uzmanı)`in katılımıyla Hizmet Akdinin Kurulması, Süreci ve Sonlandırılması-Haklar ve Yükümlülükler konulu seminer düzenliyor.

 

Bilge Saral’a tebrik ziyareti 

Geçtiğimiz hafta Türk Hava Kurumu Gölcük Şubesi Başkanlığı’na getirilen Bilge Saral ve yönetimi hakkında Türk Hava Kurumu Gölcük Şubesi Denetim Kurulu Başkanı Mustafa Cintaş duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Başkan Cintaş yeni Başkan Saral’a ve yönetimine başarılar diledi. Şube başkanı Banu Devrim, geçtiğimiz günlerde istifa etmişti.

 

Gölcük’e ilk dişevi!

12 yıldır Gölcük’te diş hekimliği hizmeti veren 4 genç ve dinamik hekimler olan Dr. İbrahim Akgündüz, Dr.Levent Taşkent, Dr.Ali Akçay, Dr.Selma Akçay ortaklığında kurulan DİŞEVİ Ağız Diş Sağlığı Hastanesi  Projesinde sona yaklaşıldı.Hastane, Donanma B Kapı karşısında Kaymakamlık lojmanının tam yanında Turgut Sayın Caddesi No:1’ de hizmete yılbaşında başlayacak. Bölgenin en büyük diş tedavi polikliniği olan DİŞEVİ’nde Başiskele, Gölcük, Değirmendere, Karamürsel  halkını diş tedavisinde son teknolojik yeniliklerle tedavi olabilme imkanı sunuluyor. DİŞEVİ bölgenin “İMPLANT Uygulama Merkezi” olacak

 

Başkan Toltar’a kültür envanteri

Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Taner Aksoy, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar’ı ziyaret etti. Dilovası’nın tarihi dokuları ve restorasyonlar ile ilgili Aksoy ile bilgi alışverişinde bulunan Başkan Toltar, “İlçemizi ortak akıl ile yönetiyoruz bizim için her görüş, her fikir çok önemli her zaman Dilovası’nın geleceği için bilgi ve fikir alış verişinde bulunuyoruz” dedi. Aksoy, Başkan Toltar’a Kocaeli Kültür Envanterini hediye etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR