Dil eğitimi alan AKP değil, AK Parti der!

MAKALEYİ DİNLE

Büyükşehir Belediye Meclisi önceki gün toplandı. Gündeme yine Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve CHP Grup Başkan Vekili Av. Fahri Örengül’ün diyalogu damgasını vurdu. Nasıl ki, aşıklar atışıyor, Başkan Karaosmanoğlu ve Örengül de “aşıkları” aratmıyor…
İşte iki Aşık Karaosmanoğlu ve Aşık Örengül’ün bu ayki atışmaları;

DEPREM KONUSU;
KARAOSMANOĞLU: Deprem kuşağında olup da en hazırlıklı olan illerin başında biz geliyoruz. Hazırlıklarımız bitmiş değildir. Yıkılması gereken binalar var. Özel gündemli depreme hazırlıklı olarak toplanabiliriz. Belediye başkanları bu yönde hazırlık yapsınlar.
ÖRENGÜL: Kocaeli depremi sonrasında KOBE’den buraya gelindi. Buraya gidilip teknik bir gezi yapılmalıdır. Bu iki yer birbirine benziyor. Depremle ilgili bir toplantı yapalım. Kentin dinamiklerini de katalım.
NORM KADRO UYGULAMASI
ÖRENGÜL: Büyükşehir Belediyesi’nden gidenler var. Yasada eziyet vardır. Teknik eleman olmadık işlerde çalışıyor. İtirazlar var. Bu şikayetlerin dinlenmesi için talimat vermenizi bekliyoruz.
KARAOSMANOĞLU: Konu hakkında cevap vermedi.
KARTEPE DENİZ OTOBÜSÜ
KARAOSMANOĞLU: Kartepe yolcu otobüsü kaçırıldı. Keşke olmasaydı. O gece sabahladık. Kriz masasında operasyon iyi idare edilmiştir.
ÖRENGÜL: Güvenlik zafiyeti var.
KARAOSMANOĞLU: XR cihazı konulacaktır. Arabalı vapurlar var. Orada hemen biniliyor. Bunlar olabiliyor. Her şey güvenlik değildir. Kameralardan ve biletlerden önemli bilgiler alındı. Oradan sonuca gittik.

DİL VE EDEBİYAT DERNEĞİ
ÖRENGÜL: Dil ve Edebiyat Derneği, AKP teşkilatlarından sorumlu genel başkan yardımcısı olan AKP Milletvekili Ekrem Erdem başkanlığında çalışan, Bülent Arınç, Ömer Dinçer, Burhan Kuzu, Ayşe Böhürleri Lokman Ayva, Ahmet Misbah Demircan gibi AKP’nin de kurucuları, milletvekilleri ve belediye başkanlarının olduğu bir dernektir. Derneğin Kocaeli Şube Başkanı Ali Yeşildal’dır. Yeşildal belediyeden destek istemektedir. Bu dernek, Türk Dil Kurumu’na alternatif olarak kurulmuştur. Hitler de kanuna uygun işler yapıyordu. Keskin iktidarla kanun yapılması durumunda kanun hükümeti olup çıkarsınız. Atatürk’ten sonra siyasetçiler zenginleşmeye başlamışlardır. İlim Yayma Cemiyetine iyi yurt verildi. İlim Yayma Cemiyeti’nde yöneticiler Büyükşehir Belediyesi’nde çalışanlarıdır.
KARAOSMANOĞLU: Bu sevindiricidir. Toplum içerisinde yer alarak çalışıyorlar.
ÖRENGÜL: Meclis derneğe para aktarılması için yetki aldı. Belediyeden bu derneğe kaynak aktarılması yasal değildir. Sizin yaptığınız ayıptır…
KARAOSMANOĞLU: Ayıp göremiyorum…
ÖRENGÜL: Kamusal güç ile kent AKP’leşiyor. Kaynaklar sadece sizlere oy verenlerin kaynaklarından değil, bize destek verenlerin de kaynaklarıdır. ÇYDD yurt aramaktadır. Buraya verilmiyor. Buraya aktarım yapılıyor. Hukuki boyutunda uygun değildir. Buraya aktarma olağanız yoktur. Kamu yayarına destek adıyla yapılıyor. Tam bir AKP’lileştirme çalışmasıdır.
KARAOSMANOĞLU: Halk yetki vermiştir. Sizde yetki verdiğinde kullanırsınız. Vatandaş her seçimde daha fazla oy vermektedir. Her kararımızı CHP’ye göre versek iktidar olamayız. İş yapamayız. Dil eğitimi almış olsanız, AKP değil, AK Parti dersiniz...
ÖRENGÜL: Dilimin takdiri diploma ile görülmektedir. Bu dil eğitimi, siyasetin vıcık vıcık olduğu yerdir.
KARAOSMANOĞLU: Siz CHP’lilerin hastalığıdır bu. Her şeyden çekinmeyin. Burada dil ve kültür çalışması yapılacaktır. Endişe etmeyin, korkmayın. Buradaki kişiler Türkiye’nin vatandaşıdır.
ÖRENGÜL: Derneğin kurucularına bakın, hepsi AKP’li…
KARAOSMANOĞLU: Burada siyaset yapılmayacaktır. Burada dil ve edebiyat çalışması yapılacaktır.

KANDIRA OSB SORUNU…
CHP’Lİ ALİ HAYMANALI: Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması önümüzdeki Nisan ayında inşaatının başlanacağı açıklanan ve içme suyu barajı olan Namazgâh Barajı’nın suyunun kirlenmesine neden olacağından burada Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasına karşıyım.
KARAOSMANOĞLU: Havzanın korunmasında birinci derece de sorumlusu benim. Gereken tedbirler alındığında endişelenecek durum yoktur.
ÖRENGÜL: Sanayi Bakanlığı emrediyor, burası yapıyor. Ankara dayatıyor burası yapıyor.
KARAOSMANOĞLU: Belediye tarafından buraya yapılan OSB’nin yapılması kararı verilmiştir. Sanayiye izin vermeyiz. Tarım bakımından kaldırılmasına destek veriyoruz. Burada işlenen ürünler buradan alacaklardır.
ÖRENGÜL: Köylü o zamana kadar sağ kalırsa.
KARAOSMANOĞLU: Köylü CHP döneminde sıkıntı yaşamıştır. Bizim dönemimizde sıkıntı yaşamıyor. Kurallar olduğu sürece sorun olmaz…
***
Aşık Karaosmanoğlu ve Aşık Örengül’ün atışmaları böyle…
Başbakan Erdoğan “AKP” diyenler için edepsiz demişti… Karaosmanoğlu da “AKP” diyenleri “dil eğitimi almamışlar” sınıfına sokuyor…
Sahi, siz hangi sınıftansınız?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR