İşverenlere yeni bir sorumluluk geliyor

MAKALEYİ DİNLE

Meydan gazetesindeki habere göre; Çalışma Bakanlığı’nın getirdiği bazı meslekler için mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalıştırma yasağında son bir aya girildi. Bir ay sonra artık sıvacı veya kaynakçı olmak için bile mesleki yeterlilik belgesi aranacak.

Yaklaşık bir yıl önce yürürlüğe giren bir torba yasa ile önemli bir düzenleme getirilmişti. Çıkartılan kanun ile bazı mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışılması yasaklanmıştı.
Evet, artık çalıştırdığınız bazı işçiler için mesleki yeterlilik belgesi istemek zorundasınız bunun için bir yıllık süre tanınmıştı. Ancak bu bir yıllık sürenin dolmasına çok az kaldı. Yani çalıştırdığınız işçilerin 25 Mayıs 2016’ya kadar mesleki yeterlilik belgesi almasını sağlamanız gerekiyor. Bu tarihten sonra belgesiz işçi çalıştıramayacaksınız. Çalıştırırsanız ceza var…

Belge nereden nasıl alınacak?

Mesleki yeterlilik belgesinin verilmesi ile ilgili kural koyucu makam Mesleki Yeterlilik Kurumu. Bu Kurum, eğitim-öğretim kurumlarına ve üniversitelere mesleki yeterlilik belgesi akreditasyon yetkisi veriyor. Bunun sonucunda da akredite olan eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olanlara kazandıkları mesleki yeterliliklere uygun Mesleki Yeterlilik Belgesi veriliyor.
Bu belgeyi alan işçi bir bakıma yapacağı işle ilgili gerekli bilgi ve beceriye sahip sayılıyor. Umarım bu sistem sağlıklı işler ve verilen belgeler gelişi güzel dağıtılmaz.

Hangi mesleklerde zorunlu?

Mesleki yeterlilik belgesi ile çalıştırma zorunluluğu şimdilik bütün sektörler ve işyerleri için geçerli değil. Ama zamanla bunun kapsamı genişletilecektir.
Öncelikle kapsamda olan işyerleri, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olanlar. Yani az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışanlar için bu yükümlülük yok. Bunun yanı sıra Mesleki Yeterlilik Kurumu bir sene önce bir tebliğ yayımladı ve hangi işlerde belge alınması gerektiğini belirledi. Dolayısıyla şimdilik sadece tebliğde yer alan işler için belge alınacak.

Bu mesleklerden bazıları şöyle;

Ahşap kalıpçı, alçı uygulayıcısı, alüminyum ve çelik kaynakçısı, bacacı, betoncu, doğalgaz personeli, duvarcı, ısı yalıtımcısı, inşaat boyacısı, makine bakımcısı, sıvacı, ses, su ve yangın yalıtımcısı
İşte bunlar gibi tebliğde 40 tane meslek belirlenmiş ve hemen hemen hepsi de çok fazla işçinin çalıştırıldığı ana mesleklerden.


Ceza 500 TL

Peki belgesiz işçi çalıştırırsanız ne olacak? Şayet belgesiz işçi çalıştırdığınız tespit edilirse işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü tarafından her bir çalışan için 500 TL idari para cezası verilecek. Bu cezanın ne kadar caydırıcı olduğu ve ülkemizdeki denetim oranının ne seviyede olduğu ayrıca düşünülmesi gereken bir husus. Bu sebeple getirilen bu sistemin daha etkin kontrolü ve uygulanmasına yönelik önlemler alınması gerekiyor. Mevcut haliyle bu kuralların işverenlerce ihlal edilmesi yüksek ihtimalli görülüyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

sedat akın - m.y.k belge zorunluluğu 24mart 2017 tarihine ertelendi. resmi gazetede tebliğ yayınlandı. araştırma yapılmadan neden panik havası yaratılıyor. anlamak mümkün değil.

Yanıtla . 0Beğen 02 Mayıs 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR