AKP’li Ceyhan’a bu soru sorulmalıydı?

MAKALEYİ DİNLE

AKP’li Ceyhan’a bu soru sorulmalıydı?

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, önceki gün gündeme dair açıklamalarda bulunurken, hedefinde HDP vardı. HDP’nin Ankara’da yaşanan olay sonrasında alana gitmesinde ortaya çıkan kareleri eleştiren Ceyhan, “Anma programında ortaya çıkan karelerde fitne gülüşler, gülümsemeler görülmektedir. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekkaya’nın gülümsemeleri herkes tarafından görülmektedir ”dedi. Toplantıyı takip edenler Ceyhan’a şu soruyu sormalıydı; “Gazetecilerden biri İçişleri Bakanı Selami Altınok’a istifa edecek misiniz? diye sordu. Adalet Bakanı bu soruya güldü. Bakanın bu gülüşü de fitne bir gülüş müydü?”

 

1 Kasım seçimlerine sayılı günler kaldı…

Cumartesi günü Ankara’daki bombalı saldırı, siyasetin seyrini değiştirdi.

Türk Ocakları Genel Merkez ve Şube Başkanları İstişare Toplantısı önceki gün Bolu-Gerede’de yapıldı. Toplantıda Türkiye'nin temel meseleleri ve bu meselelere dair çözümler hakkında görüşler ile ülkemizin iç ve dış politika gündemini işgal eden ana başlıklar tartışıldı.

Toplantıda ilimizi temsil eden Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, toplantının sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaştı.

***

1.Türkiye'de meydana getirdiği tahribat, bütün boyutlarıyla göz önünde olan "Çözülme Süreci”, tamamen tarihe gömülmeli ve terör örgütüyle akılcı mücadeleyi esas alan millî devlet stratejisi, vakit geçirilmeden yürürlüğe konulmalıdır.

2.İçine düşürüldüğümüz terör girdabı, ülkemizin en önemli gündemidir. “Çözülme Süreci” boyunca kuvvetlenen “etnik bölücülük”, vatan toprakları üzerinde terör kantonları kurmak, siyasi uzantıları vasıtasıyla etnik ayrışma sürecini hızlandırmak ve Suriye'de fiilen egemen hâle geldiği bölgeleri birleştirme hedeflerine aynı anda ilerlemek için büyük bir saldırı başlatmıştır. Bu büyük tehdit, Türk milletini yeni bir varlık-yokluk mücadelesiyle yüzleşmeye zorlamaktadır. Türk devletini yönetme sorumluluğunu üstlenenler, bu yakıcı gerçeği iliklerine kadar hissetmeli; millî yol haritaları dışında hiçbir çözümün mevcut olmadığını idrak etmelidirler.

3.Suriye iç savaşının, Rusya'nın müdahalesiyle birlikte evrildiği yeni güzergâh, Türkiye’nin sadece bölgesel değil küresel sonuçlar doğuracak bir yangına komşu olduğunu bütün açıklığıyla göstermektedir. Başta PKK ve IŞİD terörü olmak üzere, Suriye'deki yangının ülkemize sirayet etmesine sebep olabilecek bütün tehditleri gözeten millî bir dış politikaya, her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır.

4. Toplantımız devam ederken meydana gelen Ankara'daki menfur saldırı, terörün vahşi ve kanlı yüzünü milletimize tekrar gösterdi. Bir ateş denizine komşu hâle geldiğimiz bu günlerde patlatılan bombaların hedefi Türkiye’mizdir.

***

Türk Ocakları’nın 4 maddelik sonuç bildirgesi böyle…

Bildirgenin sonuç kısmı ise şöyle;

“Türkiye’yi yönetme sorumluluğunu üstlenenler, görevlerinin gereğini hakkıyla yerine getirmeli; ihmal ve aymazlıklara son vermelidir. Binlerce yıllık tarihe sahip Türk milleti, bu badireleri atlatacak güce sahiptir; yeter ki birlik içinde olalım. Büyük Türk milletine saygıyla duyurulur”

***

Türkiye, zor bir süreçten geçiyor.

1 Kasım’da yapılacak seçimlerde nasıl bir sonucun çıkacağını kestirmek zor.

Ama şu bir gerçek ki; Cumartesi günkü patlamadan sonra, 97 vatandaşımız hayatını kaybettikten sonra Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

 

KOÜ'lü öğrencilere saldırıya Konca'dan tepki

HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin Umuttepe'den İzmit merkeze gerçekleştirdikleri barış yürüyüşü sırasında İzmit Merkeze geldikleri anda polis tarafından saldırıya uğramalarına Twitter'dan tepki gösterdi. Konca, şunları söyledi: Üniversite içindeki kitlesel boykot eylemini sindiremeyen polis, İzmit merkeze kadar yürüyen öğrencilere, merkeze geldikleri anda saldırdı. Patlamaya engel olma, sonra "yas" tutuyoruz de sonra protesto edenlere, yas tutuyoruz diyenlere saldır.”

 

İSU bunu ihbar kabul etsin!

Gazetemize mail gönderen okurumuz, İSU’dan şikayetçi oldu. Okurumuz şikayetini şöyle özetledi; Merhaba. Ben İzmit Karabaş Mahallesi’nde oturan bir bayanım. Geçenlerde yani bayramdan önce binamızın kanalında tıkanma oldu. Hemen İSU’ya haber verdik, sağ olsunlar geldiler.Fakat arızanın bina içinde olduğunu yani özel bir usta tutup yaptırmamız gerektiğini söylediler.Bu duruma biraz şaşırdım. İSU ne iş yapar diye derken ikinci bir ekip geldi ve isminin Yaşar bey olduğunu öğrendiğim bir bey kendisinin özel ekibi olduğunu ve anlaşmaları halinde bu işi kendi ekibine yaptıracağını söyledi. Ben şimdi soruyorum gerçekten İSU ne iş yapar? Bir maliyet varsa kurum olarak yansıtsınlar, ama kurum adına gelen yetkili kendi ekibim var deyip nemalanmaya çalışıyor. Resmen bu durumdan oldukça rahatsız oldum. Buradan İSU yetkililerine sesleniyorum. Torpille işe alıp yetki verdikleri kişileri hiç mi araştırmıyorlar. Şimdi daha iyi anladım son seçimde AKP’nin neden oy kaybı yaşadığını, sevgilerimle...” Okurumun görüşleri böyle. İSU bunu ihbar kabul edip olayı araştırsın.

 

CHP’li Tarhan’dan istifa çağrısı

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Ankara’da düzenlenen katliamla ilgili sorumluluğunu kaybetmeyen İçişleri Bakanı ve ölümlerin ardından gazetecilerin sorularına gülen Adalet Bakanı’nı istifaya çağırdı. Tarhan, “Bunun için soruşturmanın ya da incelemenin beklenmesi kadar yersiz bir şey olamaz. Hemen, şimdi, bugün istifa etmeli ya da görevden alınmalı” dedi.

 

CHP’li Yılmaz’dan AKP’li Işık’a eleştiri

CHP Gebze ilçe Başkanı Yakup Yılmaz, önceki gün milletvekillerinin de bulunduğu ortamda bir konuşma yaptı. Yılmaz, “ Kocaeli CHP tüm örgütleriyle seçime hazırdır. Gebze’nin il olmasıyla ilgili konu hassasiyetimdir. Bizim adaylarımız bu konuda taahhüt ve imza vermeye dün olduğu gibi bugünde hazırdır. Gebze’de hiçbir vekil koymayan AKP’li Fikri Işık ben Gebzeliyim diyor. Ama önce gelip Gebze’yi il, Hereke’yi ise ilçe yapacak; sonra ben Gebzeliyim diyecek” dedi. Anlaşılan bu Gebzeli olma meselesi 1 Kasım seçimlerine kadar tartışılacak… 1 Kasım’da alınacak sonuç, bu polemiklere en güzel cevap olacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR