Eleştiriden kurtulmanın bir yolu var!

MAKALEYİ DİNLE

Ünlü yazar Aristoteles’e göre eleştiriden kurtulmanın sadece bir yolu vardır: “Hiçbir şey yapma, hiçbir şey söyleme ve hiçbir şey olma.”

İnsanı iş yaşamında korkuya sürükleyen üç korku kategorisi vardır:
1. Başarısızlık korkusu…
2. Yetersizlik korkusu…
3. Başkalarını hayal kırıklığına uğratma korkusu…
***
İş hayatında başarılı olmak için işte size 50 evrensel tavsiye…

1.İşiniz için tutkunuz olsun. İşiniz sizin için anlamlıysa, iş hayatınız eğlenceye dönüşür.

2. İşin kendisiyle ilgili tutkunuz yoksa, onu yapma gerekçenizle ilgili tutkunuz olsun. Belki işnizi şirketinizi/kariyerinizi sevmiyorsunuzdur, ama kazandığınız para ve işinizin size sağladığı menfaatler ileniz için ihtiyaçtır. Ailenizi düşünerek doğru olanı yapmakla ilgili tutkunuz olsun.

3. Bazı şeylerin değişmesi gerekiyorsa, değişime liderlik yapan siz olun. İşinizi sevmiyor, ama kopamıyorsanız, ondan kurtulmanıza imkan verecek yetenekler geliştirin. Ofisinizde sorun varsa, sorunu çözen siz olun.

4.Küçükten başlayın ve orası temeliniz olsun.

5. Önce apaçık olanı yapın, daha sonra zora geçin. (Aksi takdirde yaptığınız şey, herkesin koparabileceği meyve peşinde olduğunuz kanaati uyandırır.)

6. Bozuk değilse tamir etmeyin, iyileştirin.

7. Öğrenilmesi zor olan şey, ne zaman devam edileceğini ve ne zaman bırakılacağını bilmektir. Bunu size kimse söylemez. Bir noktada karar vermek zorunda kalacak olan sizsiniz.

8. Akılsızlığın tanımı, aynı şeyi yapıp farklı sonuç beklemektir. Sonuç iyi değilse, birşeylerin değişmesi gerekiyor demektir.

9. Kimse tek başına başaramaz.

10. Yardım isteyin. İsterken spesifik olun. Yardım geldiğinde zarif ve minnettar olun.

11. Etrafınızda pozitif insanlar olsun, pozif sonuçlar alırsınız.

12. Çeşitliliği kucaklayın. Kendi zayıflıklarınız telafi etmenin en iyi yolu, farklı yetenekleri olan takım arkadaşları oluşturmaktır.

13. İnsanların hayat tecrübeleri farklıdır. İki insan aynı toplantıya katılır ve farklı izlenimlerle ayrılır. Bunun için münakaşa etmeyin. Durumdan istifade edin.

14. Bir insana saygı ve nezaket dairesinde davranmak için onu sevmek zorunda değilsiniz.

15. Kimseye her konuda yapılması gerekeni söylemeyin ve kimsenin size her konuda yapılması gerekeni söylemesine izin vermeyin.

16. Ne kadar çok yaparsanız yapın ya da ne kadar başarılı olursanız olun, her zaman sizden daha fazlasına sahip olanlar çıkacaktır.

17. Daha azına sahip olanlar da.

18. İşte ne kadar sivrilirseniz sivrilin, kimseden daha fazla değerli olamazsınız. Kimse sizden daha fazla değerli olamaz.

19. Zamanını daha çok yeteneklerini kullanmaya ve iyi olduğu şeyleri yapmaya harcayanın mutlu olma şansı artar.

20. Zayıf yönlerini geliştirmeye harcayanınsa hayal kırıklığına uğrama şansı artar.

21. Pratik, yeni bir yetenek geliştirmenin en iyi yoludur. Yeni bir şey öğrenirken kendinizle ilgili sabırlı olun.

22. Zinde olmanın en iyi yolu yeni şeyler öğrenmektir.

23. Yeni şeyler öğrenmek demek bir işin acemisi olmak demektir. Bu da hata yapmak anlamına gelir.

24. Başlangıç hatalarında kendinize ne kadar müsamahalı olursanız yeni şeyleri o kadar çabuk öğrenirsiniz.

25. Projenizin ya da şirketiniz ilk aşamasında hiçbir zaman ihtiyaç duyduğunuz tüm kaynaklara (zaman, para, insan vs.) sahip olamazsınız. Kimse istediği kaynakların tamamına sahip olamaz.

26. Kaynak eksikliği mazeret değil, kılık değiştirmiş bir lütuftur. Yaratıcı olun.

27. Yaratıcılık ve yenilik, her gün yaptığınız şeyleri yeni yöntemler deneyerek öğrenilebilen yeteneklerdir.

28. Hesaplanabilir riskler alın.

29. Şirketinizin, kariyerinizin veya projenizin başlangıç aşamalarında bir sürü şeye “evet” demek zorunda kalırsınız. Daha sonraki aşamalarındaysa “hayır” demek zorunda kalırsınız.

30. Negatif “geri dönüş” (feedback) bir ihtiyaçtır. Otomotik olarak reddetmeyin. Gerçeğin meyvelerini toplamak için olumsuz geri dönüşü dikkat alın. Meyveleri topladıktan sonra kalanına itibar etmeyin.

31. Eleştirirken iş hakkında konuşun, kişi hakkında değil.

32. Büyük düşünün. Büyük hayal edin. (Alternatifi küçük düşünmek ve küçük hayal etmektir.)

33. Hayalinize nihai bir yol haritası muamelesi yapın. Ona hemen ulaşmak zorunda değilsiniz, ama ulaşmanın tek yolu ona adım adım yaklaşmaktır.

34.  Büyük düşünürseniz “evet”ten çok “hayır” duyarsınız. Kararı verecek olan onlar değil, sizsiniz.

35. Önemli olan basit bir şeyi yaratmanın ne kadar zaman alacağı değil, ortaya çıktığında onun ne kadar değerli ve faydalı olacağıdır.

36. Başarı için sadece bir sır varsa o da şudur: Planlarınızı diğer insanlarla paylaşın ve gelişmeler hakkında onlarla iletişim içinde olun.

37. Network’unuzu geliştirin. Yeni insanlarla tanışmak ve onlarla görüşmek için çaba sarf edin.

38. Şirketinizde hangi teknolojiyi yaratırsanız yaratın, yarattığınız şey bir ürün için değil, insanlar ve iyileştirmeye çalıştığınız hayatlar içindir.

39. Ne kadar başarılı olursanız olun, yine de başarısız olabilir ve büyük başarısızlıklar yaşayabilirsiniz.

40. Başarısızlık kötü bir şey değildir. Sürecin bir parçasıdır.

41. İşler her zaman kötüye gidebilir. Bunun sizi yıpratmaması için yapılması gereken tek şey hazırlıklı olmaktır.

42. Saygılı, ama kararlılıkla insanlara “hayır” demeyi öğrenin.

43. Mümkün olduğunca “evet” demeye çalışın.

44. Sık sık “evet” diyebilmek için, işin kapsamı ve sınırları sizin “evet”inize bağlı olsun.

45. Karşınızdaki insan ne kadar zengin, ünlü ve başarılı olursa olsun; onun da sizin gibi hayalleri, rüyaları ve korkuları olan bir insan olduğunu unutmayın.

46. İstediğinizi almak, mutlu olacağınız anlamına gelmez. Mutluluk, sahip olunanla tatmin olma sanatıdır.

47. Zor karakterlerle çalışmak her işin bir parçasıdır. Saygılı olur, işinizi iyi yaparsanız, onda dokuz o insanı aşarsınız.

48. Onda birinde de kendinizi kurban olarak görmeyin. Onun yerine yeni bir iş bulmak için gerekeni yapın.

49. Bir konuda kendinizi göstermeniz gerektiğinde, projenizi destekleyecek ve size sahip çıkacak bir yönetici bulun.

50. Ne istediğinize odaklanın, ne istemediğinize değil.” (Alıntı t24.com.tr)

Dilenci istilası! 

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, vatandaşların dini duygularını sömürmek suretiyle dilenen şahıslara göz açtırmıyor. Zabıta ekipleri, Hürriyet ve Cumhuriyet Caddeleri ile Yürüyüş Yolu üzerinde yaptığı denetimde 8’i Suriyeli 13 dilenci hakkında işlem yaparken dilencilerin üzerinden çıkan 406 TL’ye kamuya aktarılmak üzere el koydu. Dilenciliği meslek haline getirenler, bu işi yaparken çocuk ve bebekleri kullanıyorlar.

KOÜ’de farklı bir etkinlik!

İzmit Belediyesi farklı bir etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Kocaeli Üniversitesi’nin de katkılarıyla İzmit Belediyesi’nce düzenlenecek Anadolu’nun Manevi Direkleri etkinliği 29 Mart Salı günü saat 19.00 da  yapılacak. KOÜ Umutepe Kampüsü’ndeki Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek etkinlikte, Mevlevi Üstadı Mustafa Özbağı’ın sohbeti, mesnevi okuması, sema gösterisi ve ney dinletisinin yer alacağını söyleyen yetkililer” ücretsiz olan etkinliğimize herkesi bekliyoruz” dediler. Büyük ilgi görmesi beklenen etkinlikte Anadolu’nun manevi büyüklerinden Hacı Bektaş-ı Veli, Mevlana ve Yunus Emre’nin hayatlarından kesitler de sunulacak. 

Yarın konser var!

İzmit Belediyesi Türk Halk Müziği Gençlik Korosu yarın saat 20.00’de SDKM’de konser verecek. Şef Kenan Serhat İnce yönetimindeki koronun halka vereceği ücretsiz konsere ilginin büyük olması bekleniyor.

SDKM temizlenmiyor mu?

İzmit Yahya Kaptan Mahallesi’nde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nin (SDKM) içerisine girenler kuru toz olunduğunu ve bu tozun öksürüğe neden olduğu ifade ediyorlar. Vatandaşlar “SDKM temizlenmiyor mu? İçerisi çok havasız ve tozlu” diye eleştiride bulunuyor.  

Makine Mühendisleri Romanya’ya gezi düzenliyor 

Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi, üyelerine yönelik Romanya gezisi düzenledi. 18-22 mayıs tarihleri arasında 3 gece, 4 gün olarak planlanan gezi, 18-22 Mayıs tarihleri arasında organize edilecek.  Kişi başı ücret 290 euro olarak belirlendi. Ayrıca 120 euro da vize ücreti alınacak. Otobüsle yapılacak geziye katılmak isteyenler Oda’ya başvurabilir. 

KOÜ’de çay protestosu

Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesinde öğrenim gören Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, çay fiyatına isyan etti… Öğrenciler, 1 lira olan çayın 1 lira 50 kuruş olmasını hazmedemedi. Öğrenciler işletmecinin çay fiyatını düşürmemesi üzerine okulun bahçesine semaver kurup, ücretsiz çay dağıtımı yaptı. Ayrıca poğaca ve simit de dağıttılar.  İki gün süren eylemden sonra öğrenciler bir de imza kampanyası başlattı. Öğrencilerin başlattığı eylemin giderek büyüdüğünü gören kantin işletmesi öğrencilerle görüştü. Görüşme sonucu çayın fiyatı 75 kuruşa çekildi. Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri yaptıkları eylemin karşılığını almış oldu. 

Üzülmez moral verdi  


Kartepe Belediye Başkan Hüseyin Üzülmez, Maşukiye Mahallesi sakinlerinden Selim Yeşildağ’ı, Ataşehir Mahallesi’nde oturan Mehmet Avşar ve Cevat Birinci’yi tek tek hasta yataklarında ziyaret etti. Hastaların durumu hakkında da bilgi alan Başkan Üzülmez aile fertlerine, ihtiyaç duydukları konularda yardımcı olmak adına üzerlerine düşeni her zaman yapmaya hazır olduklarını da belirtti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR