Sayın Bakanım ve Vekillerim bekliyoruz

MAKALEYİ DİNLE

Geçen hafta “ Sayın Valim ” seslenmesi ile yazdığım yazı oldukça büyük gürültü kopardı. Halk arasında bu kadar ses getireceğini yazan olarak ben bile düşünmemiştim. İnsanlarımızın büyük bir umudu olduğunu gördüm.

Yazıyı yazdıktan sonra Denizcilik Fakültesinin kurulması konusunun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olduğunu öğrendim. Buna yürekten çok sevindim, kalbim heyecanla çarpmaya başladı. Bu konuda en çok koşuşturmayı Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doçent Doktor Ersin Kaya hocam yapıyor, eline diline sağlık.

Artık iş tüm milletvekillerimizin ve Kocaeli’nin sahip olduğu bakanımızın becerisine kaldı. Ben inanıyorum ki çok bekletmeden hızlı bir şekilde çıkmasını sağlayacaklardır.

Elbette ülkemizin çok önemli meseleleri var iken önceliği olmaz ama bu konu da Karamürsel için öncelik taşıyor. Karamürsel’in yaşaması için önemli bir konu.

Geçmişte belki eğitim kurumlarının Karamürsel’e gelmesini pek önemsemiyorduk ama geçen yıllar bize ne kadar önemli olduğunu ne kadar büyük katkı ve değer kazandırdığını gösterdi. Karamürsel’i önemseyen, Karamürsel’e kazancından yatırım yapan tek işadamı rahmetli Gazanfer Bilge ( Gazanfer Amca) yıllar önce Dereköy’de yüksekokulların gelmesi için yine rahmetli olan Kocaeli Üniversitesi Rektörü rahmetli Baki Komsuoğlu hocam, rahmetli babam ve arkadaşları ile bir toplantı yapmıştı. Bu tarzda yaptığı toplantılara amca beni de çağırırdı. Ve hiç unutmuyorum rahmetli Baki Komsuoğlu Hocam o toplantıda güzel bir konuşma yapmıştı. Eğitim yerleşkelerinin oluşmasının bir yaşam alanına ne kadar büyük getirisi olduğunu anlatmıştı.

Her sene öğrenci potansiyelinin katlanarak artışına karşılık ilçeye girecek ekonomik getirileri grafikler halinde anlatmıştı. Tabii bunun yanında ilçede yaşayan, esnafın, ev sahibinin de nasıl katkılar sağlaması gerektiğini belirtmişti. Çok değerli hocam rahmetli Baki Komsuoğlu Karamürsel’de bir şeyler olması için gerçekten güzel adımlar atmıştı. Ve adımları yine rahmetle andığım Gazanfer Bilge amca maddi katkıları ile desteklemişti.

Bugün ilçede 500 kişilik yurt var ve yenilerinin yapılması için yer aranıyor. Pansiyonlar da yer yok, öğrenciler Gölcük’teki pansiyonlara gidiyor.

Ciddi ticari adımlar atsak Karamürsel’de sosyal yaşam alanları oluştursak gerçek bir potansiyel oluşacak. Bırakın ekonomik getirisini bir kenara, hiç ekonomik getirisi olmasa bile Karamürsel’in ülke genelinde tanıtımında en büyük reklam yatırımı.

Hafta sonu Karapınar ve İhsaniye köyleri arasında kısa bir doğa yürüyüşü yaptık. Yürüyüşe Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, Karamürsel Belediye Başkanımız İsmail Yıldırım, Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, yanı sıra Üniversiteden çok sayıda öğrenci ve halk katıldı. Tabii rahmetli annemin köyü İhsaniye halkı misafirperverliğini göstererek katılımcılara Boşnak böreği ve pogaça ikram etti.

Düşünün her öğrencinin zihninde Karamürsel, İhsaniye, Boşnak böreği ve Boşnaklara ait pogaca, köy peyniri zihinlerinde kaldı. Her gittikleri yerde anlatacaklar. Bundan iyi reklam mı olur?

Denizcilik Fakültesi anladığım kadar ile meclisten geçecektir. Eğer geçmez ise Kocaeli milletvekillerimiz vebalini üzerlerinde taşıyacaklardır. Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım Denizcilik Fakültesinin gelmesi için çabalıyor, yapımına gerekli desteği sağlamak için büyük bir hazırlık içinde. Keza inanıyorum ki Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da hazır bekliyordur.

Ama bir konuda da azim ve yardım gerekmektedir. Madem yapıyoruz, Denizcilik Fakültesi aslına uygun olsun. Yapılan şey dört dörtlük olsun. Denizcilik Fakültesi Karayolları binalarının olduğu yere kurulsun. Şimdiden siyasi alt yapısı oluşturulmalı. Karayolları genel müdürlüğü üzerine ağır baskı yapılmalı.

Karayolları pek sevmez vermeyi. Yerine ya da işine karışılmasını hele hiç sevmez. Onun için güçlü bir siyasi baskı yapılmalı. Ve yapılacak bina her yerde gördüğümüz klasik tarzda olmamalı. Karayollarının kenarında ister İzmit yönü ister Yalova yönü olsun her iki taraftan görünebilecek güzel bir gemi şeklinde olması ne kadar güzel olur. Gelen gecenin beyninde iz bırakır. Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesine iş düşmektedir. Zaman göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Son dakika yapılacak şey yalapşap olur, kıymeti kalmaz.

İnanıyorum ki Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sayın Saadettin Hülagü hocam gerekli çalışmaları yapmaktadır. Kendisinin birçok kişi ile sıkı diyalogları olduğunu medyadan iyi biliyoruz. Diyalog mekanizmasını kullanacağını ümit ediyoruz.

Karamürsel’e Denizcilik Fakültesinin kurulmasını istemenin hiçbir siyasi yönü yok. Herkesin, her siyasi düşüncenin Karamürsel için bu konuda elini taşın altına sokması lazım.

Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık’ın Karamürsel ile ilgili tüm Kocaeli milletvekillerini toplayarak konuyu bir an önce çözüme ulaştırmasını heyecan ve özlemle bekliyoruz.    

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilgutay Bağdat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR