Derince Belediyesi ile Türköz’ün ilişkisi TBMM’ye taşındı!

MAKALEYİ DİNLE

Geçmiş dönemlerin aksine bu yılki CHP Kocaeli Milletvekilleri daha aktif çalışıyor.
Haydar Akar ve Mehmet Hilal Kaplan peşi sıra TBMM Başkanlığına “soru önergesi” veriyor…
CHP’li Haydar Akar, önceki gün Derince Belediyesi ile Türköz İnşaat arasındaki ilişkiyi TBMM’ye taşıdı…
Akar, belediye- firma ilişkisiyle ilgili İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırması istediği 4 soru sordu…
Akar’ın verdiği soru önergesi şöyle;
Kocaeli yerel basınında son zamanlarda yer alan haberlerden, Kocaeli-Derince Belediyesi ve Türköz İnşaat arasında yakın bir ilişki olduğu, hatta Derince’nin AKP’li belediye başkanı Sayın Aziz Alemdar’ın bu firmaya sağladığı rantlar yüzünden belediyenin ceza almasına sebep olduğu ve bu ceza davaları devam ederken sıkı ilişkilerin de sürdüğü anlaşılmaktadır.
Buna göre;
1-Türköz İnşaat firmasının Derince Belediyesi’ne Haziran 2011 tarihinde 41 R 7793 plakalı 2011 model bir “damperli kamyon” hibe ettiği ve bu hibe karşılında Yavuz Sultan Mahallesi sahilinde bulunan 12 dönümlük arazisi için “3 kat olan kat hakkını 4 kata çıkarttığı”, hatta kat sayısının çatı arası ve bahçe dubleksleri ile 6 kata çıktığı doğru mudur?
2-Yavuz Sultan Mahallesi sahil kesiminde bulunan belediye arsası ihalesinde, ihaleye sadece Türköz İnşaat’ın girebileceği şekilde şartname hazırlanarak arsalarına bitişik 2000 m2’lik belediye arsası değerinin çok altında bu firmaya peşkeş çekilmiş midir? Bu ihaleden firma haricinde kimler rant sağlamıştır?
3-Taş ocağı işletmesi protokolünde “Belediyenin işlettiği taş ocağından başka firmalara malzeme satamaz” hükmü varken, Derince Belediyesi AKP’li başkan yardımcısı Osman Ergin’in bizzat açıkladığı “Türköz firması, Belediyemiz taş ocağından inşaatın temeli için malzeme almıştır. Bu alınan malzemenin bedeli belediye veznesine ödenmiştir” demiş, bu durum yüzünden İl Özel İdaresi, belediyeye gerekli cezaları kesmiş ve konu hakkındaki ceza davaları devam etmekte iken başkan yardımcısı açıklamasının devamında; bu alışverişin son olmadığı firmanın daha sonraki talebinin de bedeli tahsil edilerek karşılandığı, belediye bilgisi haricinde kimseye taş ocağından malzeme verilmediğini söylemiştir. Zaten satılamaz hükmü varken yapılmış ilk satıştan sonra belediyeye ceza kesilmiş olmasına rağmen neden ikinci kez aynı firmaya aynı taş ocağından malzeme satışı yapılmıştır? Yapılan satıştan elde edilen rant İl Özel İdaresi’nin belediyeye kesmiş olduğu cezadan daha mı yüksektir? Kamu harcamaları için kullanılması gereken belediye gelirleri AKP’li belediye başkanı ve onun ekibinin aczi yüzünden kesilen cezalarının ödemesinde mi kullanılmaktadır? Bakanlığınızca sorumluların cezalandırılması için ayrıca yürütülen bir soruşturma var mıdır?
4-Muhalefet partilerine ait belediyelerin, sabit suçları yokken “didik didik” araştırılarak suç unsuru aranıp belediye çalışanları tutuklanırken, bu kadar pervasızca suç işleyen ve işlediği suçu açıkça ifşa eden AKP’li belediyeler ve çalışanları için “neden herhangi bir soruşturma açılmamakta” ve bu kişiler nasıl hâlâ koltuklarında “rahatça” oturabilmektedirler?
***
Akar’ın soru önergesini okudunuz…
Böylece Derince Belediyesi ile Türköz İnşaat arasındaki ilişkinin ünü Kocaeli sınırlarını aşıp, TBMM’ye ulaştı…
Bakalım Bakan Şahin sorulara nasıl cevap verecek?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR