Kandıra OSB, göçü önleyecek mi?

MAKALEYİ DİNLE

İzmit ve Kandıralılar Derneği Başkanı Veysel Yiğit, önceki gün gazetemize bir mail attı… Attığı mailde Kandıra’dan bahsetti…

Kandıra’daki gelişmeleri anlattı…

İsteklerini sıraladı…

**

Başkan Yiğit’in izlenimlerini birlikte okuyalım;

“Çok değerli basınımızın değerli temsilcileri ve Kocaeli kamuoyu Kocaeli-İzmit ve Kandıralılar Derneği olarak siz değerli basın mensuplarıyla yaptığımız toplantımızda Kocaeli kamuoyumuza Kocaeli’mizin incisi turizm kenti Kandıra’mızın zor dönemler geçirdiğini söylemiştik. Yıllar ve rakamlarla Kandıra’mızın göç veren ilçemiz olduğunu sizlerin aracılığıyla Kocaeli kamuoyumuzla paylaşmıştık.

**

Kandıra’mızın göç veren bir ilçe konumundan çıkarılması göçü önleme adına iş sağası olan ve işsizliğe büyük ölçüde katkı sağlayacak Kandıra OSB’nin biran önce hayata geçirilmesini derneğimiz olaraktan destek verdik ve ciddi takipçisi olacağız diye kamuoyumuzla paylaşmıştık.

**

Kandıra’mızın ekonomik ve kültürel değerlerinin bir bir yok olmasına gönlü razı olmayan turizm projeleriyle bir yere varılamayacağını gören sayın Bakanımız sayın Valimiz ve Başkanlarımızın eski belediye başkanı sayın Cengiz Kan başkanında bulunduğu Kandıra sevdalısı duyarlı Kandıralılar destek verdi. Kandıra’mıza ekonomik katkı sağlayacak Kandıra’mızdan göçü önleyecek olan GİOSB projesi için başvurular yapıldı, ÇED raporları alındı.

**

Kamulaştırma alanı içinde kalan tamamı olan 11 bin 300 hisse sahiplerinden alınarak satın alındı, ama Kandıra’mızın yaşam kalitesini güçlendirecek göçü geri döndürecek 7 bin Kandıralımıza iş 40 bin Kandıralımıza aş verecek KANDIRA GIDA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ bölgesi kurulmasını önlemek adına Kandıra’mıza hizmet gitmesinden Kandıra’mızın yaşam kalitesinden gelişmesinden Kandıra OSB’nin kurulmasından rahatsız olan bazı şahıslar mahkemeye başvurdu…

**

Kocaeli 1.İdare Mahkemesi bilirkişi raporu doğrultusunda GİOSB Namazgah Barajı havzası içinde kalıyor diye art niyetli kişilerce 9.7.2015 tarih ve 2015/829 sayılı karar ile çalışmaları durdurdu bu kararla Kandıra OSB çalışması durduruldu… En önemlisi de bir kişinin ve ona cesaret verenlerin işgüzarlıkları, kompleksleri, kaprisleri nedeniyle Kandıra’mızın gelişmesi hizmet alması ve umudun önündeki bu ışık söndürülmek istendi. Ama bu art niyetli kişilere Danıştay’dan “tokat” gibi cevap geldi. Kandıra’mızın makus tarihini kıracak GİOSB kurulmasına Kandıra’mıza ve Kandıralılarımıza iş ve aş sahibi olmasına karşı çıkanlara son sözü Danıştay 6.Danıştay 10.Daireleri müşterek heyetince alınan karar doğrultusunda Danıştay 6.Dairesi Hakimleri söyledi.

**

Kandıra’mıza yatırım yapmak istihdam yaratmak Kandıra’mızın ekonomik, sosyal kültürel yapısını değiştirecek Kandıra’mızdan giden göçü tersine döndürmek için tüm gayretlerini takipçiliklerini bırakmayan Kandıra’mıza ve Kandıralılarımızın her ortamda ve platformda yanında olan duble yol projesiyle Kandıra turizmine katkı sağlayacak projesini müjdeleyen Kandıra OSB’yi destekleyen Milli Savunma Bakanı sayın Fikri Işık bakanımıza, sayın Valimize, Kandıra eski Belediye Başkanı sayın Cengiz Kan beye, Kandıra Belediye Başkanı sayın Ünal Köken’e yatırımcılarımıza iş adamlarımıza KOCAELİ-İZMİT ve KANDIRALILAR DERNEĞİ adına şükranlarımızı bir borç biliyoruz.

**

Danıştay 6.Dairesinin Kandıra’mız lehine verdiği Kandıra GİOSB’ nin de Kandıra’mıza ve Kandıralı hemşerilerimize hayırlı olmasını temenni ederiz bu vesile ile basın bildirimizi Kocaeli kamuoyumuzla paylaşırız. Saygılarımızla”

**

Başkan Yiğit’in Kandıra Gıda ve Organize Sanayi Bölgesi (Kandıra GİOSB) hakkındaki düşünceleri böyle…

Danıştay, OSB’nin kurulması kararını onaması, Başkan Yiğit’i sevindirmiş…

Kandıra GİOSB, hem Kandıra, hem de Kocaeli için önemli bir proje…

Önemli olan bu projeyi yaparken, ekolojik dengeleri de gözetmek.

Artık herkes şunu binsin ki; Kocaeli bir sanayi kentidir…

Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, Kocaeli denince akla “sanayi şehri” geliyor…

Nüfusu 1 milyon 780 binlere dayanan Kocaeli, sanayi kentidir…

İşçi kentidir…

Yakında sanayi kentinin yanında bir de liman kenti olarak anılacak…

Kendimizi buna hazırlarsa iyi olur…

Kandıra’nın her yıl nüfusu azalıyor…

Kandıra GSB’nin ilçede göçü önleyeceği söyleniyor…

Kandıra OSB’nin tersine göçe katkısı olacağını düşünüyorum…

 

 

 

Denize gireceklerin dikkatine! 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Kocaeli Sahilleri Su Kazalarını Engelleme Merkezi (KOSKEM), Karadeniz sahillerinde sıkça yaşanan Rip Akıntısı konusunda vatandaşların dikkat etmesi gereken konularda bilgi verdi. Yüzme bilmiyorsanız asla denize, göle, gölete, baraja, sulama kanallarına, ırmağa girmeyiniz. Tanımadığımız bir suda tek başınıza yüzmeyiniz. Zeminini bilmediğiniz bir suya tepe üstü atlamayınız. Dalgalı havalarda ve rüzgârın kuvvetli olduğu zamanlarda denize asla girmeyiniz. İyi bir yüzücü olduğunuzu ispat etmeye çalışmayınız. Deniz yatağı ve deniz simidi gibi içi hava doldurulmuş plastik yüzücülere güvenmeyiniz. Boğulmakta olan ve çırpınan birini gördüğünüz zaman, bu konuda tecrübeniz yoksa kurtarmak için gitmeyiniz. Cankurtaranlık hizmeti verilmeyen bölgelerde yüzmeyiniz. Güvenlik şeritlerinin dışına çıkmayınız. Görevlilerin ve cankurtaranların uyarı ve ikazlarına mutlaka uyunuz. Alkollü denize ve suya asla girmeyiniz. Yemek yedikten hemen sonra denize girmeyiniz. Dibini görmediğiniz sulara girmeyiniz. Kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman suya girmeyiniz. Suda iken hafif baş dönmesi hissettiğinizde hemen sudan çıkınız. Kayalık bölgelerden asla denize atlamayınız.

 

 

 

Yılmaz, veda turunda

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi’nin Adli ve İdari Yargı Kararnamesi ile Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan Kandıra Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, veda turlarına devam ediyor. Yılmaz, Kandıra’da çok güzel dostlar edindiğini ve ilçeyi sık sık ziyaret edeceğini söylüyor.

 

 

CHP’li Tarhan’dan Suriye mülteci çıkışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli mültecilere vatandaşlık hakkı verileceğini söyledi. Bu söylem büyük yankı bulurken, tepkilerin gelmesi de gecikmedi. Erdoğan’a tepki gösteren CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Şu sıralar tüm gazeteler Suriyelilere vatandaşlık verilip verilmeyeceğini yazıyor. Bu konuda biz netiz. Bir defa Suriye’de savaş olduysa ve bu insanlar ülkemize geldiyse bizler bu insanlara her zaman sahip çıkacağız. Ama şunu karıştırmamamız gerekiyor. Bu insanlar mülteci. Ülkelerinde savaş çıkmış ve ülkelerini terk etmişler. Sen bunlara vatandaşlık veremezsin. O ülkenin barışı için çaba harcayıp o insanların ülkelerine dönmesini sağlarsın” dedi.  Anlaşılan bu Suriyeliler, uzun süre konuşulmaya devam edilecek. Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilirse, bu da 1.5 milyon oy demek. Yani AKP, kafadan 1 milyon 500 milyon oy kazanacak.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR