Erdoğan’ın avantajları

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

30 Mart heyecanı bitti, bizi bir cumhurbaşkanlığı muhabbeti sardı…

Sokaktan geçen adamlar da gaza gelmiş durumda. 2007 seçimlerinin ardından yapılan referandum ile halkın cumhurbaşkanını ilk elden seçecek olması nedeniyle bir garip hissediyor kendini yoldan geçen vatandaş…

Türk insanına göre, insanoğlu artık kıdem almış durumda. Apoletteki yıldızlara bir yenisinin daha eklendiğini hissediyorlar kendilerince.

Sorsan 10 Ağustos’ta ne olacak diye, “Cumhurbaşkanını artık halk seçecek” diyerek hemen yapıştırıveriyor cevabı muhatabının yüzüne doğru.

Hafif gaza gelmiş birisiyse eğer, olay daha da komedi hale geliyor. O zaman da “Benim oyum çok önemli. Ben olmasam bu ülkede cumhurbaşkanı seçilemez” edasıyla konuşuyor karşısındakiyle…

Fakat farkında olmadığı bir şey var. O da halk yine önlerine meclisin getirdiği üç isme oy vererek tercihini Kullanacak. Yani adayın kim olduğunu tercih etme şansı bulunmuyor sokaktaki vatandaş Ahmet’in.

Ancak yine de koca cumhurbaşkanını seçmek ve memleketin geleceğine yön vermek güzel bir duygu olsa gerek. Onu da 10 Ağustos’tan sonra yaşayacağız hep birlikte.

Xxx

Peki, 10 Ağustos’ta nasıl bir sonuç ortaya çıkar?

En güçlü aday durumunda bulunan ve millette direkt bir şekilde karşılığı bulunan AK Parti’nin adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu süreçte yorulur mu?

Tabi ki AK Partili dostlarımın temkinli olmalarında fayda görüyorum.

30 Mart sürecinde önemli bir sonuç alınmıştır, diğer tüm dış etkenlerden soyutlanmış bir AK Parti’nin kemik oyu belli olmuştur. Artısı eksisi yüzde 43 seviyesinde iktidarın bir oyu var. Bu elbette tek başına Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına yetmez. Üstelik Yalova ve Ağrı seçimleri de, üst üste elde edilen başarılı neticeler iktidar safında bir sıkıntıyı gün yüzüne çıkarmıştır…

O da zaten teşkilat büyüklerinin en çok korktukları olaydır. AK Partililerin çekindikleri tek nokta olası rehavet…

Şu anda genel bir rehavet var hissedilen. Ancak bu dostlarımıza özellikle Yalova’daki seçimleri net bir şekilde hatırlatmakta fayda görüyorum.

Tamam, bu kentte AK Parti’nin karşısında muhalefetin bir birleşmişliği vardı. Ancak seçimler kaybedildikten sonra bu tür tespitler mazeretten öte bir anlam taşımayacaktır.

Bu yüzden rehavete kapılmadan, belirlenecek olan çalışma disiplini içinde hareket ederek seçimlerin üzerine gidilmelidir.

Gelinen nokta itibariyle benim düşüncem Tayyip Bey’in alacağı oyun, yüzde 48 ile 52 arasında gidip geldiğidir. Şayet biraz daha gayret gösterilmesi durumunda bu oran 53-54 puan seviyesine dahi yükselebilir. Yani ilk turda işi bitirme olasılığı var.

Ayrıca HDP cephesinden gelen, “İkinci tura Erdoğan ve İhsanoğlu kalırsa, ikinci turda Erdoğan’a destek oluruz” şeklindeki mesajlar da, 10 Ağustos’taki seçimlerde Kürt oylarının AK Parti’nin adayına doğru gitmesine neden olabilir.

Haliyle Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlığının ve bir takım devlet imkanlarını kullanabilmesinin yanı sıra bazı özel avantajlara da sahip. Bu süreç iyi kullanılırsa ilk turda, olmadı ikinci turda Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçileceği kesin gibi.

Amaç sorunsuz, gereksiz tartışmalardan uzak, seviyeli bir süreç geçirilsin.

Tabi dikkatlerden kaçan bir nokta daha var. O da Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığının ardından başlayacak başbakanlık yarışı çok daha hararetli geçecek.

O kutlu isim mi, inanın olabilir insan sayısı çok fazla…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR