Muharip Gazi Mümin Olca Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a ne sundu?

MAKALEYİ DİNLE

Muharip Gazi Mümin Olca, gazi dostları ve kendisi gibi gazi olanların sorunlarına derman, dertlerine ortak olmak için uğraş veren bir büyüğümüz. Muharip gazilerin sorunlarını her fırsatta dile getiren Olca, Fikri Işık’ın Milli Savunma Bakanı olması nedeniyle kendisine muharip gazilerin sorunlarını içeren bir dosya sundu.

Olca, “Öncelikle devletimizin daima terör mağduru ve malul gazilerden bahsediyor olması, biz Muharip Gazilerin gündeme getirilmemesinin büyük bir yanlışlık olduğu kanaatindeyim. Hepimiz bu vatan toprağının bir karışı için mücadele etmişken gaziler arasında bir ayrım yapılması kadar insan onurunu rencide edecek bir davranış düşünülemez. Muharip Gazi; Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından harbe fiilen katılanları ifade eder.

Ülkemizde İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekâtına katılmış ve “Muharip Gazi” unvanı almış gazilerimize ne yazık ki malul gazilerimizden farklı muamele reva görülüyor.

Ben Muharip Gazi Mümin OLCA olarak savaştan yara almadan sağ dönen Muharip Gazilerin Malul Gazilerimizin sahip olduğu bazı haklardan yararlanamadığını belirtir, ayrıca Muharip Gaziler arasındaki özlük hakkı, eşitsizliğini giderecek bir çalışmanın ne zaman yapılacağını merak ediyorum.

Muharip gazilerimizin 2015 senesi kasım ayına ait SGK istatistiklerine göre sayıları aşağıdaki gibidir;

İstiklal Savaşı Gazisi Dul Eşi:                   375

Kore Savaşı Gazisi:                                 3.320

Kore Savaşı Gazisi Dul Eşi:                     7.728

Kıbrıs Barış Harekâtı Gazisi:                    29.094

Kıbrıs Barış Harekâtı Gazisi Dul Eşi:         5.520

Toplam Gazi ve Dul Eşleri:                       46.037

 

Ülkemizde Muharip Gazi olmuş gazilerimizin sayıları 32 bin 414, dul gazi eşleri sayıları 13 bin 623 olarak tespit edilmiştir. 1968 tarihli 1005 sayılı kanuna tabi olan gazilerimiz 55 ile 90 yaşları arasındadır.

Konuya bütünüyle baktığımda yani fotoğrafın tüm eksenine projeksiyon tuttuğumda ülkemizde gazilik rütbesinin ve mertebesinin iyi anlaşılmadığını ifade etmek zorundayım. Cumhuriyet döneminde ülkemiz için yapılan tek muharebe olan Kıbrıs Barış Harekâtına katılan gazilerimize hala şeref madalyası verilememesinin nedenini merak ediyorum. Kore Cumhuriyeti bırakın kendi gazilerini yabancı ülkelerden, ülkesine yardıma gelip savaşan Kore Gazilerine bile madalya verdi. Her yıl çeşitli ülkelerden Kore gazilerini, Kore’ye götürüp ağırlıyor, Kore gazilerinin çocuklarına ve torunlarına burs veriyor, isteyen kişileri Kore üniversitelerine master ve lisans üstü eğitim için davet ediyor. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca düzenlenen seyahat kartlarımızda sorunlarımız hala devam etmektedir.

Ramazan Bayramımızın birinci günü Derince Belediyesinin düzenlemiş olduğu Kent Bayramlaşmasında Bakan Işık ile bir araya gelen Olca, “Kendisine muharip gazilerin sorunları hakkında bir dosya sunduk. Kendileri bana ‘İnşallah bana vermiş olduğunuz dosyanın takipçisi olacağım’ dedi. Ben de muharip gaziler adına kendilerine teşekkür ettim” dedi.

Umarım Sayın Işık’ın gayretiyle sorunların belirtildiği dosya muharip gazilerin yarasına merhem olur

 

 

Cuma Karavar’ı çok kızdırmışlar

Kartepeli iş adamı Cuma Karavar, arıza yapan kamyonu ve şoförü ile Alikahya Mahallesi’nden çıkarak Sakarya istikametine doğru gitmeye başlamış. Yıldız Sunta’ya doğru giderken polis tarafından çevrilen Karavar önce neden durdurulduğunu anlamamış.

 

RUTİN KONTROL SANIYORMUŞ

Ancak gerçek çok geçmeden belli olmuş. Karavar’ın şoförünün kullandığı araç, kamyon trafiğine kapalıymış. Kapanmasının nedeni ise bölgede bulunan villa sakinlerinin şikayetiymiş.
Devletin yolundan geçtiği için trafik cezası yiyen Karavar’ın şoförü bir de 20 ceza puanı yemiş.

Duruma içerleyen Karavar yapılanın adaletsizlik olduğunu, Alikahya Karadenizliler Mahallesi’nde her gün çöp kamyonlarının geçtiği ve çevreye zarar ve rahatsızlık verdiğini söylüyor. Fakir insanların oturduğu bölgedeki şikayete aldırmayan polisi çifte standart yapmakla suçlayan Karavar, bu kötü anısını hemen her ortamda anlatıyormuş.

 

Minibüsçüler Ankara yolcusu ama…

Kocaeli Minibüsçüler Oda Başkanı Mustafa Kurt, 18 veya 19 Temmuz tarihleri arasında kooperatif başkanlarıyla birlikte Ankara’ya gideceklerini ve tahsil edemedikleri ücretsiz biniş bedellerini talep edeceklerini söylemişti.  Kurt ve arkadaşları sadece tahsil edemedikleri ücretleri değil yüzde 18 olan KDV’nin de yüzde 8’e indirilmesini talep edeceklerini belirtmişti. Darbe girişimi nedeniyle bu programın iptal olma durumu bulunduğunu söyleyen Kurt, ziyaretin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin bugün belli olacağını söyledi.

 

Butik Anaokulu'nda etkinlik bitmez

İlimizin seçkin anaokulları arasında yer alan Yıldızlar Akademisi Butik Anaokulu etkinlikleri ile öne çıkıyor. Yenişehir Mahallesi Altaylı Sokak No:1 Yahyakaptan adresinde faaliyet gösteren okulda miniklere yüzme, binicilik, İngilizce, yaratıcı drama, bilim ve alan gezileri, jimnastik, mutfak atölyesi ve Reggio Emilia sanat atölyesi dersleri veriliyor.

Konusunda uzman öğretmen ve eğitimcilerin bire bir ilgilendiği minikler aldıkları eğitimlerle topluma yararlı bireyler haline getiriliyor. El becerilerinin de geliştirildiği okulun geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği bayram kutlaması da renkli geçti. Minik öğrenciler öğretmenlerinin ellerini öptü ve hediyelerini aldı. Bize zaman zaman övülen bu okulu birde ben anlatmak istedim.

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR