Haydar Baş’ın şu Milli Ekonomi Modeli

MAKALEYİ DİNLE

İlk kez 2007 yılında yapılan genel seçimler öncesinde duymuştum bu adı. Bana ‘Milli Ekonomi Modeli’ni bir inceler misin diye sorduklarında, olumlu yanıt vermiş ve şöyle bir süzmüştüm içinde verilen metinde yazanları. Açıkçası teferruatlı bir çalışma olduğunu söylemeliyim. Detayları ile hazırlanmış bir ekonomik proje olarak gördüm çalışmayı.

Detayla girmeden olayın yapılabilip, yapılamayacağını anlatmaya çalışacağım.

Ve açıkçası bu modelin Türkiye’de uygulanabilirliğinin bulunduğu rahatlıkla söyleyebiliyorum…

***

Haydar Baş misyonunu yakından tanıyan biriyim. İl başkanlarından tutun, ilçe başkanlarına ve bazı genel merkez yöneticilerini çeşitli şekillerde tanıma imkanı bulmuştum. Haliyle meseleyi bu yüzden biraz da özel olarak inceledim.

Bir kere en başta şunu söylemek lazım…

Türkiye öz kaynakları çok sağlam bir ülke. Bu topraklar çok verimli. Adeta Allah’ın bizlere bir lütfudur bu özellikler. Ama bu zengin kaynaklar nedense bu zamana kadar hiç kullanılamamış. Ya da birileri bir şekilde buna izin vermemişler.

İşte Milli Ekonomi Modeli, Türkiye’nin bu kaynaklarının kullanılması durumunda nasıl bir ülke olacağımızın da özetidir.

Türkiye, sadece doğal harikaları değil, yer altı zenginlikleri ile de kendine yetebilecek bir ülkedir. Ancak ne zaman bir cesur yürek ortaya çıkıp da, ülkeyi kendine has kaynakları ile yönetmeye kalksa, hep birileri tarafından alaşağı edilmek istendi.

Ne zaman bir kanı deli gibi akan birileri türese, gizli kalmış altın, uranyum, toryum rezervlerini harekete geçirmek istese, petrol yataklarının sadece bu millete hizmet etmesinin önünü açmaya çabalasa, ya bir suikastla öldürüldü ya da o ülkede kanlı darbelerle yönetimler el değiştirdi. İşte Milli Ekonomi Modeli de, böylesine bir cesur yürek tarafından hazırlanmış ve bana kalırsa uygulaması çok da zor olmayan bir çalışmadır.

İşin tuhaf tarafı, bu güne kadar Türkiye’de başta AK Partililer olmak üzere neredeyse tüm siyasilerin güldükleri, alay ederek yaklaştıkları bu ekonomik modeli, inanmazsınız ama toplam 120 ülke özel protokollerle kullanmaya başladı. Son olarak, Yunanistan’ın yeni başbakanı Alexis Tsipras, seçilmeden kısa bir süre önce Türkiye’den Fuat Şengöz ile görüşerek Milli Ekonomi Modeli’ni kullanmak istediğini açıkça ifade etti ve buradaki vaatleri ile ülkesinde iktidar oldu.

Aynı şekilde yeni inanmazsınız ama, ABD’nin dolarına karşı en büyük hamle olan BRICS birliğinin kurulmasına öncülük eden, Rusya gibi dev bir ülke bu modeli kullanıyor. Bununla ilgili protokol ise yaklaşık iki yıl önce İstanbul’da imzalanmıştı.

Dahası, birliğin içinde yer alan bu iki ülkenin dışında Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika da, ekonomik hareketlerinde doları tamamen çıkardı ve tüm ticaretlerini kendi para birimleri ile yapmaya başladılar.

Yani CHP’nin de vaatlerinde istifade ettiği Milli Ekonomi Modeli’nin en önemli özelliği, tüm ticaretin milli paralarla yapılmasıdır. Doların ekonomik faaliyetlerden tamamen uzak tutulmasıdır. Bu çalışma işin özünde ABD’ye karşı da bir başkaldırıdır.

O yüzden her ne kadar Haydar Baş’ın projesi üzerinden giderek vaatlerde bulunsa da CHP’nin bu konudaki söylediklerinin hiç biri yapılamaz değildir.

Bakın, bu ülkede emekli, memur iyi bir maaş alıyorsa bunun sebebi Rahmetli Erbakan’ın o 11 ayda verdiği zamlardır. Üstelik Erbakan o zamları ülkenin büyük sorunlarla boğuştuğu, ekonomik anlamda kafayı yediği bir dönemde vermiş, buna rağmen ülkenin bütçesini denk hale getirmişti. O yüzden AK Partili dostlarım, sadece Erbakan örneğini bile hatırlasalar, Milli Ekonomi Modeli’nin uygulanabilirliğini rahatlıkla görebilirler.

Bakan Mehmet Şimşek’in söylediğinin söylediklerinin altında ise bana göre üç sebep olabilir.

Bakan Hazretleri, ya partisine bu işi yapamayacağından dolayı güvenemiyor, ya Türkiye’nin kendine has öz kaynaklarının farkında değil, ya da olayı tamamen maddi ya da siyasi rant güderek yönetmeye çalışıyor. Her halükarda kendisi için sıkıntılı bir durum.

Belki BTP’ye oy vermeyen bir kişiyim. Ancak bazen Sezar’ın hakkını da Sezar’a teslim etmek gerekmez mi…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

EYÜP GÜNDOĞDU - BU SEFER ARTIK HAYDAR BAŞ DIYECEĞİM MILLI EKONOMI MODELI RUSYADA YAPTGI DUMA CIKARTMASI FIKRIYATI BU SEFER KESINLILE HAYDAR BAŞ

Yanıtla . 0Beğen 22 Nisan 17:45
02

Enes kaplan - Haydar Baş artık gerçekten denenesi bir projesinin olduğuna inandırdı BENİ HAYDAR BAŞ ARTIK DENENMELİ

Yanıtla . 0Beğen 22 Nisan 17:45
01

AHMET KOZAK - UŞAK - GÜZEL BİR YORUM ARTIK HAYDAR BAŞ DENENMELİ...

Yanıtla . 0Beğen 22 Nisan 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR