Düşüncelere ve inançlara pranga vurulamaz

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli’nde siyasetle uğraşanlar, sivil toplum örgütlerinde görev alanlar Mehmet Toker’i tanırlar. Mehmet Toker mali müşavirdir. Toker yaşamını sürdürebilmek için işini yaparken hiçbir zaman ülke sorunlarından kendini soyutlamamıştır. Şu anda da Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği başkanıdır.

Toker zaman, zaman görüşlerini sosyal medyada yazmaktadır. Sosyal medyayı iyi kullanan Toker’i izleyenlerden biriyim. Son olarak çok güzel ve anlamlı bir yazısını okudum. İstedim ki bu köşeyi okuyucularımla bu güzel ve anlamlı yazıyı paylaşayım.

Toker’in yazısı şöyle.

“Bu ülkede sorumluluk sahibi her düzeyde yetkiliye seslenmek istiyorum. Bir yurttaş olarak durumdan vazife ve sorumluluk çıkartan 80 milyondan biri olarak seslenmek istiyorum.

15 Temmuz akşamı milleti sokağa çağıranlara, milletin daha önce kendisine yasaklanmış sokak ve meydanlara çıkmasından mutlu olanlara ve bunu o günden bu yana coşkuyla telaffuz edenlere, milletin birliğini, cumhuriyeti, demokrasiyi farklılıkların bir aradanlığını ve birlikte yaşam ilkesini dudaklarından eksik etmeyenlere seslenmek istiyorum.

On binlerce insanı, yüz bine dayanan yurttaşı yargılamadan ihbar mekanizmalarına dayanarak sapla, saman birbirine karıştırılarak FETÖ’cü vatan hainlerinin darbe girişimini fırsat bilerek bazı masum insanlarını işsiz, aşsız bırakarak açlığa mahkum ederek yaşam haklarını ellerinden alarak demokrasi geliştirilemez. Cumhuriyete sahip çıkılmaz, ülkede birlik, bütünlük sağlanmaz, vatan kurtarılmaz.

Bilinmelidir ki, bu böyle devam ederse 15 Temmuz akşamı sizler gibi hepimizi şaşkına çeviren hemen yanı başınıza kadar örgütlenmiş Fetöcü’ler deneyiminden daha da önemlisi 15 Temmuz akşamından bugüne kadar bu girişime karşı durmuş, devletin bu hainlerden arındırılması çabalarına destek vermiş, bugün hemen yanı başınızda yönetici sorumluluğu üstlenerek sizinle birlikte yol yürümekte olan, aklını, fikrini tüketmemiş çok fazla yurttaşın, dostum, arkadaşım dediğiniz yol arkadaşlarınızın sizden uzaklaştığını görmek kaçınılmaz olacaktır.

Suçlular, işledikleri suçları ile mutlaka yargılanmalıdır. Ancak hiçbir koşulda yargısız infazlar uygulanmamalıdır. Son kararname ile birçoğunu yakından tanıdığımız Fetöcü’lükle, darbecilikle, vatan hainliği ile uzaktan, yakından ilgisi olmayan, ancak onlarla aynı dibekte yoğrulan bu anlamda birçoğu ile ilgili birçok konuda farklı düşünmemize rağmen kişisel olarak kefalet düzeyinde sorumluluk üstlenebileceğimiz Kocaeli’nde mesleklerinden men edilen akademisyenlerin, sadece düşüncelerini ifade ettikleri, hem de 15 Temmuz’dan çok önce imzaladıkları bir bildiri nedeniyle 12 Eylül darbecilerine taş çıkartırcasına, yaşam haklarının ellerinden alınması anlamına gelen uygulamanın toplumun çok geniş çevrelerince kabullenmesi olanaklı değildir.

Bu ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlenenler, bunun böyle olacağını mutlaka bilmek durumundadırlar.

Bu adımların bağımsız mahkemelerin ve adil yargılama ve hukuk sistemlerinin inşa edilmesine hizmet etmeyeceğini bilmek durumundadırlar.

Yine bu ülkenin aklını ve yüreğini kiralamamış insanlarının hemen çok ezici çoğunluğunun, ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlenmiş olan yöneticilerimizden, ülkeyi aklıyla, yüreğiyle ve kendisi gibi düşünmeyenleri de sahiplenen yönetici sorumluluğu ile davranmalarını beklediğini bilmek durumundadırlar.

15 Temmuz gecesi sokağa dökülen, tankların önüne yatan ölümü göze alarak ateşe karşı yürüyen on binler, yüz binler o gece şehit düşenler sonra meydanlara sahip çıkan milyonlar da ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlenip yürütmekte olanlardan söyledikleri gibi davranmalarını o gecenin karanlığının ardından yükselen umutlarının ve güvenlerinin tüketilmemesini bekliyorlar.

Bunu yüksek sesle söylemeseler de böyle düşünüyorlar. Ve bu dönemde oluşan birlik ve beraberlik sürecini akamete uğratacak bu ve benzeri kararlardan ve uygulamalardan kaçınılmasını, yapılan hataların süratle düzeltilmesini ve toplumun umudunu ve güvenini artıracak adımlarla özgürlüklerin geliştirilerek, toplumun verdiği güç ve desteği Demokrasinin kurumsallaşması doğrultusunda kullanılmasını bekliyorlar.

Bağımsız hukuk, adalet ve demokrasi herkes için yaşamsal bir gereksinimdir.

Bunu unutanlar bir gün kendilerinin de buna ihtiyacı olabileceğini unutmamalıdırlar. Yaşananlardan dersler çıkartılmalıdır. Ve buna uygun davranılmalıdır.

Elbette ki iş işten geçmeden, tıpkı 15 Temmuz akşamı gibi çok geç kalınmış olmadın.

Ve bilinmelidir ki, tarih tekerrürden ibaret değildir.

Ve insanların düşünceleri, inançları pranga ve zincire vurulamaz”

  

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR