Ali Haydar Bulut…

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Artık bundan sonrası çok daha önemli. AK Parti için zor bir dönem başlıyor. Çünkü biraz olsun sıkıntılı bir döneme girdiğini fark eden AK Parti Genel Merkez yönetimi, aldığı radikal bazı kararlarla Türkiye genelindeki birçok belediye başkanını değiştirdi.

Bu bir yerde yeni aşklara doğru de yelken açmak anlamına geliyordu.

Fakat her ne kadar Körfez, Derince ve Kartepe’deki değişiklikler radikal bir tavırla alınmış kararlar olsa da, bu işin bence bir de olur tarafına bakmak gerekir.

Özellikle Körfez ve Derince hattı üzerinden…

Zira bana göre bu iki ilçedeki değişikliklerin tek bir açıklaması olabilirdi, stratejik gerçekler böyle bir değişikliği zorunlu kılıyordu…

Örneğin Derince…

2004-2009 yılları arasındaki Kocaeli’nin en başarılı ilçe belediye başkanı kim diye birisi bana bir soru yöneltse, Büyükşehir’den sonraki cevabım kesinlikle Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut olurdu…

Bulut’un çok bariz bir özelliği var. Kendisi bir iş yapmak isterse önce hayal eder, sonra o hayale giden yolu ve gerekli donanımı bulur, ardından o hayal bir şekilde gerçeğe dönüşür.

Kimse bu durumu yadırgamasın. Bir insanda ve özellikle halka hizmet etmesi gereken kişilerde görmek istediğim bir özelliktir bu. Ali Haydar Bulut da, hizmet etmesini çok iyi bilen, üretken, bugünü değil yarınları düşünerek hizmete yönelen bir insan.

En azından 5 yıllık görev süresinde bizde bıraktığı intiba bu yönde…

Şimdi ise alınmış bir kararla 5 yıllık ayrılığın ardından yeniden sahalara döndü. Belli ki çok da yaman bir dönüş olacak bu. Çünkü aday gösterilmediği 2009 süreci başlangıcında ortaya koyduğu çalışmalar ve yeni dönem için hayata geçireceği deniz içindeki çok yıldızlı otel gibi birbirinden heyecanlı projeleri vardı. Şimdi bunları tekrar hayata geçirmek mi isteyecek, yoksa yeni çalışmalarıyla bizleri yeniden hayretlere mi düşürecek, orasını önümüzdeki bir iki hafta içinde görürüz.

Kendisinin adaylığının arkasında bana göre MHP’nin Halit Altuntaş ile yakaladığı ivme var. Ali Haydar Bulut’un da kabarması müsait olan bir milliyetçi damarı vardır. O yüzden bu adaylık, aynı zamanda MHP’ye vurulmuş bir darbe gibidir.

Tabi ki sonucu şimdiden kestirmek zor gibi. Bu kadar yaşanan, olan biten hadiseden sonra kimsenin seçimleri kesinlikle kazandığı şeklinde bir mantık yürütebilmek zor. Ancak en azından stratejik bir kararla AK Parti’nin Ali Haydar Bulut ile en azından kendi namında bir doğru karar verdiğini görebiliyoruz.

Burada akıllara gelen soru şuydu, bu adam o kadar mahirdi, neden 2009’da aday gösterilmedi…

Haydar Bulut, biraz aykırı bir adam. Sözünün dikine giden, kimseye eyvallahı olmayan bir adam(dı).

Ancak bu süreçte daha olgun ve ne yaptığını bilen bir aday profili ile karşılaştık. İki seçimin şartları çok daha farklıydı…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR