KAMADER, limit altı balıkları avlayan amatör balıkçıları uyardı!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

 

Sevgili okurlarım;

1 Temmuz’da “Adapazarı’ndan gelen balıkçılar, İzmit göletlerini İSTİLA ETTİ” başlıklı bir yazı yazdım. Yazımda Adapazarı’ndan gelen balıkçıların İzmit’in göletlerinde boyu küçük balıklar avladıklarını, denetimlerde jandarmanın yetersiz kaldığını, İzmit Belediyesi’nin bu işe el atması gerektiğine işaret etmiştim. Ayrıca yazımda AKP İzmit Belediyesi Meclis Üyesi ve Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMEDER) Başkanı Engin Uztürk, konuyu gündeme getirmesini istemiştim.

**

Yazıyla ilgili çok olumlu tepkiler aldım. Balıkçılar konuyu gündeme getirdim için teşekkür ettiler. Önceki gün KADEMER Başkanı ve AKP’nin İzmit Belediyesi Meclis Üyesi İngin Uztürk, yazımla ilgili bir açıklama yaptı. Uztürk, il ismi verdiğim için biraz sitem etti.

**

Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Engin Uztürk, limit altı balıkları avlayan amatör balıkçıları uyardı.

KAMEDER Başkanı Engin Uztürk’ün açıklaması şöyle;

3/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Hükümlerine göre, 01 Nisan 2014 tarihinden başlayarak, 15 Haziran 2014 tarihine kadar devam eden iç sulardaki av yasağının sona ermesiyle birlikte, sezonu dört gözle bekleyen amatör balıkçılarımız bölgemizdeki avlanılması serbest olan göletlere akın ettiler. Göletlerimizdeki bu ani av baskısı esnasında zaman zaman yasal ve ahlaki olmayan avlanma yöntemleri görülebilmektedir.  Bu gibi durumların tespiti halinde başta Jandarma, Tarım İl ve İlçe gibi koruma kontrolle görevli kurumlarla irtibata geçilerek bu nahoş avlanma yöntemlerine tenezzül eden amatör balıkçılar hakkında yasal işlemler yapılmaktadır. Takdir edersiniz ki derneğimiz ve kolluk kuvvetlerinin her zaman alanda olması fiziken mümkün değildir. Burada en büyük görev başta amatör balıkçılarımıza ve diğer duyarlı vatandaşlarımıza düşmektedir. Her ne konuda olursa olsun olumsuz durumlarda 156 Jandarma yada KAMADER’in 262 324 02 68 nolu telefonlarını arayarak ihbarda bulunabilirler.”

**

“Av yasağının sona erdiği tarihten itibaren T.C. vatandaşı her amatör balıkçı 3/2 numaralı tebliğler gereği Türkiye sınırları içerisinde balık avı serbest olan bütün göletlerde adet, boy ve zaman yasaklarına uymak kaydıyla rahatça avlanabilirler. Nasıl ki biz İstanbul, Adapazarı, Bolu gibi illerdeki göletlere avlanmak için gidebiliyorsak, diğer ilerdeki amatör balıkçılar da bizim bölgemize ve diğer bölgelere gidip rahatça avlanabilirler. Tabii balık stoklarının azalmasında sadece amatör balıkçıları günah keçisi ilan etmek haksızlık olur. Bunun yanı sıra başta bilinçsizce kullanılan tarım ilaçları ve diğer atıklar sonucu meydana gelen kimyasal kirlenmeler ve sulama amaçlı keyfi yanlış uygulamalar sonucu su seviyesindeki ani düşme ve yükselmeler yeni doğmuş yada doğacak milyonlarca balığın yok olmasına sebep olmaktadır. Özellikle sulama amaçlı gölet ve akarsularda bu sorun daha sık yaşanıyor. Kaynaklarımız her geçen gün azalıyor. Şu günlerde suyu çok ekonomik kullanmalıyız. Ayrıca koruma kontrolle görevli olan kamu kurum ve kuruluşlarımızın da düzenli bir şekilde denetimlerini yaparak, keyfi uygulamaların önüne geçmesi gerekmektedir.”

 **

“Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği olarak, balık stoklarımızın  her geçen gün azalma gösterdiği bir dönemde, başta üyelerimiz olmak üzere ulaşabildiğimiz tüm amatör balıkçılara yönelik, balık türlerinin korunması, yaşatılması ve bilinçli avcılık için bilgilendirme çalışmalarımız devam ediyor. Av yasağı ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile koordine içindeyiz. Yasaklara uyulması konusunun sıkı takipçisi olacağız. Her şeyi kurumlardan beklememek lazım. Bu nedenle, amatör balıkçılarımızın söz konu zaman, adet ve boy limitlerine uymalarını, uymayanları ise uyarmalarını bekliyoruz. Temiz çevre, sağlıklı yaşam ve sürdürülebilir avcılık dileğiyle, herkese rast gelsin diyorum.” 

**

Engin Uztürk’ün açıklaması böyle…

Umarım gerekli göletlerde gerekli önlemler alınır…

Zira bu doğa bizim…

Sahip çıkmak da bizim görevimiz…

 

Akar ailesinin

mezuniyet heyecanı

 

Ülkemizin köklü Üniversitelerinden Boğaziçi Üniversitesinde 147. Mezuniyet töreni heyecanı yaşandı. Bu heyecanı yaşayanlardan biri de ilimizin başarılı Milletvekillerinden CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın kızı Dila Akar’dı. Akar ailesi,Mühendislik Fakültesi’ninKimya Mühendisliği bölümünden başarı ile mezun olan büyük kızları Dila’nın bu mutlu gününde kendisini yalnız bırakmayarak bu haklı gururu birlikte yaşadı. Akar mutluluğunu, sosyal paylaşım sitesinde de “Başta canım kızım olmak üzere tüm mezunların yolu açık olsun” mesajı ile paylaştı. Uçaksavar Spor Tesislerinde yapılan mezuniyet töreninde 1527'si lisans, toplam 1960 öğrenci mezun oldu

 

 

Çekçeke izin yok

İzmit Belediyesi Zabıta ekipleri, çek-çek diye tabir edilen el arabalarıyla cadde ve sokaklarda eski kağıt toplayanlara yönelik denetimlerini sıklaştırdı. Geri dönüşüm firmaları dışında  kağıt toplamanın yasal olduğunu bildiren İzmit Zabıtası, “ çek çek arabalarıyla kağıt toplayanlar özellikle kent merkezinde görüntü kirliliğine neden oluyorlar. Hem görsel kirlilik oluşturan hem de yaya ve araç trafiğini olumsuz olarak etkileyen bu kişileri defalarca uyarıda bulunduk. Uyarıları dikkate  almayanlar hakkında da yasal işlem yapıyoruz” dediler.

 

Üğümce köyünde iftar

Kandıra’nın Üğümce Köyü-Köseller Mahallesi sakinleri 6 Temmuz 2014 Pazar günü iftar programı düzenlediklerini açıkladılar. Köy sakinleri bu iftar programlarına il ve belediye yöneticilerini davet etmişler. Bu arada köy sakinleri ilgi duyan tüm vatandaşları da ilk kez düzenledikleri bu iftar programına bekliyorlar.  

 

Oruç’a ziyaret

İzmit Kaymakamlığına bağlı daire müdürleri, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Güray Oruç’u ziyaret ettiler. Başkan Güray Oruç’a hayırlı ziyaretinde bulunanlar arasında İzmit Müftüsü Kadir Keşvelioğlu, Nüfus Müdürü İsmahan Çiçek, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanı Erkan Erçelik, İzmit İlçe Gençlik Spor Müdürü Ziya Ülhak Sarıgül ile Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Ayşegül Servenoğlu yer aldı. Misafirlerine teşekkür eden Oruç, kurumlar arası işbirliğine önem verdiklerini söyledi.

 

Rahvancılardan Ellibeş’e teşekkür

Değirmendere Rahvan Atçılar ve Yetiştiricileri Kulübü Derneği Başkanı Osman Kalyoncu ve Yönetim Kurulu üyeleri, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’e teşekkür ziyaretinde bulundular. Değirmendere’de yapılan rahvan yarışlarına birkaç kez gitmiştim. Gerçekten de yarışları izlemek büyük bir keyif. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR