Manolya ağacı

MAKALEYİ DİNLE

Saygıdeğer Okuyucularım;
 

Bugünkü yazımda adına şarkılar yazılmış manolya ağacını alırken kaliteli ve iyi bir manolya ağacının nasıl anlaşılacağını ve manolyanın nasıl yetiştirildiğine dair önemli bilgileri ve çoğu kimsenin manolya ağacı ile ilgili bilmediği püf noktasını sizlerle paylaşacağım. Manolya ağaçlarının değişik türleri bulunmaktadır. Ayrıca yaprağını döken türleri ve yaprağını dökmeyen türleri vardır. Ben, burada ilk önce yaprağını dökmeyen manolyadan bahsedeceğim. Daha sonra da yaprağını döken manolya ağacına değineceğim. 

 

BAHÇELERİN EN KIYMETLİSİDİR 

Yaprağını dökmeyen manolya ağacının Latince adı, “Magnolia Grandiflora”dır. “Büyük çiçekli Manolya” anlamına gelen bu manolya türünün çiçekleri açtığı zaman kokusuna doyum olmayan; ancak çiçeklerini ellediğimiz zaman küsen, bunun yanı sıra da muhteşem görünümü olan bir süs ağacı olarak, bahçelerimizin en kıymetli ağaçlarının arasında yerini almaktadır. Yaprağını dökmeyen manolya ağacının yetiştirilmesine gelince; manolya aşıyla, daldırmayla, bir de tohumla yetiştirilir. Ancak en kaliteli ve iyi bir manolya ağacı almak istiyorsak ya aşıyla yetişmiş olanını, ya da daldırma ile yetiştirilmiş olanını almamız gerekir. Aşı ile ve daldırma ile yetiştirilen manolya ağacı, en kaliteli ve en güzel olanıdır. Tohumla yetiştirilen manolya ağacına göre, üretilmesi biraz daha zordur ve biraz daha pahalıya mal olur. Yetiştirmesi de biraz daha uzun zaman alır; fakat en güzeli de budur.     

 

ÖLÇÜ NE OLACAK?

Ancak biz; çiçekçiye gittiğimiz zaman manolya ağacı almak istediğimizde ağacımızın aşıyla mı, daldırmayla mı veya tohumla mı üretilmiş olduğunu nasıl anlayacağız? Ölçümüz ne olacak? Diyelim ki; çiçekçiye gittiniz. Güzel ve kaliteli bir manolya almak istiyorsunuz. Bunun için yapacağımız ilk iş, manolya ağacının yaprağının alt kısmına bakmaktır. Yaprağın alt kısmına baktığımız zaman kahverengi ve kadife gibi parlak bir durumda olduğunu gördüğümüzde, üst kısmı da yeşil olduğunda bu manolya ağacımız, aşıyla veya daldırma ile üretilmiş olduğunun en önemli püf noktasıdır. Eğer alacağımız manolya ağacının yaprağının alt kısmı yeşilse, üst kısmı da alt kısmı gibi yeşilse bu şekilde olan bir manolya ağacı, tohumla üretilmiş demektir. Bu tür manolya, görünüş olarak ve kalite olarak aşı ve daldırma ile yetişen manolya ağacının yerini ve kalitesini tutmaz.

 

ÇİÇEK AÇMASI UZUN SÜRER 

Ayrıca tohumla yetişen manolya ağacı; aşı ve daldırma ile yetişen manolya ile kıyaslandığında çiçek açması, biraz daha uzun zaman alır. Çiçekleri de biraz daha ufak olur veya açan çiçek adedi, aşı ve daldırma ile yetişen manolyayla kıyaslandığında daha az sayıda olacaktır. Bu sebepten dolayı; yukarıda bahsi geçen kaliteli bir manolyanın püf noktasına bakarak, ağacımızı aldığımız zaman hem verdiğimiz paranın karşılığını almış olacağız, hem de gerçekten bir Magnolia Grandiflora almış olacağız. 
 

YAPRAK DÖKEN TÜRLERİ VARDIR 

Manolyaların bir de yaprağını döken türleri vardır. Bu tür manolyalar; ilkbaharda yaprak çıkarmadan önce, yoğun şekilde bir kere çiçek açarlar ve daha sonra yaprak çıkarırlar. Sonbaharda yaprağını döküp kış aylarını yapraksız olarak geçirirler. Açtıkları çiçeklerin rengi beyazdır. Bazı türleri, bir çiçek üzerinde beyaz ve pembemsi renk bir arada açmaktadırlar. İsteğe göre; bu çeşit manolyalardan alıp bahçemizin bir köşesine dikerek, ilkbahar geldiğinde yoğun şekilde açan çiçeklerini doya doya seyretmiş oluruz. En güzel ve sağlıklı günler, sizlerin olması dileğiyle...
Saygılarımla,

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Tınaztepe - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR