Cengiz Topel’den uçuşlara devam

MAKALEYİ DİNLE

Öncelikle şunu belirteyim...

Cengiz Topel Havaalanı kapatılmıyor.

Cengiz Topel’den uçuşlara devam edilecek.

İyi de “Cengiz Topel’den 29 Eylül’den itibaren uçuş görünmüyor, uçuşlar üçüncü kez durduruluyor” konusu nereden çıktı?

Şuradan…

Ağustos ayının kaçıydı hatırlamıyorum, bir okurum mail atmış, “Tanzer Bey, 29 Eylül’den itibaren Trabzon uçuşları görünmüyor, arkadaşlar bir araştırsın…”

Yazı İşleri Müdürümüz Mesut Akbulut’a söyledim, “Bu durumu bir bakın” dedim.

Öyle ya, bizim havaalanı “sabıkalı”, bakmışsın uçuşlar durmuş, bakmışsın yeniden başlatılmış.

Şimdiye kadar uçuşlara iki kez ara verilmiş, bir süre sonra tekrar başlatılmış.

Arkadaşlar araştırdılar, 29 Eylül’den sonra uçuşlar gerçekten görünmüyor.

Ağustos bitti, eylül ayı geldi, 5’i 10’u 20’si, neredeyse eylül bitecek, uçuşlar yine görünmüyor.

Vatandaş internete giriyor, bilet alacak, 29 Eylül’den sonra uçuş yok!

Bilet satan acentelere gidiyor, “Uçuş görünmüyor” cevabını alıyor.

Arkadaşlar, durumla ilgili bilgi alabilmek için havayolu şirketi yetkililerine ulaşmaya çalışıyorlar, ulaşamıyorlar...

Bir ilgili de çıkıp “Durum şudur” diye açıklama yapmıyor.

Bu durumda, siz ne düşünürsünüz?

Bu suskunluğun, bu iletişimsizliğin anlamını olumluya yorabilir misiniz?

Yoramazsınız…

Dersiniz ki, “Tamam, uçuşlar bir kez daha durduruluyor…”

Vatandaş da böyle düşündü…

Biz de öyle düşündük ve haber yaptık.

 

Sonra ne oldu?

Sonra şu oldu…

Biz, “Cengiz Topel kapatılıyor mu?” diye başlık atınca, durum, bir toplantı sonrası Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a soruldu.

Bakan Işık, bu soruya “THY ve Anadolu Jet’in bu tavrını aşacağız” diye cevap verdi.

THY ve Anadolu Jet’in tavrını aşmak…

Demek sorun havayolu şirketinde.

Yani Türk Hava Yolları’na bağlı Anadolu Jet’te…

Anadolu Jet, tavır içinde…

“Haftada üç gün Trabzon’a uçmak beni kurtarmıyor” demek istiyor.

Haksız da sayılmaz.

Sadece tek noktaya uçuş yapan bir havayolu şirketi, o havaalanından, o çalışma şartlarından memnun olabilir mi?

O havayolu şirketi, o uçuş hattından para kazanabilir mi?

 

Ve THY ve Anadolu Jet’in “bu tavrı” aşıldı

Bakan Fikri Işık, 29 Eylül’den itibaren Cengiz Topel’den uçuş görünmemesi üzerine, “THY ve Anadolu Jet’in bu tavrını aşacağız” demişti ya…

Anlaşılan “bu tavır” aşılmış.

Öyle görünüyor.

Önceki gün akşam baktık, Anadolu Jet’in sitesinde, İzmit-Trabzon seferleri tekrar görünüyor.

Kış boyunca haftada üç gün…

Üstelik siteye yaz tarifesi de girilmiş.

Yaz döneminde, İzmit-Trabzon arasında dört sefer var.

Son haberler böyle.

Cengiz Topel; dura kalka, AKP ve Bakan Fikri Işık’ın desteğiyle, itelemesi kakalamasıyla yoluna devam etmeye çalışıyor.

 

Biz yine aynı şeyleri söylüyoruz

Havaalanı ile ilgili görüşlerimizi bir kez daha tekrarlayalım.

*Cengiz Topel, eğer bölgenin ihtiyacı varsa, çalıştırılsın. Bu konudaki karar “siyasi” olmasın. Değerlendirme ekonomik ve sosyal yönden yapılsın.

*Tek noktaya (Trabzon) uçuşun yapıldığı bir havaalanı olmaz. Havaalanı eğer çalıştırılacaksa, konu “doğru dürüst” ele alınmalı, öyle “ucundan” tutulmamalı… Gayri ciddi davranış ve kararlardan uzak durulmalı.

*Haftada üç dört uçuş yapılacak diye, 100-110 kişinin görev yaptığı bir havaalanını açık tutmak, Türk ekonomisindeki delik sayısının artmasına destek vermektir. Buna kimsenin hakkı yoktur. Biz bütün hizmetlerimizde “ekonomik” davranmak zorundayız. Harcadığımız parayı “cebimizden çıkan para” olarak görmeliyiz. Havaalanımız olsun da varsın zarar etsin mantığı, bizlere yakışmaz. Ülke olarak hesabımızı kitabımızı bilmeliyiz. Hele bu dönemde!

Cengiz Topel’le ilgili görüşümüz dün böyleydi, bugün de aynı.

 

Uçak seferleriyle ilgili gelen mesajlar

Yazıyı bitirirken gelen mesajlara baktım, Cengiz Topel’le ilgili olanlar da var.

Bugünkü sıkıntıları dile getiriyorlar…

Bazılarını sizlerle paylaşıyorum:

*”Anadolu Jet’in kasım ayındaki tarifesine bakar mısınız? Salı, çarşamba,  Cuma... Resmen bizimle dalda geçiyorlar. Uçmayın, gelmeyin Cengiz Topel’e mesajı veriyorlar.-İZMİTLİ”

 

*”Eylül ayının ilk haftalarında uçaklarda doluluk oranı düşük olursa bunun tek sorumlusu ANADOLU JET’ tir. Eylül biletlerini daha dün satışa çıkaran, bu tutarsız politikası yüzünden bir türlü dikiş tutmayan Cengiz Topel’de en büyük sorumlulardan birisi ANADOLU JET’ tir. Diğer Anadolu şehirlerinde sürekli reklam,  tanıtım ve kampanya yapan firma, sıra İzmit’e geldi mi tık ses çıkmıyor.  X MAN”

 

*”ANADOLU JET ne yapmak istiyor? Birileri bu firmaya hesap sorsun, uyarsın. eylül ayının bilet satışını daha 2 gün öncesine kadar açmayan firma, kasım ayından sonrası için şimdiden 150 Lira gibi fahiş fiyattan satışa çıkarmış. Kasım ayında Sabiha Gökçen’de 60- 90 Lira arası olan fiyatlar neden CengizTtopel’de 150 Lira? Ne yapmak istiyorsunuz? Amacınız nedir? HAKAN”

 

*”Sadece haftada 3 gün TRABZON… Kendinize bunu yakıştırabiliyorsanız helal olsun! 6 seneden fazla oldu beyler. UTANIN artık yeter. Bir şeyler yapın da adam gibi çalışsın Cengiz Topel. –MURAT 4153”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

10

esnaf - millet içini dökmüş kardeşim. peki kentimizin siyasiler, yöneticileri neden çıkıp bir açıklama yapmıyor. cengiz topeldeki bu başarısız yönetim kimin suçu, kimlerin suçu ? kocaeli basını gündeme getirmeseydi, bugün cengiz topel on defa kapanmıştı. millet artık istanbul havlimanlarından uçmak istemiyor, zaman kaybı ve çileden başka birşey değil. kendi havalimanımızdan uçalım. en azından hergün ankara aktarmalı olsun.

Yanıtla . 0Beğen 29 Eylül 17:30
09

MURAT - C.topel TEK TRABZON SEFERİ BİLE OLSA ZARAR ETMEZ.Çünkü DHMİ bünyesinde onlarca havalimanı var ve büyükler yaptığı karla küçükleri sübvanse ediyor ,zararı kapatıp bir bütün olarak şirket kar ediyor.Hem S.Gökçenin önemli alternatifi burası orada bir arıza yada hava durumundan dolayı uçaklar buraya zorunlu iniş yapabilmesi için TOPEL'in açık tutulması gerek

Yanıtla . 0Beğen 29 Eylül 17:30
08

Medeni - C.TOPEL asla kapanmaz,sadece Trabzon uçuşu olsa bile...İstanbul için önemli bir alternatif.Oraya inemeyen uçak mecbur kalınca buraya inecek,burası açık tutulmak zorunda,örneğini geçmişte gördük.

Yanıtla . 0Beğen 29 Eylül 17:30
07

kiracı - % 90 doluluk oranı, açılalı 6 sene olmuş, şehirde ne bir reklam, ne bir tanıtım, ne bir kampanya. buna rağmen %90 çok büyük bir başarı. izmit + adapazar + düzce 3 milyondan fazla bir nufus. bu potansiyeli görmekte neden zorlanılıyor anlamış değilim. s. gökçen bitii, tükendi s.o.s veriyor. birileri bu işe bir an önce başlaya iyi olur. yoksa sabiha gökçende yoğunluktan dolayı yaşanacak bir felaketten sonra yapılan herşey çok anlamsız olacak.

Yanıtla . 0Beğen 29 Eylül 17:30
06

sayem - Tanzer bey emin olun bu şehirde cengiz topel havalimanının varlığından ve yapılan seferlerden en ufak bir bilgisi olmayan vatandaş sayısı nufusun en az yarısıdır. neden mi ? ne bir reklam ne bir tanıtım, ne bir kampanya. tık yok. bilerek ve isteyerek böyle yapılıyor. öyle bir el ki bu bütün şehri esir almış sanki. s. gökçen bitik, herşeyi ile bitik. her gece piste yama yapıyorlar, dikiş tutmuyor. altyapı yetersiz. rotar ortalaması 1 saatten fazla, otopark sorun, herşey sorun.

Yanıtla . 0Beğen 29 Eylül 17:30
05

galip41 - Kentimizin icine dustugu bu aciz durumun 6 senedir devam etmesini bi izmitli olarak kabullenemiyorum. Ben kendi havaalanimi kullanmak istiyorum. Bikmadinizmi istanbul yollarinda harap birperisan olmaktan.

Yanıtla . 0Beğen 29 Eylül 17:30
04

Adanalı - Kapansın bana ne Trabzon uçuşlarından

Yanıtla . 0Beğen 29 Eylül 17:30
03

dükkan - sabiha gökçenden uçmak hiç ama hiç mantıklı değil, ekonomik değil çünkü izmitten sabiha gökçene gidip gelmek uçak biletinden daha pahalı. mantıklı değil zaman kaybı izmit istanbul arası yolculuk, 3 saat önceden havalimanın olmak, 1 saatten az olmayan rotarlar. neresinde mantık bunun.

Yanıtla . 0Beğen 29 Eylül 17:30
02

izmitli - Kocaeli basınında sizden başka bu konuyu gündemde tutan yok bakıyorum. hazır el atmışken çok sayın bakanımıza sorsak ta verdiği sözlere ne oldu ? kendisi cevaplarsa. bakanımızın sözlerine bakarsak bir yıldır antalya, izmir , adana, erzurum hatta ordu giresuna bile uçabiliyor olacaktık. inşallah bir gün sözlerini tutar. gerçi 6 sene olmul havaalanımız açılalı. biz izmitli olarak dört gözle bekliyoruz.

Yanıtla . 0Beğen 29 Eylül 17:30
01

ugur - Istanbul havalimanlarindan ucmak izmithalki icin cokmantiksiz. Havayolu sirketleri sunu oyi bilsinler cengiz topelden ucmayan yolcularin yuzde sekseni gidecegi yere kendi araciyla gidiyor veya otobusle. Kulaginiza kupe olsun

Yanıtla . 0Beğen 29 Eylül 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR