Ustaoğlu’nun mesajları…

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti’deki adayları, sonuçları ve bırakacağı izleri, bazılarına göre ise hasarları merakla beklenen ilçe kongre süreçleri sona erdi. Son olarak Başiskele’de kongre yapıldı.

Atama usulü ile yapılan kongreler elbette demokrasinin yüz karası olmuş bir sürecin ardından tamamlanabildi. Çünkü sözüm ona teşkilat mensuplarına sorulan ‘İlçe başkanı kim olmalı?’ şeklindeki soruların hiçbir anlam taşımadığı bir kez daha ortaya çıktı.

Yani AK Parti’nin genel yapılanması, yerelde ise Civelek ekolünün teşkilatın hiçbir söylemine değer vermediğini bir kez daha gördük. Ancak Gebze’de Civelek’in karizmasını fena çizdiler. İkinci aday olarak çıkan isim, bu güne kadar ki tüm parti içi dengeleri adeta yerle bir etti.

Bir yerde parti içi ayaklanmanın karşılığı olarak ‘Cemaatçi’ yaftasının yapıştırılmasına rağmen yine de yollarından dönmediler. Civelek’e göre aday olan Atilla Karakaş ve ona oy veren o kadar adam cemaatçi, belki de Fethullah Gülen ile birlikte hakkında arama kararı çıkarılması gereken kişiler. Zira kongre gününde ki konuşmalarından başka bir fikir sahibi olamıyoruz.

Fakat Civelek ekolü, yeniden kongre iptal kararını uygulamaya cesaret edemedi. Geçen kongre dönemindeki o atıp yutan, asıp kesen, yere göğe sığmayan Civelek’in bu cesaretsizliğin sebebi ne ola ki…

Yoksa genel merkez, “Kongrelerini tamamlamadan karşımıza gelme” tarzında bir uyarı mı yaptı?

AK Parti’de zincirin en son halkası olan Başiskele kongresi ise akıllara zarar bir şekilde sonuçlandı. Zira eski ilçe başkanı Mehmet Ustaoğlu’nun açıklamaları öyle yenilir yutulur şeyler değil.

Her şeyde önce yeni başkan liderliğindeki listeyi eleştiriyor Ustaoğlu. “Yönetimdeki 15 kişiyi tanımıyorum” diyerek alakasız kişilerin parti yönetimlerine getirildiğini belirterek tepkisini ortaya koyuyordu.

Büyük bombayı ise konuşmasının devamında patlatıyor. Şöyle ki;

“Eğer beni Bakan Fikri Işık ve milletvekili Zeki Aygün aramamış olsaydı Başiskele’de kongre yapılamaz, başkan ise atama ile belirlenirdi…”

Mehmet Ustaoğlu ile Mahmut Civelek arasında husumetin var olduğunu, bu husumetin Civelek’in atama ile il başkanlığına getirildiği dönemden başladığını, Ustaoğlu’nun Hüseyin Yusuf’tan yana tavır almasından dolayı Civelek’in bu durumu kendi içine dert edindiğini bilmeyen yok…

Bunların üstüne, Civelek’in kindar yapısını da bilmeyen yok…

Olaya bu pencereden bakmak gerek. Haliyle dünü unutmayan Civelek’in ilçe başkanının belirlenmesi olayına “Hesap günü” şeklinde baktığı da akıllarda yer etmiş durumda.

 

PATRONLUK MÜCADELESİ…

Aslında Ustaoğlu, açıklamalarındaki nitelik ile de teşkilatın Kocaeli’deki patronunu kendi tarzı ile ilan ediyordu. Konuşmasında dikkat çektiği Bakan Işık ve milletvekili Aygün’ü Civelek’ten yukarıda tutmuş, bu iki isim haricinde Civelek’in karar ve tutumlarının kendisi için hiçbir anlam ifade etmediğini haykırıyordu. Yani bir yerde hemşehrisi sayılan il başkanına karşı “Başiskele’de senin değil benim dediğim olur” tavrını ortaya koyuyordu.

Bu elbette Civelek’in teşkilat üzerindeki ağırlığının ne derecede olduğunun sorgulanmasına yetecek bir durum. Çünkü Civelek hakkında teşkilat mensupları, gerilim üzerinden siyaset yapmaya çalışan, ancak karşısında -haklı olarak- kendisinden daha yüksek sesle konuşabilecek kişiler karşısında ise eğilip bükülebilecek bir yapıda olduğu hakkında bir düşünceye sahipler.

Bunun karşısında ise Civelek’in olayın patronluk boyutundaki rolünün Bakan Fikri Işık, milletvekili ve eski bakan Nihat Ergün ve hatta Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanındaki rolünün yanında figüran gibi kaldığı fikrine sahipler. Bu üç isim de teşkilatta il başkanlığı yaptı. Fakat hepsi de Civelek’in yolunu yordamını uygulamadı. Onlar daha bütünleştirici, toparlayıcı oldu.

Son iki kongrede döneminde ise, delegelerin salona gitmesine rağmen tepki göstererek oy kullanmıyorlar. Şahsımca bu tepki elbette genel merkeze değil. Bana kalırsa tek hedefleri var, o da:

Civelek, Civelek, Civelek…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR