İşte size bir Erzurumlu…

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Doğulu insanı candır, sıcaktır.

Büyüğüne saygılı, örfüne, adetlerine bağlı, itaatkar bir yapısı vardır.

Başta Erzurum nüfusu olmak üzere doğu toplumunun genel bir özelliği de muhafazakar duruşudur. Ancak bu duruş farklı görüşlere sahip olmasına rağmen o kişilerin kardeşliğine engel değildir.

Erzurum’u bu konuda ayıran belli başlı noktalar vardır. Çok çeşit bir memlekettir Erzurum. Dadaş yatağıdır. Özüne bağlı, devletçi, milletçi bir yapıdadır. Terör örgütünün giremediği, etkisiz kaldığı ender şehirlerden birisidir.

Fakat dedim ya, çok çeşit bir memlekettir Erzurum…

Deniz Gezmiş gibi bir insan da çıkabilir buradan…

Ya da Fethullah Gülen gibi bir ürün verebilir bu topraklar…

Aynı tastan su içmiş Naim Hoca ve Mehmed Kırkıncı Hoca gibilerini de bizlere sunabilir bu şehir…

Eşber Yağmurdereli de Erzurumludur, şiirleri ile ufkumuzu genişleten…

Vatanı uğruna gözünü kırpmadan cepheye koşacak kadar da vatanseverdir Erzurum…

Nene Hatun’dur vatan müdafaasında…

Sazın tellerinde ise Arif Sağ'dır…

Ve sayamadığımız daha niceleri…

Kocaeli’de en çok nüfusa sahip olan şehir Erzurum’dur. Darıca’dan sonra en büyük yerleşim ise Körfez’dedir. Şimdi Körfez’de bir Erzurumlu, ilçenin siyasi tarihinde bir ilk olarak Erzurumlu bir isim belediye başkanlığına talip oldu.

Bu durum akılları biraz karıştırdı. Çünkü Erzurumlu başkan adayı Reşat Başar’ın CHP’li oluşu, başlangıçta muhafazakar yapısı ile bilinen Erzurumlularda garip bir his uyandırdı.

Öyle ya, CHP’ye oy versen, muhafazakarlık adına olmaz, racona ters. Oy vermezsen, hemşehrisini yalnız bırakmak bir Dadaş’a yakışmaz…

Fakat bu konuda toprak ve hasret ağır bastı.

Evet, Körfez’de Erzurumluların önemli bir bölümü, belki de bir ilk ve son olacak şekilde hemşehrilerinin arkasında duruyor. Bir daha olmaz diyerek Reşat Başar’a destek olma kararı alındı. Bu çok açık bir duruş aslında.

Ve etkin isimlerin desteği ile bu karar alındı.

Kısacası muhafazakarı, solcusu, Alevisi, Sünnisi Erzurumluların önemli bir bölümü CHP’li Reşat Hoca’ya destek veriyor. Hatta bazıları açık açık programlarına katılıyor. Kendisinin olmadığı yerlerde kulisini yapıyor. Destek verdiklerini söyleyerek, bir Erzurumlu olarak CHP’nin adayı Reşat Başar’a oy talep ediyor…

Okurlarımızın, ‘Hadi canım’ dediğini duyar gibiyim. Açıkçası bu destek Reşat Hoca’ya yeter mi, çok bilemiyorum. Çünkü ilçedeki siyasi tablo hakkındaki görüşlerim bellidir. Ancak bunun dışında nasıl gelişmeler yaşanır bilemiyorum.

Fakat emin olduğum bir durum var. Körfez’de seçimler öyle kolay geçmeyecek. AK Parti her ne kadar güçlü ve hala etkin ise de, sosyolojik yapıdaki sıkıntılar iktidar temsilcilerinin önündeki bir engel gibi duruyor.

Düşünceme göre; AK Parti Körfez’de bir adım öndeyken, bu yarım adıma düşmüş gibi. Bunun da nedeni iktidarın Başbakanları Recep Tayyip Erdoğan’dan başka tutunacak bir dalının olmaması. Önemli rakipleri ise bir takım potansiyellerle hareket ediyorlar.

Zor bir seçim olmasını bekliyorum açıkçası.

Şunu soruyorsunuz, biliyorum; ‘Sen de Erzurumlusun, nasıl bir siyasi tercihte bulunacaksın?’ diye…

Orası da bana kalsın. Ne şişi yakalım, ne de kebabı…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

CENGİZ BORA - İZNİNİZ İLE UFAK BİR DÜZELTME YAPMAK İSTİYORUM.YARIM ADIM GERİDE DEĞİL ŞU AN 5 ADIM ÖNDEYİZ.REŞAT HOCAM VE EKİBİ GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR.31 MART SABAHI ÖNDE REŞAT HOCAM VE EKİBİ ARKASINDA 10 BİNLER İLE O BAYRAĞI ORAYA DİKECEĞİZ.

Yanıtla . 0Beğen 23 Mart 15:46
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR